Poradnik dla początkującego gracza – „World of Warcraft: Dragonflight”

Witajcie bohaterowie Azeroth. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jest to poradnik dotyczący tego, co należałoby zrobić, aby levelowanie w World of Warcraft Dragonflight było przyjemnie. No to zaczynajmy. Na początku nie było nic… a nie sorki, to nie ta bajka. Przede wszystkim należy sobie zadać podstawowe pytanie, jakim graczem chcemy być? PvE (Player versus Environment), czyli Raidowanie, dungeony i tym podobne lub PvP (Player vs Player). Innymi słowy, interakcja bojowa z różnymi graczami w otwartym świecie, battlegroundach bądź arenach.

Tworzenie postaci w World of Warcraft – wybór rasy pod daną klasę

Jeśli już sobie odpowiemy na pytanie “co nas kręci”, to następnym krokiem będzie wybranie tak zwanej roli (tank/ heal/ dps). Teraz patrzymy na rasę, jaką chcemy grać. Tutaj uwaga, możemy bawić się na dwa sposoby. Casualowo, albo „pro” – chodzi tutaj o maksymalizowanie możliwości swojej postaci, a nie o skilla, bo ten przyjdzie z czasem. Jeśli wybierzemy opcję nr 1, to tak naprawdę rasa nie ma żadnego znaczenia, ponieważ każda coś tam daje. W przypadku rozgrywki ‘na poważnie’ czyli na przykład: rating w pvp albo wysokie klucze na dungeonach, to tutaj już raciale mają znaczenie. Marginalne, ale jednak… bo to zawsze jakiś % do obrażeń, przeżywalności lub dodatkowe umiejętności do poruszania się.

Jeśli chodzi o PvE, to tutaj macie informacje bloodmallet jakie rasy są najbardziej odpowiednie dla danej klasy. Tak, żeby maksymalizować swoje możliwości (wyjątkiem jest DH, który ma tylko wybór między Night elfami, a Blood elfami zależnie od frakcji przymierze/horda). Prosty przykład w chwili pisania poradnika dla huntera beast mastery najlepszymi rasami byli Human oraz Pandaren według tej tabelki – która jest co jakiś czas aktualizowana. Jak zobaczycie, to różnice w takiej podstawowej rozgrywce są niewielkie, ale przy tak zwanym endgame na poziomie mythic rajdów czy też wysokich kluczach mogą one wiele ułatwić. Zatem tworzenie postaci mamy za sobą, prawda?

Dodatki(addony) do gry World of Warcraft

Przejdźmy do kolejnej kwestii. Addony, czyli po prostu modyfikacje gry. Pobieramy je za pośrednictwem aplikacji Twitcha bądź też manualnie ze strony https://www.curseforge.com/wow/addons. Pobrane własnoręcznie dodatki należy umieścić w katalogu “.”\World of Warcraft\_retail_ – lub – classic\Interface\AddOns. Najpopularniejsze i najczęściej używane to: DBM/BigWigs, Weak Aura, Method Dungeon Tools, vuhdo/healbot/clique oraz ElvUI.

DeadlyBossMods (DBM) / BigWigs (BW)

Przejdźmy do pierwszych dwóch, jakimi są DBM/BigWigs te dwa addony (nie ma potrzeby instalowania obydwu na raz) odpowiadają za timery mechanik bossów na ekranie tak jak na załączonym zrzucie ekranu:

World of Warcraft Big Wigs/ Deadly Boss Mod

Wówczas widzimy, kiedy będzie jakaś faza bossa albo atak. Co pomaga nam zaplanować nasze przyszłe ruchy. Na przykład: poczekać z odpaleniem się z wszystkich cdkow — użyć umiejętności zwiększających nasze obrażenia/leczenie, które mają określony czas odnowienia (najczęściej 2-3 min).

WeakAura (WA)

Kolejnym addonem, jaki chciałbym przedstawić to: WeakAura. Dzięki WA jesteśmy w stanie ustawić sobie powiadomienia dotyczące cooldownów, jak również określić je tak, aby pokazywały nam rotacje umiejętności. W ten sposób możemy uzyskiwać możliwie jak największe cyferki w dps (z healem jest to trochę gorzej, bo tutaj wszystko jest zależne od sytuacji hp party). Możemy nawet zastąpić wcześniej podane addony takie jak bigwigs czy dbm. Wszelakie konfiguracje (stringi- czyli linie kodu, która trzeba wkleić do dodatku w grze poprzez wpisanie /wa na czacie) znajdziecie na tej stronie wago.io. Tutaj macie przedstawiony przykład, jak wygląda taka skonfigurowana aura:

World of Warcraft Weak Auras

Pokazuje ona rotacje dla huntera beast mastery oraz ilość crita/regen focusu (powiedzmy, że to taka mana dla huntera, aby mógł używać swoich skilli).

