Od zapowiedzi 4 odsłony kultowej serii Diablo minęły już dwa lata. Nie dalej jak w październiku informowaliśmy Was o kwartalniku dotyczącym prac nad udźwiękowieniem najnowszej odsłony serii o czym możecie przeczytać tutaj. Tym razem jednak informacje o Diablo IV dotyczą nowego drzewka paragonów, systemu generowania przedmiotów oraz efektów wizualnych najnowszej gry ze stajni Blizzarda.
System generowania przedmiotów w Diablo IV
O afiksach umiejętności słów kilka.
W najnowszej odsłonie Diablo powracają afiksy posiadające premie do umiejętności, znane nam z drugiej odsłony serii. Dzięki czemu ponownie będziemy mieć wpływ na build ordery, a ów afiksy nam w tym jedynie pomogą. Podobnie jak w przypadku Diablo 2, przedmiot z umiejętnością, której aktualnie nie posiadamy da nam do niej dostęp. Jest to zarazem świetny sposób na jej wypróbowanie, zanim wpakujemy w nią punkty, a samo zdobycie takiego przedmiotu jest ogromnym wzmocnieniem dla postaci.
Legendarne i unikatowe przedmioty w Diablo IV
W kwartalniku z grudnia 2020 roku Joe Shely wspominał, że przedmioty legendarne oraz unikatowe pozostają rdzennym elementem rozgrywki w najnowszej odsłonie serii, opartej na zdobywaniu coraz to lepszych przedmiotów. Zmianie natomiast uległy założenia przedmiotów legendarnych, mianowicie zmian doczekała się itemizacja przedmiotów. Dla przykładu, jeśli szukacie przedmiotu wzmacniającego umiejętność „Sztuk Walki w zakresie kopnięć dla barbarzyńcy” to będziecie mogli ją znaleźć w takich przedmiotach jak pierścienie, napierśniki czy hełmy. Oczywiście nie ma potrzeby polowania, na konkretny typ przedmiotu.
Zadajecie sobie pewnie teraz pytanie, a co jeśli znajdziemy ową moc w toporze, a chcemy ją mieć na pierścieniu? Tutaj z pomocą przychodzi rozwiązanie z Diablo 3, znane graczom pod postacią tak zwanej Kostki Kanaiego. Tutaj rolę owej kostki będzie pełnić nowy NPC, będący okultystą. Ponownie jak w przypadku działania Kanaiego, przedmiot, z którego moc zostanie zabrana, zostanie zniszczony, a następnie będziemy mogli jej użyć na innym legendarnym przedmiocie, zastępując tym samym moce. Okultysta jednak nie może zmieniać właściwości przedmiotów unikalnych, te jak nazwa wskazuje, pozostają unikatowe dla danego przedmiotu.
Poszukiwania przedmiotów
Przemierzanie świata Sanktuarium zawsze wiązało się z poszukiwaniem przedmiotów, nie inaczej jest i tym razem. Teraz jednak w przeciwieństwie do poprzednich odsłon, twórcy zdecydowali się na zastosowanie konkretnej tabeli przedmiotów dla konkretnych potworów. Dla przykładu bandyci będą wyrzucać częściej maczugi, kusze czy buty w porównaniu do np. wilkołaków. Natomiast jeśli będziecie potrzebować spodni, to będziecie musieli polować na topielców. Gracze Diablo 2 pamiętają podobną zależność opartą na tak zwanym Area level, gdzie udawaliśmy się do konkretnych lokacji, aby zdobyć interesujące nas przedmioty.
O poziomach mistrzowskich słów kilka
Tablica poziomów mistrzowskich
W Diablo IV twórcy położyli większy nacisk na modyfikacje związaną z rozwojem postaci. Dzięki czemu to gracze będą mogli w pełni kontrolować jego przebieg. Tablica poziomów mistrzowskich zostanie odblokowana dopiero po zdobyciu 50 poziomu postaci. Aktualny wygląd oraz mechanika poziomów mistrzowskich przypomina tą zastosowaną w drzewku perków z Path of Exile. Zaczynamy na środku „drzewka” i rozwijamy je, kierując się po kolejnych NOD-ach i otrzymując w ten sposób wzmocnienia bohatera, co jest pożądanym przez twórców efektem spersonalizowania zestawów premii.
Pola zwykłe
Te pola są proste i zapewniają niewielki, ale znaczący wzrost statystyk. Scalają one całą tablicę i są dość powszechne.
