Boti Byteland Overclocked – recenzja (PC). Czy warto wybrać się w podróż do “bajtowej” krainy?

Demo Boti Byteland Overclocked Banner

Za każdym razem, gdy słyszę zwrot platformówka 3D, przypominają mi się takie klasyki jak Spyro, Ratchet & Clank czy Sly Cooper. Nie oznacza to oczywiście, że obecnie nie ukazują się żadne godne uwagi tytuły z tego gatunku. Rok 2022 dał nam takie perełki jak Tinykin (2022), Kirby and the Forgotten Land (2022) czy choćby Sonic Frontiers (2022), którego recenzję możecie przeczytać na naszych łamach. Co prawda na temat tego ostatniego zdania są mocno podzielone, ale naszemu gościowi specjalnemu produkcja ta przypadła do gustu. Niestety obecny rok był zdecydowanie uboższy, jeżeli chodzi o skakanie w trzech wymiarach. Jeżeli mnie pamięć nie myli, to oprócz SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake (2023) nic specjalnego się nie ukazało. Dlatego bardzo czekałem na Boti Byteland Overclocked.

Demo wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie i nie mogłem się doczekać, kiedy sprawdzę pełną wersję. Czy opłacało się zapisywać projekt polskiego Purple Ray Studio na steamowej liście życzeń, czy jest to plątanina zer i jedynek, które w żaden sposób do siebie nie pasują?

Podkręćmy tego PCta

Boti Byteland Overclocked to kolorowa platformówka 3D z pociesznym robotem w roli głównej. Jako świeżo upieczony mieszkaniec Bajtolandu, który w fantastyczny sposób bazuje na komputerowych podzespołach, postanawia usprawnić jego działanie. W wykonaniu zadania pomagają mu małe latające drony o sprytnych imionach Zero i Jeden, które raz za razem podsuwają mu nowe pomysły oraz podpowiedzi, jednocześnie przekomarzając się nawzajem. Niestety plan małego bohatera został pokrzyżowany, wskutek czego cyfrowa drużyna musi znaleźć wyjście z niewygodnej sytuacji.

Boti Byteland Overclocked Screen 01
Boti nie do końca wie, co się dzieje, ale zadanie ma jasne — podkręcić atmosferę.

Fabuła jest prosta, łatwa i przyjemna. Nie ma tu ani niesamowitych plot twistów, ani żadnych głębokich postaci. Historia jest po to, aby gracz miał jakąś motywację do skakania po platformach, walczenia z przeciwnikami i przemierzania elektronicznej krainy, poziom po poziomie. W bardziej złożonej grze najprawdopodobniej mogłoby to przeszkadzać, ale tutaj takie rozwiązanie idealnie pasuje.

Świetny pomysł na Boti Byteland Overclocked

Powiem szczerze, że sposób, w jaki przedstawiony jest świat, zasługuje na ogromną pochwałę i jest rzeczą, która najbardziej przypadła mi to gustu. Bazowanie na bebechach komputerów osobistych widać na każdym kroku. Wiatraczki, części chłodzenia, kabelki, układy elektroniczne czy rezystory to materiały budulcowe każdej planszy. Nawet zamieszkujące kolorowy teren stworki wyglądają jak kondensatory. W rolę przeciwników wcieliły się robaki i glitche. Stoczymy tu nawet bój z koniem trojańskim. Ktokolwiek wymyślał poszczególne komponenty, miał przejrzysty obraz końcowy, a przynajmniej tak to dla mnie wyglądało.

Z ogromną przyjemnością przemierzałem każdy zakamarek w poszukiwaniu poukrywanych skrzyń z danymi oraz kodów QR z dodatkowymi strojami. Uważam, że historia opowiedziana w Boti Byteland Overclocked pasowałaby praktycznie do każdego otoczenia, ale stworzone przez Purple Ray Studio universum nadaje się do tego najlepiej.

Boti Byteland Overclocked G104

Lepsze jest wrogiem dobrego

Wiadomo, że aby przyjemnie spędzało się czas, grając w platformer, sterowanie musi być zaimplementowane idealnie i tak właśnie prezentuje się ono w Botim. Główna postać jest responsywna, skacze na taką wysokość, jakiej się człowiek spodziewa, ciosy zadaje, wtedy kiedy trzeba i nie ślizga się po każdej powierzchni, jakby miała wrotki zamiast stóp.

Nie ma tutaj też żadnych niestandardowych mechanik. Podwójny skok, krótki dash, zwykły atak oraz ground pound to wszystko, czym przesympatyczny robocik dysponuje na początku. W późniejszych etapach odblokowujemy swego rodzaju magnes, który w pewnym stopniu urozmaica rozgrywkę. Trochę szkoda, że twórcy nie pokusili się na dodanie czegoś niestandardowego, co mogłoby chociaż trochę podnieść poziom trudności skakania pomiędzy platformami. Z drugiej strony mam wrażenie, że głównym odbiorcą Boti Byteland Overclocked mają być dzieci dopiero poznające świat elektronicznej rozrywki. Jeżeli faktycznie taki był zamysł drużyny Fioletowej Płaszczki, to wykonali dobrą robotę. Jedyne, do czego mógłbym się przyczepić to chwilowe oszołomienie po ground poundzie, ale i do tego też się można przyzwyczaić.

Avatar photo
Gram w gry odkąd pamiętam. Jako mały brzdąc właziłem na stołek, żeby pograć na automatach w salonie dziadka. Teraz rozsiadam się wygodnie w zaciszu własnego domu i z padem w rękach oddaję się swojemu ulubionemu hobby. Zawsze chciałem dzielić się swoimi wrażeniami ze wspaniałego świata wirtualnej rozrywki. Pamiętajcie, że czas spędzony na czytaniu nigdy nie jest czasem zmarnowanym.
Scroll to top