Method Dungeon Tools (MTD) – coś dla tanków

Skoro WeakAura mamy już opanowaną, przejdźmy zatem do kolejnego addonu (głównie używanego przez Tanków, jakoby to oni prowadzili drużynę przez M+) Method Dungeon Tools. Jest to modyfikacja służąca do planowania route, czyli trasy zoptymalizowanej tak, aby nie robić dodatkowych % przed zabiciem ostatniego bossa. Zaraz pewnie spytacie: Hola Hola, Marek…a czym są M+? Już spieszę z tłumaczeniem. Jest to jeden z elementów tak zwanego endgame’u, który służy do gearowania, ale głównie sprawia ludziom, radość związaną z własnym progresem. Jak działa MTD? Nic prostszego. Wpisujecie na czacie /mtd i pojawia wam się takie oto okienko:

World of Warcraft MTD

Na tej mapce jesteście w stanie sobie sprawdzić, które packi trzeba zrobić, żeby zaoszczędzić czas oraz jak poprowadzić grupę, aby było to najefektywniejsze. Następnie tego routa importujecie na czat, poprzez kliknięcie albo Live/Share w prawym górnym rogu.

Czas wrócić do wago.io! Tak dobrze kombinujecie, popularne route’y znajdziecie tam w zakładce Method Dungeon Tools. Widzicie jakie to proste? Był addon przydatny do tankowania, to może teraz czas na healowanie?

Vuhdo/ Healbot – najlepszym przyjacielem healera

Najpopularniejszymi modyfikacjami healerskimi są Vuhdo oraz Healbot. Są to tak zwane frame’y, w których możemy przypisać nasze skille leczące. W społeczności mamy różne ‘szkoły’. Jedni wolą pierwszy addon drudzy wolą drugi… Wszystko tak naprawdę zależy od upodobań gracza i konfiguracji. Osobiście używałem Vuhdo i wygląda on mniej więcej tak:

World of Warcraft Vuhdo frames

Panel konfiguracyjny:

World of warcraft Vuhdo Panel

Jak widzicie framesy, to po prostu takie kwadraciki, które pokazują hp całego party/rajdu. W skrócie wygląda to tak, że w zakładce spells przypisujecie sobie swoje czary leczące pod odpowiednie bindy, które Wam pasują. Następnie klikając LPM leczycie Flash healem osobę, której kwadracik kliknęliście. Dlaczego nie pisałem teraz o Clique, mimo iż podałem jako jedną grup do addonów leczących? Otóż z tego powodu, że jest to taki plugin, który służy tylko do przypisywania klawiszy do spelli jakie chcecie używać. Taki smart cast, ale nie daje żadnych frames’ów i używacie tych, które macie albo z addonow, albo podstawowego UI WoWa. Clique zaś sam w sobie wygląda tak:

World of Warcraft Clique

Ma on taka specjalną ikonkę na samym dole w Waszym spellbooku. Teraz uwaga. Przypisujecie spelle do bindow poprzez nakierowanie myszka na waszą umiejętność w książce i klikacie odpowiedni dla Was przycisk, który ma za niego odpowiadać. To tyle, jeśli chodzi o ten dodatek.

ElvUI/TukUI

Ostatnią „paczką” modów jest ElvUI, będące dosłownie zbiorem modyfikacji gry. Jest to addon pozwalający całkowicie zmienić nasze UI. Dla przykładu pokaże Wam jak wyglądają interfejsy Blizzardowskie oraz zmodyfikowane:

Jak sami mogliście zobaczyć na powyższych zrzutach, wygląd naszego ”widoku” po wgraniu modyfikacji uległ drastycznej zmianie. Oczywiście możliwości konfiguracji ElvUI/TukUI są nieograniczone. Warto wspomnieć, że po przeszło 18 latach gra otrzyma pełną customizacje UI w nadchodzącym dodatku. Natomiast mody z gotowymi interfejsami użytkownika znajdziecie również na wago.io. Tylko mała uwaga, tego dodatku nie znajdziecie na cursedforge.com. Jest on jedynie dostępny na stronie twórców tukui.org i jak wszystkie addony wrzucacie go do katalogu z grą /_retail_/interface/addons. Myślę, że temat modyfikacji został na razie wyczerpany.

