Netflix, który zaczynał działalność jako usługa wysyłająca płyty DVD pocztą, zapowiedział likwidację tej części swojego biznesu. Według informacji podanych przez firmę, ostatnie krążki zostaną wysłane przez DVD.com w dniu 29 września 2023 roku. Wygląda na to, że kończy się pewna era.
Netflix kończy z DVD
Firma rozpoczęła swoją działalność w 1997 roku jako usługa wysyłająca płyty DVD pocztą. Klienci mogli wypożyczać filmy nie ruszając się z domu i otrzymywać je w postaci fizycznej płyty. Była to oryginalna usługa, która zainspirowała wiele innych firm do tworzenia podobnych modeli biznesowych.
Zakończenie wysyłki DVD symbolizuje z pewnością koniec pewnego etapu w historii filmu i jednocześnie pokazuje, jak szybko i dynamicznie zmienia się branża i media. 25 lat temu taka usługa była absolutnie przełomowa, jednak teraz stała się już mało opłacalna i po prostu – przestarzała. Przy okazji, jeśli kiedykolwiek zastanawiało Was, jaki był pierwszy film wysłany przez Netflix – była to kopia filmu Tima Burtona z 1988 roku, „Sok z żuka”. Ten pamiętny moment sprawił, że firma wyrosła na jednego z największych graczy na rynku wypożyczalni filmów.
W oficjalnym komunikacie na blogu Netflixa czytamy, że decyzja została podjęta z powodu kurczącego się rynku związanego z płytami DVD:
Po niesamowitych 25 latach działalności, zdecydowaliśmy się zamknąć DVD.com jeszcze w tym roku. Naszym celem zawsze było zapewnienie najlepszej obsługi dla naszych członków, ale w miarę jak biznes będzie się kurczył, będzie to coraz trudniejsze. […] Te kultowe czerwone koperty zmieniły sposób, w jaki ludzie oglądają programy i filmy w domu i utorowały drogę do przejścia na streaming. Od samego początku nasi użytkownicy uwielbiali wybór i kontrolę, jakie oferowała rozrywka bezpośrednia: szeroki wachlarz tytułów i możliwość oglądania całych serii.
Nie dziwi fakt, że wraz z rozwojem technologii i popularnością streamingów, firma Netflix postanowiła skoncentrować się na rozwoju swojej usługi w sieci i zrezygnować z biznesu związanego z płytami DVD. Mimo, że oryginalny model biznesowy przechodzi do przeszłości, warto pamiętać, że to właśnie ten pomysł dał początek jednej z największych firm streamingowych na świecie.