Pola magiczne
Pola magiczne znajdują się w skupiskach na tablicy i zapewniają silny, bardziej zróżnicowany zestaw korzyści. Jak można się domyślić, występują rzadziej niż pola zwykłe, ale nadal jest ich dużo.
Pola rzadkie
Pola rzadkie oferują znaczące zwiększenie mocy. Gdy widzimy je po raz pierwszy na tablicy poziomów mistrzowskich, stanowią one wspaniałe cele dla graczy. Szczególnie gdy zawęzimy rozwój postaci do bardzo konkretnych celów. Pola rzadkie posiadają również dodatkowe moce, które odblokowują się, gdy bohater podniesie atrybut do odpowiedniego poziomu, co wymaga dokonania pewnych wyborów podczas planowania swojej ścieżki rozwoju na tablicy.
Pola legendarne
Po pierwszej tablicy poziomów mistrzowskich, każda nowa posiada jedno pole legendarne, które można znaleźć w jej centrum. Dają one nową moc legendarną postaci, która je zdobędzie.
Glify oraz gniazda
Gniazdo to specjalne pole, do którego możemy wsadzić Glif. Natomiast Glify, są to przedmioty, które będziemy mogli znaleźć w całym Sanktuarium. Po umieszczeniu ich w gnieździe na Tablicy Poziomów Mistrzowskich otrzymamy korzyści zależne od liczby aktywnych pól wokół. To ponownie przypomina rozwiązania z Path of Exile i Jaweli. Oczywiście Glify jak pozostałe przedmioty również są podzielone na magiczne oraz rzadkie. Te pierwsze można będzie ulepszyć, te drugie natomiast będzie można zdobyć podczas wypraw do niebezpiecznych podziemi. Zwiększając w ten sposób liczbę aktywnych pól oraz moc Glifa.
Bramki i wybór tablic
Jak mogliście zauważyć, na Tablicy poziomów mistrzowskich znajdują się ikonki oznaczające drzwi. Po odblokowaniu tego pola otrzymamy możliwość wybrania nowej tablicy, którą z kolei będziemy mogli dołączyć do już istniejącej. Każda z nich posiada unikalny układ pól, wliczając w to również pola magiczne, rzadkie oraz legendarne znajdujące się w centrum. Co wydaje się bardzo dobrym pomysłem, gdzie nie będzie to jedynie „podbijanie” statystyk w nieskończoność, jak to było w przypadku Diablo 3 i paragonów.
Zmiany w efektach wizualnych Diablo IV
Ten fragment Piekielnego Kwartalnika przedstawił nam we wpisie Daniel Briggs – kierownik działu efektów wizualnych Diablo IV. Z wpisu dowiadujemy się, że twórcy pracują nad zmianami dotyczącymi efektów wizualnych związanych z walką. Już w czasach Diablo 3 widać było, jak bardzo twórcy starają się nadać masywności wykonywanym atakom, które to mają szczególne znaczenie, podczas walki w zwarciu, tym samym kładąc ogromny nacisk na sugestywność efektów bazujących na fizyce (ang Physically Based Rendering, PBR). Ponadto rozbudowując także personalizację bohatera, system generowania przedmiotów czy czytelność w walce.
Efekty wizualne – zamysł projektowy
Jak zapewne wiecie, każdy element związany z postrzeganiem bodźców podczas rozgrywki jest bardzo ważny w kontekście zarówno czytelności rozgrywki, jak i związanej z nią przyjemności. Aby to osiągnąć, twórcy postanowili spriorytetytować bodźce tak, żeby gracz był świadomy informacji związanych, z tym, co aktualnie dzieje się na ekranie: umiejętności gracza, sygnalizowanie ataków potworów, pułapki, obszary obrażeń i stany postaci. Dlatego efekty wizualne dla każdego z tych elementów zostały przez twórców odpowiednio dostosowane, tak aby były czytelne. Dzięki temu będziecie mogli szybko reagować na to, co dzieje się w danej chwili na ekranie, co zdecydowanie pozytywnie wpłynie na rozgrywkę w trybie Hardcore.
