Kiedyś, żeby cokolwiek nagrać, trzeba było włożyć w to o wiele więcej czasu i pracy. Doskonale pamiętam, jak w grupie mieliśmy za zadanie przygotować słuchowisko radiowe. Zebraliśmy się w domu jednego kolegi, który miał odpowiedni magnetofon oraz mikrofon. Wszystko zarejestrowaliśmy na kasecie, a efekty dźwiękowe musieliśmy wymyślać sami. W ten sposób jeden wydobył z siebie dźwięk zamykających drzwi, drugi biegał, aby było słychać kroki, a inny odpowiednio dyszał, aby oddać „moment” w opowieści. Nie dało się pobrać próbek z sieci, pięknie poukładać całości w programie i odsłuchać tego na bezprzewodowych słuchawkach. Dziś takie rzeczy możemy wykonać w pojedynkę, siedząc przy biurku, co może mieć mniej uroku, ale daje większe pole do popisu. Dlatego dziś chcę Wam przekazać kilka słów mikrofonie Radium 300 XLR i headsetcie Selen 400 od firmy Genesis.
Dlaczego Radium 300 XLR?
Na rynku mamy dziesiątki mikrofonów, które byłyby równie dobrym wyborem. Nawet jakiś czas temu Jakub wspominał Wam o Radium 600 na USB. Naprawdę dobry sprzęt. Skąd więc propozycja w postaci XLR-a? Jestem zdania, że nie zawsze trzeba decydować się na oczywiste rozwiązania. Tego typu narzędzie daje możliwości do „rozbudowy” od ręki lub w przyszłości. Pozwoli nauczyć się wielu aspektów związanych z dźwiękiem, zamiast opierać się na predefiniowanych ustawieniach. Samo poznawanie takiego urządzenia może być nie lada zabawą. Jednocześnie z każdym krokiem jesteśmy w stanie uzyskać coś nowego. Nie zawsze lepszego, od poprzedniego, ale na tym polega proces, gdzie nabywamy umiejętności.
Decydując się na Radium 300 XLR otrzymacie nie tylko sam mikrofon, ale również ramię oraz pop filtr. Pierwsze podłączenia do komputera może okazać się dość nietypowe. Nagrana próbka głosu będzie zawierać szumy lub elementy otoczenia. Wiele zależy od tego, jakie wartości domyślne przypisze Wam komputer oraz czy posiadana karta dźwiękowa jest w stanie udźwignąć tego typu narzędzie. W moim przypadku obyło się bez dodatkowych akcesoriów i wystarczyło ustawić zwiększenie wydajności mikrofonu do +10.0 dB. Nie jestem w stanie zapewnić, że jest to uniwersalne rozwiązanie. Możliwe, że bez dodatkowego modułu audio się nie obejdzie, ale takowy można nabyć za małe pieniądze, aby cieszyć się omawianym sprzętem. To jednak zaledwie początek.
W grupie siła!
Uważam, że Radium 300 XLR nada się do prac w grupie i nie tylko. Jeżeli więc chcecie dobrze brzmieć na Teamsach, podczas projektów szkolnych, w pierwszych krokach własnego podcastu, to ten model może być tym, czego szukacie. Pomyślcie, że za jakiś czas sprawicie sobie mixer, który pozwoli na przeróżne ustawienia tego mikrofonu. Zamiast więc od razu skakać na głęboką wodę, warto zacząć od czegoś mniejszego, na czym zdobędziecie doświadczenie. Wiem, że sprzęt stosowany przez streamerów i influencerów kusi. Można jednak inaczej i wcale nie gorzej. W czasie testów byłem na tyle dobrze słyszalny i chodzi tutaj również o samą jakość, że odbiorcy nawet nie wiedzieli, że cokolwiek zmieniłem.
Różnica w cenie między modelami to ponad 200zł, gdzie Radium jest tym tańszym. Propozycję Genesis dorwiecie za nieco ponad dwie stówki, co uważam za bardzo rozsądne pieniądze. Warto pamiętać, że mimo wszystko to mikrofon dla tych, którzy chcą czegoś więcej. To nie opcja „wszystko w jednym”, tutaj warto celować w model 600. Jeżeli więc macie ambicje, cieszy Was myśl o konfiguracji, przyszłej rozbudowie, zabawie z tym sprzętem, to będziecie zadowoleni. Brak tutaj podświetlenia LED, dodatkowych przełączników i innych dodatków, ale i tak ten surowy rejestrator dźwięku potrafi zrobić duże wrażenie. Mi zaimponował i zostaje na stałe, stając się drugim głównym.
Słuchawki Selen 400 do pary
Drugą propozycją z mojej strony są bezprzewodowe słuchawki Selen 400. Duże, z mocnym akcentem na „gaming”, które sprawdzą się nie tylko do PC, ale też takich konsol jak PS4, PS5, Nintendo Switch, a nawet i Xbox. W przypadku ostatnich trzeba się jednak liczyć z podłączeniem przez kabel mini-jack, gdzie tracimy możliwość korzystania z mikrofonu. Coś za coś, ale słuchać można! To przyzwoity headset, który można już nabyć poniżej 300zł. Czas pracy to około 15 godzin, co jest nie najgorszym wynikiem. Nadadzą się idealnie do pary z Radium 300 XLR, więc można rozważyć zakup obu sprzętów. No dobrze, ale jak takowe grają? Naprawdę dobrze. Czuć, że są skierowane do graczy i ci, najwięcej z nich skorzystają, ale idealnie sprawdzą się do rozmów na Teamsach, Discordzie, TeamSpeaku, w czasie słuchania streamu na Twitchu i innych.
Nie ukrywam, że kompatybilność, chociażby z PlayStation to duży plus. Całość obsługiwana jest przez dołączony odbiornik USB i dostarcza przyzwoitą jakość dźwięku. Nie jest to sprzęt, który zachwyci audiofila, ale do samego grania czy zadań szkolnych sprawdzi się lepiej niż dobrze. Ich rozmiar może szokować, ale nawet po kilku godzinach słuchawki nie uciskają i nie męczą uszu. Można mieć małe „ale” do jakości wykonania, gdyż przy pierwszym kontakcie wydają się dość kruche. Kilka upadków nie zrobiło na nich wrażenia, ale ekstremalnych scenariuszy mogą nie przetrwać. Selen 400 mają oczywiście mikrofon, ale ten jest poniżej oczekiwań. Naprawdę lepiej sparować z Radium i cieszyć się dobrym zestawem niż polegać na tym wbudowanym w headset. Dla tych, co lubią technikalia, poniżej znajdziecie wszystkie niezbędne dane.
Wyprawka do szkoły
W mojej ocenie powyższe duo może okazać się małym strzałem w dziesiątkę. Mikrofon XLR to szansa na naukę w sferze audio, a słuchawki pozwolą na komfortowe, pozbawione kabli słuchanie muzyki czy rozmów. Za przyzwoitą ceną idzie w parze dobra wydajność. Niezależnie czy będziecie działać w projekcie szkolnym, bawić się wpsólnie na serwerze, czy nagrywać własny podcast, te sprzęty dadzą Wam to, czego potrzebujecie. To dobra propozycja na mocny start, która nie czyści jednocześnie portfela. Czy to Waszego, czy rodziców.
Jeżeli podobał Wam się materiał, to koniecznie dajcie znać na X (dawny Twitter), naszym Discordzie lub Fediverse. Jesteśmy też dostępni w Google News!
Udostępnienie urządzenia w żaden sposób nie wpłynęło na wydźwięk powyższej recenzji.
Gdzie kupić?