Anno 1800 – recenzja (PS5). Rewolucja przemysłowa na PS5

Anno 1800 - logo gry w edycji konsolowej

Tytuły spod szyldu “Anno” towarzyszą nam od wielu lat. Seria doczekała się już dziewięciu odsłon traktujących o różnych okresach historii (w tym także tej nienapisanej) i od 1998 roku cieszy się niegasnącą popularnością. 16 marca 2023 Ubisoft wydał konsolową wersję swojej ostatniej produkcji, Anno 1800, umożliwiając tym samym zapoznanie się z tytułem nie tylko użytkownikom komputerów osobistych.

Rewolucja przemysłowa w Anno 1800

XIX wiek to jeden z ciekawszych okresów w historii. Szybki postęp technologiczny i rewolucja przemysłowa sprawiają, że to idealny czas na osadzenie wydarzeń w grach strategicznych. Anno 1800 jest na to doskonałym przykładem, łącząc tradycyjną rozgrywkę ekonomiczną z historycznym kontekstem. Wykorzystanie wielu charakterystycznych dla tego okresu elementów zwiększa poczucie immersji i sprawia, że gracze mogą zanurzyć się w ten świat i napisać swoją własną historię.

Anno 1800 - widok na XIX-wieczne miasto.

Wiktoriański przedsiębiorca

Gra pozwala nam wcielić się w rolę właściciela miasta, a naszym głównym celem jest stworzenie doskonale prosperującego ośrodka handlowego. Jako wiktoriański przedsiębiorca musimy odpowiednio zarządzać surowcami dostępnymi na wyspie, wznosić nowe budowle i rozwijać technologię. Do naszych obowiązków należy także dbanie o zadowolenie społeczności, w tym jej ochrona zarówno przed zagrożeniami wewnętrznymi, jak i tymi z zewnątrz. Jeśli nie zawrzemy sojuszy z pozostałymi zarządcami wysp, warto również pamiętać o umacnianiu fortyfikacji czy rozbudowywaniu floty.

Anno 1800 - miasto od strony portu. Na wodzie widoczny statek.

Podczas rozgrywki możemy obserwować jaki wpływ na miasto ma postęp technologiczny, od produkcji nowych towarów po optymalizację procesów w fabrykach. Dzięki temu będziemy w stanie zwiększyć wydajność i zyski, a miasto powinno prosperować jeszcze lepiej. Właściwie zarządzany ośrodek pozwoli nie tylko na szybki rozwój, ale także na handel z sojusznikami i zdobycie przewagi ekonomicznej.

Anno 1800 na padzie?

Z serią Anno miałam do czynienia wielokrotnie, jednak nigdy wcześniej nie było możliwości zapoznać się z tym tytułem w edycji konsolowej. Muszę przyznać, że miałam pewne obawy co do sterowania, jednak wynikały one głównie z tego, że nie miałam okazji zagrać jeszcze w żadną grę ekonomiczną na konsoli – po prostu zawsze wybierałam PC. Kiedy już zasiadłam do PlayStation 5 i włączyłam Anno 1800, moje zaskoczenie było niemałe.

Anno 1800 - menu budowania.

Ubisoft postarał się, aby obsługa gry była intuicyjna, a dzięki przewodnikowi nauczymy się płynnego poruszania po jej świecie. Nie miałam najmniejszych problemów z nawigowaniem po interfejsie, a pewne rozwiązania – takie jak automatyczne uzupełnianie drogi czy kopiowanie całych fragmentów zabudowy – doskonale pasowały do konsolowej rozgrywki. Stawianie nowych budynków czy ulepszanie tych istniejących nie było w żaden sposób trudne czy niewygodne, a projektowanie krajobrazu to przecież jeden z najważniejszych elementów gier ekonomicznych. Z łatwością możemy też zarządzać naszymi mieszkańcami i sprawdzać ich potrzeby oraz poziom zadowolenia.

Menu zadowolenia i potrzeb mieszkańców.

Na uwagę zasługuje też świetna warstwa dźwiękowa, która zmienia się wraz z wydarzeniami widocznymi na ekranie – na przykład, kiedy w mieście rozprzestrzenia się ogień, zmieniająca się muzyka daje nam znać, że dzieje się coś niedobrego. Dodatkowo, oprawa graficzna Anno 1800 prezentuje się równie dobrze: oddaje klimat epoki, jest szczegółowa i przejrzysta, a dzięki temu, nasze miasto wygląda bardziej realistycznie.

Nowe podejście

Chociaż miałam pewne obawy, konsolowa edycja Anno 1800 nie pozostawiła mi żadnych wątpliwości – warto dać jej szansę, szczególnie jeśli jesteście fanami gier ekonomicznych i graczami preferującym trzymanie w dłoni pada. Wcześniej myślałam, że takie produkcje sprawdzają się tylko w przypadku konfiguracji klawiatury z myszą, jednak nie będę wzbraniać się przed wieczornym, kanapowym relaksem i zarządzaniem swoimi wyspami na ekranie telewizora. Sterowanie na padzie jest wygodne i komfortowe, a sama gra jest świetnie zoptymalizowana, krótko mówiąc – Ubisoft zrobił dobrą robotę.

Anno 1800 - widok na fabryki, w tle las i góry.

Za dostarczenie gry dziękujemy firmie Ubisoft.
Udostępnienie kodu w żaden sposób nie wpłynęło na wydźwięk powyższej recenzji.

Gdzie kupić?


Sonata - Avatar
Hej! Tu Patalke - miłośniczka gier. Nie zamykam się na żaden gatunek i chętnie poszerzam swoje growe horyzonty. Interesuję się popkulturą, a kiedy mam okazję, staram się powiększać swoją kolekcję płyt z muzyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top