RollerCoaster Tycoon 3 to jedna z najbardziej kultowych gier symulacyjnych, która po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 2004 roku. Tytuł oferuje wiele możliwości tworzenia i personalizacji parków rozrywki: od projektowania własnych atrakcji, rozmieszczania budynków i dekoracji, po zarządzanie pracownikami i ustalanie cen biletów. Przyznaję, że jest to mój ulubiony tycoon – wciąż gości na moim dysku i choć od premiery produkcji Frontier Developments minęło prawie 20 lat, zapewniam, że to nadal świetny wybór na wieczorny relaks.
Osobliwość gatunku
Tycoony są dość specyficzne. Skupiamy w nich się przede wszystkim na budowie, ekonomii i rozwoju danego przedsiębiorstwa czy organizacji – może to być ogród zoologiczny, szpital, hotel czy właśnie park rozrywki. Od nas, jako menedżerów, zależą wszelkie decyzje biznesowe. Odpowiednie zarządzanie finansami, inwestowanie czy marketing wpłynie na to, czy nasza działalność okaże się dobrze prosperująca i przyniesie efektowne zyski. Nie walczymy jednak z wieloma graczami, nie mamy wyraźnego przeciwnika w grze, a przecież nadal podczas rozgrywki towarzyszy nam to przyjemne uczucie dążenia do celu, który najwyraźniej nie musi być triumfem nad kimś innym.
Choć, oczywiście, RollerCoaster Tycoon 3 oferuje kampanię z określonymi zadaniami do wykonania, osobiście najchętniej spędzam czas w “piaskownicy”. Wprawdzie rzadko w grach wybieram opcję trybu kreatywnego i zazwyczaj wolę wyzwania, ale tutaj sytuacja ma się zgoła inaczej. Brak ograniczeń finansowych pozwala na puszczenie wodzy fantazji i umożliwia długie godziny budowania wymarzonego lunaparku, co zawsze daje mi największą frajdę w tym tytule. Ciągnące się po horyzont atrakcje dla odwiedzających park i dbanie o wysokie zadowolenie gości, nie bacząc przy okazji na koszta, i tak przykuwają mnie do ekranu na długie godziny.
Jazda w RollerCoaster Tycoon 3
Powodów, dla których najczęściej sięgam właśnie po tego przedstawiciela Tycoonów, jest kilka. W pierwszej kolejności ciekawy jest dla mnie sam motyw przewodni gry. Tak kolosalne parki rozrywki, które znamy chociażby z zagranicznych filmów, nie są zbyt popularną częścią naszego krajobrazu, więc dla mnie jest to wciąż interesujący i niezbadany teren. Możemy zatem zaprojektować kolejki górskie o różnym stopniu intensywności, które przyciągną odmienne grupy odwiedzających – od rodzin z dziećmi po poszukiwaczy mocnych wrażeń. Jednak budowane przez nas zakręcone w najbardziej wymyślne kształty kolejki górskie to tylko część rozgrywki.
W RollerCoaster Tycoon 3 nie tylko możemy tworzyć potężne konstrukcje pozwalające naszym gościom na ekstremalne przejażdżki, ale również budować wiele tematycznych atrakcji. Dzięki prostemu systemowi sortowania gra pozwala na wybranie motywu (jeśli posiadamy edycję z dodatkami), który w każdej kategorii pokaże nam dopasowane do niego budynki, rośliny czy ozdoby. Pozwala to na stworzenie między innymi westernowych miasteczek czy obszarów w stylu science-fiction, co znacznie urozmaica nasz lunapark zarówno wizualnie jak i pod względem funkcjonalności dla gości. Gra oferuje także zaawansowane narzędzia edycji terenu, które pozwalają na tworzenie malowniczych scenerii i dostosowywanie terenu do wymagań parku rozrywki.
Zarządzanie parkiem rozrywki
Jako kierownik tego wesołego przybytku mamy sporo obowiązków. Ważnym jest, by dopatrywać stanu technicznego atrakcji, dbać o porządek i czystość czy zapewniać odwiedzającym dostęp do kiosków z żywnością i napojami. Aby usprawnić podróżowanie po parku, warto wybudować kilka linii środków transportu, które mogą być zarówno tradycyjnym tramwajem, ale także kolejką wąskotorową czy komunikacją wodną. W ten sposób goście zyskają możliwość dotarcia do dalszych zakątków parku, a odległe atrakcje nie będą świeciły pustkami.
Chociaż nie jest to szczególnie ważna wiadomość w przypadku wyboru trybu kreatywnego, warto wspomnieć o możliwościach dowolnego ustawiania cen biletu zarówno za wstęp do parku rozrywki, jak również za wszystkie dostępne w nim atrakcje. Możemy też osobno ustalić kwoty, jakie odwiedzający muszą zapłacić za toaletę, żywność czy pamiątki. Jako zarządca jesteśmy również w stanie wpływać na wygląd prawie każdego obiektu – w tym kolory kolejek górskich, a nawet siedzeń w pociągach.
Poza klasycznymi elementami parku rozrywki edycja Wodne Szaleństwo oferuje również budowę basenów, zjeżdżalni czy leniwych rzek. Z moich obserwacji wynika, że odpowiednio usytuowane wodne królestwa zazwyczaj przyciągają pokaźne liczby gości i są jednymi z najczęściej odwiedzanych miejsc. Dodatkowo, kiedy narysujemy okrąg trzymając lewy przycisk myszy na basenie, zrobimy wir, co jest absolutnie wspaniałym i zupełnie bezużytecznym detalem.
Oczami gości
Ciekawym uzupełnieniem produkcji jest możliwość doświadczenia zabawy w widoku pierwszoosobowym. Prawie każda z atrakcji oferuje kamerę z oczu gości, dzięki czemu na własnej skórze przekonamy się, jak radzą sobie nasze dzieła w akcji. Czy samodzielnie zaprojektowana, najszybsza kolejka rzeczywiście jest tak emocjonująca? Czy widok z diabelskiego młyna naprawdę zapiera dech w piersiach? Jeśli nie jesteśmy gotowi na takie przeżycia, zawsze możemy sprawdzić co mają do powiedzenia odwiedzający park, dzięki czemu zbierzemy niezbędny feedback i będziemy mogli podkręcić nudne atrakcje.
Jak wypada RollerCoaster Tycoon 3 w 2023 roku?
Mam słabość do starszych tytułów opartych o ideę budowania, rozwijania i ekonomii. Trzecia odsłona serii wypada wyjątkowo dobrze, nawet dziś – grafika nie kłuje w oczy, gra jest angażująca i w pełni trójwymiarowa, a zabawne ludziki mają swój urok. Kiedy usiądę do budowy swojego parku rozrywki potrafię spędzić przy nim całe wieczory. Produkcja oferuje rozmaite możliwości, a dzięki temu, że mamy wpływ na niemalże najmniejsze detale, zapewnia dużo satysfakcji i wiele godzin dobrej zabawy.