Modern Warfare III – jak twórcy walczą z toksycznymi graczami?

Call of Duty Modern Warfare III topka

Kiedyś marka Call of Duty była niemal synonimem toksycznej społeczności graczy w Internecie. I choć w ostatnich latach pojawiło się kilka tytułów, które w tej niechlubnej kwestii walczą o prym, twórcy gier usiłują pokazać, że nie jest to dla nich obojętna kwestia. Wydawca Call of Duty: Modern Warfare III poinformował o wzmożonych działaniach mających przeciwdziałać toksycznemu zachowaniu graczy, prezentując nowy Kodeks Postępowania. Przy okazji podali też garść statystyk, jak sprawdza się ich walka.

Nowy Kodeks Postępowania w Call of Duty: Modern Warfare III

Głównym trzonem Kodeksu Postępowania w grze był zwrot „Traktuj wszystkich z szacunkiem”. Jako jednak, że można go dość szeroko interpretować, w Activision postanowiono nieco go doprecyzować, by pozostawić jak najmniej wątpliwości. Obecnie brzmi on następująco:

Traktuj wszystkich z szacunkiem.
Nie tolerujemy zastraszania ani nękania, w tym obraźliwych komentarzy opartych na rasie, tożsamości lub ekspresji płciowej, orientacji seksualnej, wieku, kulturze, wierze, zdolnościach umysłowych lub fizycznych lub kraju pochodzenia, ani wzmacniania jakiejkolwiek osoby, programu lub ruchu, który promuje dyskryminację lub przemoc w oparciu o powyższe.
Wszyscy członkowie naszej społeczności powinni być traktowani z godnością i szacunkiem.
Komunikacja z innymi, czy to za pomocą czatu tekstowego, czy głosowego, musi być wolna od obraźliwego lub szkodliwego języka. Mowa nienawiści i dyskryminujący język są obraźliwe i niedopuszczalne, podobnie jak nękanie i grożenie innym graczom.

Moderacja czatu

Przed premierą Modern Warfare III Activision uruchomiło system moderacji czatu głosowego. Obecnie działa on już na całym świecie, choć obejmuje tylko trzy języki: angielski, hiszpański i portugalski. Niemniej gracze mają możliwość zgłaszania toksycznych zachowań nie tylko na czacie pisanym, ale także głosowym. Okazuje się jednak, że zaledwie 1 z 5 wykrytych wykroczeń jest zgłaszane przez graczy (resztę samodzielnie odnajduje dział Disruptive Behavior). W ramach zachęty od teraz po zgłoszeniu gracze będą otrzymywać wiadomości z podziękowaniami, a w przyszłości przewidziane jest także dostarczanie im informacji o tym, jak zakończyła się sytuacja.

Analizując dostępne dane, pracownicy odkryli, że odkąd wprowadzono system moderacji czatu głosowego, o 8% spadła liczba recydywistów. Osoby ukarane za nieprzepisowe zachowanie mogą mieć wyłączony czat głosowy / tekstowy oraz zablokowane inne funkcje społecznościowe. Recydywiści nie mogą w ogóle korzystać z komunikacji w Call of Duty HQ.

Twórcy gry zapowiadają, że to wcale nie koniec z ich walką z toksycznością. W najbliższej przyszłości planują choćby rozszerzenie moderacji czatu głosowego o kolejne języki. Bardzo podoba mi się takie podejście, gdyż zbyt długo toksyczni gracze czuli się bezkarni. Zdaję sobie sprawę z tego, że gra sieciowa budzi wielkie emocje, ale nigdy nie powinno być przyzwolenia na poniżanie i obrażanie innych, dlatego cieszę się, że nie pozostaje to zignorowane przez twórców gier.


Jeżeli podobał Wam się materiał, to koniecznie dajcie znać na X (dawny Twitter), naszym Discordzie lub Fediverse. Jesteśmy też dostępni w Google News!


Avatar photo
Czołem, na imię mam Kamil! Kocham gry miłością bez wzajemności, ale staram się nie brać ich za bardzo na poważnie. Najlepiej czuję się w taktycznych strzelankach, ale chętnie próbuję wszystkiego, co się da. Odkąd tylko pamiętam, zawsze chciałem pisać o grach, a tutaj mogę nareszcie spełniać to marzenie.
Scroll to top