Wirtualne Laboratorium Empiriusz – VR dla nauki w szkołach

Wirtualne Laboratorium Empiriusz - dwa białe pudła z czarnymi ekranami.

Przyzwyczailiśmy się raczej do tego, że technologie VR wykorzystywane są głównie do rozrywki, jak chociażby mający premierę w tym roku zestaw PlayStation VR 2. Ktoś jednak wpadł na pomysł, i to na naszym rodzimym podwórku, by wykorzystać zalety wirtualnej rzeczywistości do nauki. Wydawnictwo Nowa Era oraz edutech Vulkan stworzyli Wirtualne Laboratorium Empiriusz. To technologia, która pozwala uczniom w kontrolowanych warunkach przeprowadzać eksperymenty chemiczne a także uczyć się geometrii. Z tej technologii korzysta już prawie 1000 szkół w całej Polsce.

Wirtualne Laboratorium Empiriusz

Wirtualne Laboratorium Empiriusz w praktyce: uczeń z goglami VR na głowie i kontrolerami w rękach stoi na wprost klasy. Z jakiegoś powodu wszyscy uczniowie ubrani są w fartuchy laboratoryjne.

Empiriusz obecnie składa się z dwóch modułów tematycznych. Jeden z nich to wspomniane już laboratorium chemiczne, które pozwala na przeprowadzenie 26 różnych doświadczeń dla uczniów szkół podstawowych oraz 56 doświadczeń dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Drugim modułem jest ten do nauki o bryłach geometrycznych, stanowiący uzupełnienie lekcji matematyki. W planach na ten rok jest również wprowadzenie trzeciego modułu do lekcji z biologii, które pozwoliłyby m.in. na poznanie budowy ciała człowieka w bardzo szczegółowy sposób.

Odpowiednie wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości pozwala zachować bezpieczeństwo podczas eksperymentów, minimalizując ryzko. Całość jest nieustannie nadzorowana przez nauczyciela, a podczas gdy jeden z uczniów wykonuje eksperyment reszta może go obserwować na ekranie. Z kolei podczas lekcji geometrii uczniowie widzą trójwymiarowe bryły, które można obracać, przybliżać, a także rozkładać na siatki.

Na pewno wykorzystanie Empiriusza będzie ciekawym urozmaiceniem zajęć dla uczniów. Zapewne jednak przez wzgląd na koszty wiele szkół nie będzie mogło sobie pozwolić na jego zakup. Natomiast według Nowej Ery szkoły podstawowe mogą dokonać zakupu sprzętu w ramach programu Laboratoria Przyszłości, które nie wymagają wkładu własnego. Szkoły ponadpodstawowe natomiast mogą skrzystać z programu Aktywna Tablica. Więcej szczegółów i informacji na temat Wirtualnego Laboratorium można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej projektu.

Avatar photo
Czołem, na imię mam Kamil! Kocham gry miłością bez wzajemności, ale staram się nie brać ich za bardzo na poważnie. Najlepiej czuję się w taktycznych strzelankach, ale chętnie próbuję wszystkiego, co się da. Odkąd tylko pamiętam, zawsze chciałem pisać o grach, a tutaj mogę nareszcie spełniać to marzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top