Cities: Skylines, dzięki zaangażowanej społeczności graczy, jest niezwykle rozbudowaną produkcją. Możliwość modowania gry czy pobierania dodatkowej zawartości tworzonej przez fanów pozwala urozmaicić rozgrywkę na wiele różnych sposobów. Jeśli macie już najpotrzebniejsze modyfikacje oraz wybraliście najlepszą mapę na początek swojej przygody, warto zastanowić się nad dodaniem ciekawych obiektów. Sprawdźmy więc, jak sprawić, aby nasze miasto było jeszcze bardziej atrakcyjne, ale i funkcjonalne.
Jak dodać interesujące nas obiekty do gry Cities: Skylines?
W poszukiwaniu ciekawych obiektów do gry, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do warsztatu Steam. Jest to miejsce, w którym gracze dzielą się zawartością, w tym modyfikacjami, stworzonymi przez siebie obiektami czy filtrami kolorystycznymi. Tak jak w przypadku polowania na idealną mapę, warto posłużyć się dostępnymi po prawej stronie okna tagami.
Możemy wybierać spośród wielu kategorii i niezależnie od tego, czy szukamy budynku dla straży pożarnej, nowej drogi czy kolejnego rodzaju drzew, powinniśmy znaleźć coś dla siebie. Kiedy zaznaczymy odpowiedni tag, mamy także możliwość przefiltrowania zawartości według popularności czy częstotliwości pobierania, co może znacznie ułatwić proces poszukiwania najciekawszych assetów. Jeśli natomiast szukamy czegoś bardziej konkretnego, np. Empire State Building, nic nie stoi na przeszkodzie, aby posłużyć się wyszukiwarką. Przy okazji, mówiąc o Manhattanie, w warsztacie Steam znajdziemy nawet wrocławskie sedesowce, więc, jak widać, wybór jest naprawdę szeroki i różnorodny.
Kiedy wybierzemy już interesujący nas obiekt lub inny dodatek do gry, należy kliknąć przycisk “Zasubskrybuj”. Nasze nowości będziemy mogli odnaleźć w Menedżerze Treści pod odpowiednimi kategoriami: obiekty, korekcja kolorów i mody. Dodać możemy również scenariusze, motywy map czy skrypty kamery, jednak dziś przyjrzyjmy się opcjom, które będą dla nas najbardziej interesujące na początku przygody z Cities: Skylines.
Obiekty
Wszystkie budynki, drzewa, place, parki czy drogi, które zasubskrybowaliśmy, odnajdziemy właśnie tutaj. Możemy je dowolnie sortować, a także z łatwością zajrzeć na stronę w warsztacie dzięki ikonie po prawej stronie. Z tego miejsca także w szybki sposób odsubskrybujemy przedmioty, z których nie chcemy dłużej korzystać.
Korekcja kolorów
Tak zwany “LUT” pozwala odmienić oblicze naszego miasta jedynie przy wykorzystaniu filtra kolorystycznego. Warto przyjrzeć się temu narzędziu, szczególnie jeśli zależy nam na efekcie wizualnym. Aby zmienić LUT, w trakcie gry należy udać się do menu opcji i rozwinąć “preferencje korekcji kolorów”. Na liście powinniśmy odnaleźć zasubskrybowane przez nas filtry.
Mody
Niezwykle użyteczne narzędzia, które mogą nie tylko urozmaicić rozgrywkę, ale także zaoferować nam więcej możliwości w kontekście zarządzania miastem. W Menedżerze Treści odnajdziemy całą listę dodanych przez nas modyfikacji. Zachęcam do zapoznania się z naszą Listą najpotrzebniejszych modów do Cities: Skylines, gdzie znajdziecie szczegółowe opisy każdego narzędzia.
Modyfikacja RICO w Cities: Skylines
Jeśli chcemy, aby nasze obiekty z warsztatu Steam działały zgodnie z przeznaczeniem, warto zasubskrybować Ploppable RICO Revisited 2.5.4 (RICO to skrót od słów Residential, Industrial, Commercial, Office – obiektów mieszkalnych, przemysłowych, handlowych i biurowych). Dzięki tej modyfikacji wybudowany apartamentowiec czy centrum handlowe nie będą jedynie ozdobą (atrakcją turystyczną), ale staną się w pełni funkcjonalnymi obiektami i realistycznymi elementami krajobrazu miasta.
Po zasubskrybowaniu RICO na pasku narzędzi w grze pojawi się nowa ikona, która włączy menu moda z możliwościami zmiany ustawień. Następnie wystarczy umieścić wybrany obiekt w odpowiednim miejscu na mapie.
Jak widać, korzystanie z modyfikacji RICO nie jest bardzo skomplikowane. Dzięki niej możemy cieszyć się swoimi nowymi obiektami w pełni ich możliwości, a przy okazji tworzyć bardziej realistyczne krajobrazy miejskie.
Kilka dodatkowych słów
Mam nadzieję, że ta krótka instrukcja ułatwi nam nieco korzystanie z modyfikacji RICO i urozmaici waszą rozgrywkę. Standardowo dla serii o Cities: Skylines, przypominam również – aktualizacje i posiadane modyfikacje czasem sprawiają, że pewne elementy, które pobieramy z warsztatu Steam, przestają funkcjonować prawidłowo. Oznacza to także, że coś, co u mnie działa dobrze, niekoniecznie sprawdzi się u innego użytkownika w jego konfiguracji. Choć mody i inne dodatki wprowadzają do gry wiele wartościowych treści, należy liczyć się z ryzykiem utraty nawet całych save’ów w przypadku aktualizacji. Zawsze, w miarę możliwości, zweryfikujmy również źródło, z którego pobieramy dodatki do gry.