Usprawnienia walki
Seria Diablo od samego początku stała walką na wysokim poziomie i tak też jest w przypadku Diablo IV. Twórcy dokładają wszelkich starań, aby wzmocnić nasze odczucia podczas walki, wprowadzając do niej kilka ulepszeń w sposobie zadawania obrażeń. Dotychczas jak pamiętacie, umiejętności zadawały obrażenia punktowo lub na danym obszarze. W najnowszej odsłonie to się jednak zmieni w następujący sposób. Za sprawą pracy deweloperów udało się animować obszary zadawania obrażeń w wielu klatkach. Dla przykładu posłużono się umiejętnością Barbarzyńcy Tornado z Diablo 3, która to ma kształt cylindra otaczającego postać. Wówczas obrażenia były zadawane co kilka klatek animacji wewnątrz owego cylindra i uwarunkowane od szybkości ataku bohatera. W Diablo 4, zamiast cylindra, będą animowane wraz z postacią dyski imitujące ruchy naszej broni. Muszę przyznać, że wygląda to obiecująco. O czym możecie przekonać się sami.
Efekty wizualne – rzucanie i otrzymywanie światła
W Diablo IV deweloperzy zdecydowali się na używanie modelu oświetlenia renderowanego na podstawie fizyki. Oznacza to tyle, że materiały na naszej postaci wyglądają i reagują na światło w sposób realistyczny. Dotychczas w poprzednich odsłonach serii, twórcy stosowali głównie tak zwane „nieoświetlone” cząsteczki, innymi słowy takie, na które nie wpływa oświetlenie otoczenia. Wadą tego rozwiązania było natomiast to, że elementy przedstawione w lochach były zbyt jasne. Jak również to, że kolorystyka efektów była niespójna w każdym otoczeniu.
Dla przykładu zmian, jakie przyniósł nowy model oświetlenia, deweloperzy podali ponownie Barbarzyńskie Tornado, które mogliście obejrzeć na powyższym materiale filmowym. Podczas używania umiejętności za dnia, nasza broń odbijała światło słoneczne. Natomiast w nieco bardziej zacienionych miejscach, te odbicia były subtelne. Przez co nie mamy poczucia, że coś tu nie gra.
Dynamiczne umiejętności graczy
Jak wszyscy wiemy, grafika choćby nie wiadomo jak była wspaniała, nie przyczyni się do sukcesu gry, jeśli rozgrywka nie będzie satysfakcjonująca. Z tego właśnie założenia wychodzą deweloperzy Diablo IV. Gdzie jednym z głównych celów tworzenia umiejętności bohatera jest zapewnienie, że te dadzą nam wiele ciekawych możliwości zabawy. Dlatego też zespół projektantów systemu postanowił wdrożyć wiele różnych modyfikatorów, które mogą zostać wykorzystane do stworzenia wielu buildów postaci z wykorzystaniem mechanik klas, przedmiotów oraz tablic poziomów mistrzowskich.
Według twórców wybór ten powinien wpływać na coś więcej niżeli tylko rozdawanie samych statystyk. Przykładowo, jeśli już mamy naszą ulubioną umiejętność, to w grze będziemy mogli zmieniać jej intensywność, dynamikę czy też czas trwania. Trochę przypomina mi to założenia Diablo 3, gdzie też mieliśmy możliwość modyfikacji umiejętności za sprawą run. Tutaj natomiast wzrost mocy będzie bazować na kumulacji ulepszeń oraz posiadanych przedmiotów.
Na szczególną uwagę zasługuje wygląd przedmiotów legendarnych, którego zadaniem jest nie tylko dawać nam przypisany do niego buff/ability/utilty. Ale również ma klimatycznie wyglądać, jak zapewniają twórcy. Czego możemy być świadkiem, oglądając poniższy materiał.
Śmiertelne umiejętności postaci w Diablo IV
Od samego początku świat przedstawiony przez studio Blizzard był mroczny i pełen przerażających stworów, z którymi jako bohater Sanktuarium musimy się zmagać. Po Diablo 3, które zostało okrzyknięte jako cukierkowe i dla dzieci, chociaż moim zdaniem było ono bardziej realistyczne, twórcy w Diablo IV zdecydowali się na powrót do korzeni, używając jednocześnie cechy znanej z poprzedniej odsłony związanej ze śmiercią potworów wskutek używanych umiejętności. Możemy je roztrzaskać, wypatroszyć, spalić, przeciąć na pół itd.
Podsumowanie Piekielnego Kwartalnika Diablo IV – grudzień 2021
Szczerze mówiąc, jestem bardzo mile zaskoczony informacjami, jakie otrzymaliśmy w ostatnim kwartalniku w tym roku. O ile październikowe informacje opierały się na ciekawostkach pracy osób odpowiedzialnych za efekty specjalne audio, tak tutaj otrzymaliśmy naprawdę masę informacji związanych stricte z grą. Tym samym pokazują, że mimo problemów w studiu, prace nad grą trwają nieprzerwanie.