Holstin – wrażenia z dema. Całkiem niezły horror osadzony w latach 90′

Holstin - polski horror osadzony w latach 90'

Kilka dni temu nasza redakcja otrzymała zaproszenie do zamkniętych testów gry Holstin na platformie Steamie. Biorąc pod uwagę fakt, że produkcja będzie psychologicznym survival horrorem od polskiego studia, a zarazem wydawcy, Sonka, zdecydowałem się sprawdzić, co demo będzie miało do zaoferowania. Należy także zaznaczyć, że na obecną chwilę mogłem jedynie zapoznać się z etapem opartym na rozwiązywaniu zagadek logicznych. Jeśli wzbudziłem wasze zainteresowanie, to po więcej szczegółów zapraszam do dalszej części materiału.

Holstin - Czy w tym domu straszy?

Holstin – Witamy w koszmarnym miasteczku

Zarys fabularny gry Holstin jest taki, że gdzieś pod koniec 1992 roku w małej miejscowości Jeziorne-Kolonia niedaleko miasta Olsztyn zaczęło dochodzić do dziwnych zjawisk. Teren został skażony dziwną mazią reagującą na światło, a zarazem mającą wpływ na organizmy żywe. Lokalni mieszkańcy zgłaszają dziwne zachowania u swoich sąsiadów. Jednak najbardziej niepokojące informacje są takie, że w miasteczku widziano niezidentyfikowane stworzenia.

Gracz wciela się w osobę Tomasza, który przyjeżdża na miejsce, aby odszukać swojego zaginionego przyjaciela Bartka. Nasz główny bohater nie ma bladego pojęcia, co tak naprawdę spotka go w Jeziorne-Kolonia. Mogę Wam uchylić rąbka tajemnicy, ponieważ demo techniczne jest podzielone na trzy etapy, z których wynika, że oprócz rozwiązywania zagadek logicznych czeka nas bezpośrednia walka z potworami, swobodna eksploracja miasteczka oraz wykonywanie zadań od mieszkańców. Wszystko w jednym celu: aby odnaleźć przyjaciela i odkryć prawdę o tym przeklętym miejscu.

Sentyment do pikseli

Studio Sonka zaimplementowało technologię 2XD Rendering, które pozwala na tworzenie dynamicznego oświetlenia z zastosowaniem rzutu izometrycznego. Do tego dochodzi możliwość obracania kamery, co sprawia, że świat pikseli jest jak najbardziej żywy. Takie rozwiązanie przekłada się między innymi na możliwość stworzenia bardziej skomplikowanych zagadek. Osobiście miałem okazję się przekonać jak to działa. Na przykład rozwiązanie problemu z oświetleniem było na wyciągnięcie ręki, wystarczyło tylko odpowiednio dostosować ujęcie kamery i uważnie przyglądnąć się pomieszczeniu.

Szefie, a dubbing jest?

Holstin otrzyma pełny dubbing w polskiej i angielskiej wersji, do tego opcję swobodnej zmiany języka wyświetlanych napisów. Uważam to za mocny plus, ponieważ nie wszystkie gry oferują takie rozwiązanie. Już teraz mogę wam powiedzieć, że jestem zaskoczony jakością polskiej wersji w obecnej fazie produkcji. Dialogi idealnie odnoszą się do danej sytuacji, słychać ewidentnie, że aktorzy bardzo się postarali. Postać Tomka także odpowiednio reaguje na akcje, które podejmuje gracz.

Czy warto czekać na Holstin?

Dzięki możliwości zapoznania się z fragmentem gry, uważam, że pozycja może być godna uwagi, ale musimy uzbroić się w cierpliwość. Obecnie twórcy nie podali jeszcze daty premiery. Wiadomo jednak iż gra będzie dostępna na takich platformach jak PC (Steam), PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch. Pozostaje mieć nadzieję, że ekipa ze studia Sonka zaserwuje nam dobry survival horror z intrygującą fabułą. Na koniec zapraszam do zapoznania się z materiałem wideo, który został przygotowany na bazie dostępu do zamkniętych testów.

Gameplay

https://youtu.be/WRF3UsDrXvI

Za dostarczenie dema dziękujemy firmie Wire Tap Media.
Udostępnienie kodu w żaden sposób nie wpłynęło na wydźwięk powyższej publikacji.

Avatar photo
Początek przygody z grami rozpoczął w 90 latach, kiedy pierwszy raz miał styczność z Commodore 64. Obecnie najbardziej lubi grać na konsolach. Prawdziwy fanatyk serii gier Resident Evil oraz Diablo. Jeśli czas pozwala, to nie pogardzi książką lub filmem z gatunku fantasy, horror, czy science fiction.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top