Zapowiedź Ratatan – duchowy spadkobierca serii Patapon

Ratatan

Zapowiedź Ratatan trafiła mnie jak grom z jasnego nieba i wywołała ogromny przypływ nostalgii. Po obejrzeniu pierwszego zwiastuna od razu przypomniałem sobie produkcję, która spowodowała, że zakochałem się w pierwszej przenośnej konsoli Sony. Dlaczego? Aby to wytłumaczyć, muszę najpierw cofnąć się trochę w czasie. Jeżeli zamiast lektury wolicie po prostu sprawdzić trailer, zapraszam na sam dół poniższego tekstu.

Trochę historii

Gdy mówi się o grach ekskluzywnych na konsolę PlayStation najczęściej do głowy przychodzą serie takie jak God of War, Ratchet & Clank czy Horizon. Mało ludzi jednak zdaje sobie sprawę, że oprócz tak głośnych przedstawicieli, niebiescy mogą pochwalić się również mniejszymi perełkami. Jednym z takich skarbów jest sympatyczna gra Patapon (2007), która oryginalnie pojawiła się na przenośnej konsoli PSP (PlayStation Portable). Była to rytmiczna strategia polegająca na sterowaniu armią pociesznych stworków za pomocą wybijanego na przyciskach rytmu. Śliczna komiksowa szata graficzna, prosta mechanika oraz fantastyczna ścieżka dźwiękowa spowodowały, że zapisała się w mojej pamięci do tej pory. Niestety studio odpowiedzialne za ten i kilka innych fantastycznych pomysłów takich jak Loco Roco (2006) czy Gravity Rush (2012) zostało zamknięte na początku 2021 roku.

Ogromne wsparcie dla projektu JabberWocky

Na szczęście twórcy Patapona po wielu latach postanowili spróbować powtórzyć sukces mającego premierę w 2007 roku projektu. Pomysłodawca Hiroyuki Kotani wraz z kompozytorem Kemmei Adachim wzięli się ostro do pracy i rozpoczęli kampanię crowdfundingową na Kickstarterze. Główny cel osiągnięto w niecałą godzinę, co pokazuje, jak ogromną rzeszę fanów posiada strategiczno-rytmiczny tytuł o przygodach małych ludzików.

Po niedługim czasie pierwszy zwiastun można było obejrzeć podczas niszowej imprezy BitSummit 2023. Od tego czasu śledzę Ratatan na bieżąco i nie mogę się wprost doczekać, aż będę mógł zagłębić się w kolory świat stworzony przez japońskich deweloperów. Szkoda tylko, że wstępna premiera zapowiedziana jest dopiero na 2025 rok.

Zapowiedź Ratatan – zwiastun i dwa utwory

Ratatan Soundtrack – Pirates of the Paraddean Theme

Ratatan Soundtrack – Fortrun’s Theme

Avatar photo
Czołem, na imię mam Kamil! Kocham gry miłością bez wzajemności, ale staram się nie brać ich za bardzo na poważnie. Najlepiej czuję się w taktycznych strzelankach, ale chętnie próbuję wszystkiego, co się da. Odkąd tylko pamiętam, zawsze chciałem pisać o grach, a tutaj mogę nareszcie spełniać to marzenie.
Scroll to top