Levelowanie w World of Warcraft

Przejdźmy zatem do samego mięska, jakim jest sama gra i związane z nią levelowanie. Po wyborze postaci, ustawieniu addonów zaczynamy robić questy. Do 15 poziomu nie mamy możliwości zapisania się na dungeona, te odblokowują się później. Jeśli wybieramy klasę, która ma tylko specjalizacje w DPS, to niestety, ale muszę Was zmartwić. Na wejście do instancji będziemy czasem musieli poczekać nawet 30-40 minut – tutaj również możecie dołączyć do pierwszej lepszej gildii, w której istnieje szansa ze znajdziecie kogoś do spamowania instancjami. Tak więc polecam w międzyczasie robić zadania. Jeśli zaś gracie klasami mogącymi tankować / leczyć to warto wówczas rozważyć taką opcję, ponieważ przyspieszy to na pewno proces levelowania.

Jeśli jest to nasza pierwsza postać, to tutaj twórcy nie pozostawili nam wielkiego wyboru. Grę rozpoczynamy na wyspie Exilie Reach, gdzie musimy przejść swego rodzaju samouczek. Ten jest ciekawie poprowadzoną kampanią, aniżeli jedynie ukazaniem w stylu: Użyj W,S,A,D aby się poruszać. Wrzucając nas od razu w przygodę, podczas której po prostu poznajemy mechanizmy, którymi rządzi się World of WarCraft.

World of Warcraft lvling

Gearowanie postaci

Po wbiciu maksymalnego poziomu czeka nas proces ubierania. Sposobów na tak zwane gearowanie jest kilka. Najprostszym jest robienie World Questów tak, aby odblokować możliwość zapisywania się na LFR. Tam zdobędziemy bazę pozwalająca robić pierwsze dungeony na poziomie Mythic+ (M+). Oczywiście początkowo sami będziemy musieli składać drużynę i tutaj pojawia się aspekt socjalny, czyli dołączenie do gildii. Wówczas ułatwi nam to wyprawy na M+ oraz najpewniej otrzymamy pomoc w ubieraniu. Najlepiej na wyprawę zbierać takich graczy, którzy grają w naszym zestawie ekwipunku. Pewnie teraz pojawi się pytanie, co mam na myśli? W przypadku, gdy macie druida, to najlepiej, jeśli do party będziecie zbierać następujące klasy: rogue, druid, demon hunter, bo z tych drop możecie otrzymać od osób z drużyny, jeśli sami nie będą ich potrzebowali. Najciężej mają wówczas postaci używające clothów oraz maili, ponieważ ciężko takowe w pełni stackować.

Dodatkowym elementem układanki w postaci procesu ubierania, jest oczywiście crafting przedmiotów legendarnych. Te możemy zdobyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest farma znienawidzonego przez graczy Thorgastu, za pomocą którego zdobywaliśmy materiały do craftu. Na papierze wyglądał ciekawie z racji na swój rodowód roguelike’a. Drugim sposobem, nieco dłuższym, jest zrobienie całej kampanii Shadowlands w Zereth Mortis. Gromadzimy masę Cosmic fluxów, które możemy wymienić na wcześniej wspomniane materiały. Co tak naprawdę i tak będziemy musieli zrobić wcześniej czy później. Ponieważ w trakcie robienia chain questów w Zereth Mortis otrzymujemy drugi przedmiot legendarny Unity. I tak jesteście w stanie ubrać swoją postać do takiego poziomu, aby w nadchodzącym dodatku móc swobodnie levelować.

YouTube player

Słowem podsumowania

Teraz znacie już podstawy “jak przygotować się na Dragonflight”. Oczywiście, informacje tutaj zawarte opierają się o aktualną wersję 9.2.5, która to jeszcze jest przed Pre-patchem do nadciągającego do nas dodatku. Mam nadzieję, że porady okażą się dla Was pomocne. Mnie pozostaje życzyć udanych zdobyczy i sukcesów w World of Warcraft. Zarówno tym casualowym graczom, jak i tryhardom. Oby droga na szlaku była dla Was łaskawa bohaterowie Azeroth.

Avatar photo
Pasjonat gier komputerowych od najmłodszych lat, pamiętający czasy ZX-Spectrum i C64. Wieloletni fan gier spod stajni Blizzarda. Najbardziej lubi oglądać rozgrywki esportowe Starcrafta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top