Akademia Bezpiecznego Puchatka – jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w wakacje

Akademia Bezpiecznego Puchatka, akcja promująca bezpieczeństwo dzieci. Dziecko w kamizelce ratunkowej na pontonie na jeziorze.

Zbliżają się wakacje, więc dzieci o wiele więcej czasu będą spędzały w domu i okolicach. W szkołach właśnie skończyła się kolejna edycja akcji „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, w której uczniowie i nauczyciele dowiadywali się, jak dbać o bezpieczeństwo. Przy okazji jednak organizatorzy podzielili się wskazówkami, które mogą pomóc dzieciom i rodzicom zadbać o to, by zminimalizować szansę na nieprzyjemne sytuacje czy wypadki.

Bezpieczeństwo na wakacjach i jak o nie dbać

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego najwięcej interwencji pogotowia odbywa się w domach – dotyczy to aż 78% wezwań. Jako że podczas wakacji dzieci częściej zostają w domu, zwłaszcza jeśli rodzice pracują w tym samym czasie, warto porozmawiać z nimi o bezpieczeństwie. Kilka prostych zasad i reguł powinno znacznie w tym pomóc!

  • Rozmawiajmy z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku w domu, zwracajmy uwagę, by nie wychylały się przez okna czy barierki balkonu.
  • Ostrzegajmy przed używaniem urządzeń elektrycznych bez nadzoru dorosłych: nauczmy dzieci, że nie wolno umieszczać urządzeń na prąd w pobliżu wody.
  • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi, leków czy detergentów w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
  • Uczulmy nasze pociechy na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami. Przypominajmy o tym, by nie rozmawiały z obcymi, również online.
  • Nauczmy dzieci, by zawsze informowały nas, z kim i gdzie będą się bawiły poza domem. Zainteresujmy się, z kim najmłodsi spędzają wolny czas.
  • Wydzielmy na podwórku bezpieczne i ogrodzone miejsce do zabawy dla najmłodszych.
  • W razie wypadku w domu czy poza domem, starajmy się zachować zimną krew i zadzwońmy na numer 112.

Dom to jednak niejedyne miejsce, gdzie należy uważać. W okresie wakacyjnym częste są wyjazdy nad wodę i tutaj także warto zawsze być czujnym i zachować bezpieczeństwo. Dzieci zawsze powinny być pod opieką rodzica, kiedy się kąpią czy to w jeziorze, czy w morzu. Do tego policja uczula, aby korzystać tylko i wyłącznie z wyznaczonych kąpielisk pod nadzorem ratownika. Bardzo łatwo jest nie docenić zagrożenia na dzikiej plaży, czy też przecenić własne umiejętności pływackie. Za to stary mit o tym, że po posiłku należy wstrzymać się od kąpieli przez godzinę, akurat nie jest prawdziwy.

Statystyki Akademii Bezpiecznego Puchatka. Program edukacyjny, który od 15 lat uczy pierwszoklasistów podstaw bezpieczeństwa w 5 obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w internecie, w relacji z rówieśnika. W tegorocznej edycji bierze udział ponad 240000 dzieci, ponad 6000 szkół, ponad 13000 nauczycieli. Łącznie w 15 edycjach uczestniczyło ponad3 miliony dzieci. Partner programu: Policja.

„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych. Obejmuje on tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w różnych sferach życia. Program organizowany jest przez markę Puchatek we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Biura Ruchu Drogowego KGP. W ciągu 15. edycji programu wzięło w nim udział ponad 3 miliony dzieci.


Jeżeli podobał Wam się materiał, to koniecznie dajcie znać na X (dawny Twitter), naszym Discordzie lub Fediverse. Jesteśmy też dostępni w Google News!


Avatar photo
Czołem, na imię mam Kamil! Kocham gry miłością bez wzajemności, ale staram się nie brać ich za bardzo na poważnie. Najlepiej czuję się w taktycznych strzelankach, ale chętnie próbuję wszystkiego, co się da. Odkąd tylko pamiętam, zawsze chciałem pisać o grach, a tutaj mogę nareszcie spełniać to marzenie.
Scroll to top