PSVR2 – tworzenie gier i portowanie z innych sprzętów nigdy nie było takie proste!

PSVR2

Podczas niedawnego CEDEC 2022 Sony ujawniło kilka nowych informacji dotyczących zestawu PSVR2. Kluczową informacją zdaje się być ta, że najnowsza technologia ma znacznie ułatwiać pracę twórcom. Tworzenie gier zarówno z istniejących już tytułów z katalogu PlayStation 5, jak i portowanie pozycij z innych platform wirtualnej rzeczywistości powinno być dużo łatwiejsze.

Prościej i bardziej intuicyjnie

Cała magia kryje się w prostym rozwiązaniu. PlayStation VR2 korzysta z tego samego SDK (Software Development Kit, Zestawu Narzędzi dla Programistów), z których korzystają twórcy gier na PlayStation 5.

Dodatkowo środowisko produkcyjne PSVR2 wspiera gry tworzone za pomocą silników Unity i Unreal. Sprzyja temu ustandaryzowany interfejs sterowania i umiejscowienie przycisków jak na innych platformach VR.

W trakcie rozmowy Yasuo Takahashi i Kenjo Akiyama wyjawili także inne cechy nadchodzącego zestawu, które ułatwią życie i prace twórcom. Jednym z takim bajerów jest FSR – Flexible Scale Rasterization, czyli Elastyczna Rasteryzacja Skali (tłumaczenie moje – przyp. red). W połączeniu z kamerami PSVR2 pomoże to regulować gęstość pikseli zależnie od tego, gdzie gracz będzie spoglądał. Może to wpłynąć pozytywnie na optymalizację gier.

Ułatwienia dla twórców w PSVR2

Dostarczono także oprogramowanie, które pomoże programistom lepiej zaprogramować wibracje zestawu na różne bodźce, takie jak kroki, skoki, strzały, i inne.

Ciekawym narzędziem zdaje się też być PlayStation VR2 Comfort Sample. Pozwala ono programistom poznać różne problemy, które mogą wystąpić podczas tworzenia gier w wirtualnej rzeczywistości. Zawiera ono także zestawy quizów, które pomogą twórcom lepiej zrozumieć problemy unikalne dla VR.

Ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, że o wiele łatwiej będzie teraz tworzyć gry na PlayStation VR 2. Miejmy nadzieję, że wpłynie to znacząco na liczbę i jakość nadchodzących tytułów. Przypominamy, że na tę chwilę wiemy zaledwie o spin-offie Horizona Call of the Mountain, a także wersjom VR Resident Evil Village, No Man’s Sky a także Ghostbusters.

Avatar photo
Czołem, na imię mam Kamil! Kocham gry miłością bez wzajemności, ale staram się nie brać ich za bardzo na poważnie. Najlepiej czuję się w taktycznych strzelankach, ale chętnie próbuję wszystkiego, co się da. Odkąd tylko pamiętam, zawsze chciałem pisać o grach, a tutaj mogę nareszcie spełniać to marzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top