Action! – recenzja idealnego narzędzia dla youtubera

Pewnie się zastanawiacie, czym jest Action!? Otóż jest to program od Mirillis, dzięki któremu będziemy mogli nagrywać swoją rozgrywkę na PC. Dotychczas, aby to robić, trzeba było posiłkować się innymi programami takimi jak popularne OBS, Xsplit czy Nvidia Experience/Broadcaster. Część z nich jest darmowa jak wcześniej OBS (Open Broadcaster Software) czy Nvidia Experience/Broadcaster, natomiast za Xsplit i Action! trzeba już zapłacić. Pewnie się zastanawiacie, czy warto? Odpowiedz na to pytanie poznacie w tekście.

Funkcje Action!

Na wstępie, zanim zacznę opisywać poszczególne funkcje programu, przedstawię Wam listę zadań, jakim on sprosta:

 • Nagrywanie wideo
 • Nadawanie na żywo
 • Nagrywanie audio
 • Zrzut ekranu
 • Pomiar wydajności

Każdy z nich z wyjątkiem nagrywania audio, posiada dodatkowe tryby przydatne podczas pozyskiwania materiałów wideo z naszej rozgrywki:

 • Tryb gry
 • Tryb ekranu
 • Tryb okna
 • Tryb obszaru
 • Tryb urządzenia

Nagrywanie wideo

Jak więc sami widzicie, braku funkcjonalności Action! nie można zarzucić. Krótko omówię każdą z nich. Na pierwszy ogień idzie Nagrywanie Wideo, z którego nie będę ukrywał, korzystałem najwięcej w ostatnim czasie. Jednocześnie była to dla mnie najważniejsza z funkcji, po problemach, jakie przysporzyło mi dotychczasowe używane przeze mnie oprogramowanie. Sama opcja nagrywania wykorzystuje następującą akcelerację sprzętową:

 • NVIDIA NVENC,
 • NVIDIA NVENC HEVC,
 • NVIDIA NVENC HEVC HDR10

YouTube niestety mocno kompresuje materiały, czysty plik z programu Action! możecie pobrać stąd.

Dzięki temu możemy nagrać obraz wysokiej jakości nawet 4k/360 fps. Oczywiście, jeśli nasz komputer na to pozwala. Z czego sam klatkarz może być zmienny lub stały w zależności od naszych ustawień w Action!

Action - Tryb gry

Nadawanie na żywo

Jak się pewnie słusznie domyślacie, chodzi tutaj oczywiście o funkcję streamowania naszej rozgrywki do popularnych serwisów streamingowych. Wśród nich znajdziemy między innymi takie jak:

 • Twitch.tv
 • Youtube
 • Ustream
 • Livestream
 • Facebook
 • Mixer
 • Smash cast
 • Aliez.tv

Sami widzicie, że mamy do dyspozycji nie tylko te najpopularniejsze, ale również te mniej znane. Oczywiście podobnie jak w przypadku Nagrywania Wideo, streamować będziemy mogli nawet w 4K. Z tą różnicą, że będzie to już maksymalnie 60 fps. W mojej ocenie jest to wystarczające, oczywiście w przypadku streamingu wiele zależy od bitrate’u. Tu maksymalny jaki możemy ustawić, to 40 000 Mbps, a jest to tak naprawdę, aż nadto. Wiele platform streamingowych ogranicza streamerów, niebędących w programach partnerskich do 12 000 Mbps.

Action - Tryb gry - 2

Nagrywanie audio

Jest to funkcja, z która dotychczas nie spotkałem się w żadnej z wcześniej używanych aplikacji, Nagrane w ten sposób ścieżki audio, są dostępne w dwóch formatach WAV oraz MP4 Audio. Sam nagrywam podcast Po(gra)dane i ostatni odcinek był właśnie nagrany Action!.

Action - Tryb audio

Zrzut Ekranu

Jak ja się cieszę, że jest tutaj ta funkcja.To, co zrobiła Nvidia w mojej ocenie woła o pomstę do nieba. Wszystko dlatego, że włodarze od karty graficznej, wymyślili sobie dodanie moim zdaniem zbędnych kliknięć w potwierdzenia „czy na pewno chcesz zrobić print screen”. W Action! natomiast jest to szybkie, proste i bez zbędnych czynności. Oczywiście sam system Windows, też daje taką możliwość.

Tylko jest to uciążliwe, jeśli posiada się więcej niż jeden monitor. No i tu nie trzeba wrzucać tego na jakieś kanały discorda czy innego painta, żeby zapisać takowy zrzut. Bardzo przydaje mi się to podczas pisania recenzji i tworzenia materiałów. Obsługiwane formaty to BMP, JPEG,PNG.

Action - Zrzut ekranu

Pomiar wydajności

Jak się zapewne domyślacie, jest to funkcja, która ma na celu sprawdzenie wydajności Waszego komputera. Pod kątem nagrywania i streamowania rozgrywki do sieci. Same raporty przedstawione są jedynie w formie słupkowych wykresów wskazujących na klatkarz materiału. Nie jest to akurat coś, co mogłoby zastąpić np. MSI Afterburner’a, ale może w przyszłości pojawi się taka funkcja.

Action - Tryb okna

O Interfejsie użytkownika słów kilka

Patrząc przez pryzmat interfejsów programów konkurencyjnych, to Action! wypada pod tym kątem bardzo dobrze. Przede wszystkim interfejs jest czytelny i minimalistyczny. Dzięki temu nie trzeba się przebijać przez masę ustawień jak to bywa, chociażby w przypadku programów dedykowanych stricte streamowaniu. Przez to tak naprawdę funkcja nagrywania schodzi na dalszy plan i jest „ukryta” w opcjach. Tutaj natomiast mamy po prostu ikony związane z interesującymi nas funkcjami, a następnie ikony przedstawiające odpowiednie tryby. Ot minimalizm i prostota. Moim zdaniem jest to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, które pozwoli rozpocząć przygodę z nagrywaniem treści nieco mniej doświadczonym użytkownikom.

Zatem jak wypada Action! na tle innych programów?

Przez blisko miesiąc użytkowałem Action! i jestem z niego bardzo zadowolony. Wszystko to, co ma on do zaoferowania, sprawdziło się w praktyce idealnie. Oczywiście warto wspomnieć, że nie jest to darmowy program i koszt licencji w cenie promocyjnej wynosi 64,95 (pełna cena to 89.95) pln. Oczywiście Mirillis oferuje wersję demonstracyjną, do przetestowania której serdecznie zapraszam. Tylko tak możecie w pełni ocenić czy produkt ten przypadnie Wam do gustu i spełni Wasze oczekiwania. Dla mnie jest to obecnie najlepszy program do nagrywania gameplayów oraz robienia zrzutów ekranu. W przypadku pierwszej funkcji nie wpływa ona negatywnie na działanie tytułu, a zrzuty ekranu są po prostu wygodniejsze i nie wybijają z rozgrywki. Prostota i wygoda to jest chyba najlepsze określenie Action!.

Za dostarczenie aplikacji do recenzji dziękujemy firmie Mirillis.

Avatar photo
Pasjonat gier komputerowych od najmłodszych lat, pamiętający czasy ZX-Spectrum i C64. Wieloletni fan gier spod stajni Blizzarda. Najbardziej lubi oglądać rozgrywki esportowe Starcrafta.
Scroll to top