Cities: Skylines to wciąż jeden z najpopularniejszych city-builderów. W grze skupiamy się nie tylko na budowaniu miasta, ale także na odpowiednim zarządzaniu oraz ekonomii. Jednak pierwszy istotny element, na który większość z nas zwraca uwagę, to wybór odpowiedniego terenu pod budowę miasta. Choć, oczywiście, twórcy oferują ciekawe mapy zawarte w podstawie gry i różnych dodatkach, ja postanowiłam przyjrzeć się tym projektowanym przez samych graczy.
Jeśli jesteście na początku swojej przygody z Cities: Skylines, albo szukacie po prostu estetycznych, niewymagających map, na naszej liście powinniście znaleźć coś dla siebie.
Jak pobrać nowe mapy do Cities: Skylines?
Dzięki zaangażowaniu społeczności i modderów, w warsztacie Steam znajdziemy ponad 50 tysięcy map, które możemy pobrać. Oczywiście, znajdą się wśród nich zarówno perełki, jak i konstrukcyjne niewypały, jednak dzięki możliwości filtrowania treści w warsztacie możemy wyszukać bardzo interesujące krajobrazy.
Instrukcja
Aby przejść do warsztatu, kliknijcie w menu głównym przycisk “Steam Workshop”. Będąc na ekranie głównym w warsztacie powinniśmy zaznaczyć z prawej strony tag “Map”. Kiedy zostaniemy przeniesieni w odpowiednie miejsce, możemy posortować materiały według popularności czy ostatnich aktualizacji, a także wybrać zakres czasowy.
W poszukiwaniu idealnej mapy pomóc nam może również wyszukiwarka, w której możemy wpisać np. nazwę miasta, kraju czy nawet lokalizacji znanych z innych gier, ale również przymiotniki, którymi cechować się będą mapy.
Kiedy znajdziemy odpowiadający nam teren, klikamy zielony przycisk “Zasubskrybuj”.
Dodane do naszej gry mapy pojawią się w Menedżerze Treści w menu głównym. Musimy jednak pamiętać, że w związku z dużą ilością aktualizacji, których doczekała się produkcja, starsze elementy dostępne do pobrania w warsztacie Steam mogą być niezgodne z naszą najnowszą wersją.
Kup Cities: Skylines (PC)
Cities: Skylines – na co zwrócić uwagę przy wyborze mapy?
W pierwszej kolejności dobrze zastanowić się, jak chcemy, aby nasze miasto wpasowało się w krajobraz. Czy zależy nam na płaskiej okolicy i łatwości budowy, a może wolimy nieco większe wyzwanie i trudniejsze tereny? Upewnijmy się również, że mapa ma dostęp do dróg dojazdowych, źródeł wody oraz czy zawiera surowce naturalne, które umożliwią tworzenie terenów specyficznych dla przemysłu. O ile chcąc uruchomić przemysł drzewny, wystarczy ręcznie posadzić kilka drzew, o tyle inne gałęzie będą potrzebować określonych zasobów (np. przemysł rolny do prawidłowego funkcjonowania wymaga żyznej gleby). Nie ma przeszkód, aby umieścić zasoby naturalne w grze samemu, jednak kiedy są ładnie wkomponowanym i przemyślanym elementem mapy, zapewnia to bardziej estetyczny i naturalny wygląd. Wybierając mapę warto wczytać się także w opis przygotowany przez twórcę – może zawierać informacje na temat aktualizacji oraz ewentualnie wymaganych do uruchomienia DLC lub modyfikacji.
Sprawdź także – Lista najpotrzebniejszych modów do Cities: Skylines
Ciekawe mapy z warsztatu Steam dla początkujących w Cities: Skylines
Pomimo setek godzin spędzonych przy produkcji, nie sposób poznać wszystkie obiekty czy mapy dostępne w warsztacie Steam. Jednak kierując się doświadczeniem i opiniami innych graczy przygotowałam, mam nadzieję ciekawe, propozycje dla początkujących. Dopisek “Vanilla” oznacza, że mapa nie wymaga posiadania DLC ani dodatkowych modyfikacji.
Flatlands (2.5) – Vanilla
Jak sama nazwa wskazuje, jest to mapa charakteryzująca się praktycznie w całości płaskim terenem. Nie zabraknie połączeń kolejowych i lotniczych czy dostępności wszystkich zasobów naturalnych, a jej prosty projekt umożliwia graczom kreatywne podejście do budowy miasta. To z pewnością dobry wybór na sam początek, nawet dla mało doświadczonych budowniczych. Stworzona przez użytkownika Mulleboy.
The Great Plan – Vanilla
Kolejna mapa przygotowana przez użytkownika Mulleboy zapewnia graczowi dużo swobody i będzie równie dobrą propozycją na start. Jest prawie całkowicie płaska, co pozwoli zbudować rozległą metropolię. Dzięki kanałowi wodnemu tuż przy drodze w pierwszym kafelku, w bliskiej odległości podepniemy do miasta kanalizację (co przydaje się kiedy chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, szczególnie na początku budowy). The Great Plan zawiera również linie kolejowe, zasoby naturalne w postaci złóż ropy i żyznej gleby oraz całkiem realistyczne ukształtowanie terenu.
Copper Creek – Vanilla
Użytkownik Scotland Tom proponuje podobne do The Great Plan, jednak trochę inne rozwiązanie. Mapa Copper Creek jest nieco bardziej nierówna, choć nadal pozwala na swobodne budowanie dużego miasta. Znajdziemy tu także realistycznie wyglądające pola, które będą świetnym terenem dla przemysłu rolnego i naturalnie oddzielą się od miejskiej infrastruktury. Dostępne są wszystkie zasoby naturalne, a także połączenia kolejowe oraz lotnicze.
Kolekcja map użytkownika Zakerias – Vanilla
Jednymi z moich ulubionych są mapy użytkownika Zakerias. Den Drommel -Z-, Kruyswick -Z- czy De Voortuin -Z- to przyjazne początkującym graczom mapy, które cechuje łagodne ukształtowanie terenu i dobra dostępność zasobów naturalnych. Pozwolą na zbudowanie nie tylko rozległego, ale także świetnie skomunikowanego z zewnętrznym światem miasta. Na mapach dostępne są wszystkie surowce, a bliskość wody i dobrze zaprojektowane rzeki umożliwiają łatwe podłączenie kanalizacji, która będzie wydajna i nie zagrozi miastu. Zazwyczaj posiadają także dużo płaskiej przestrzeni. Polecam zapoznanie się ze wszystkimi stworzonymi przez Zakeriasa mapami, będą dobrym wyborem zarówno dla nowych, jak i bardziej doświadczonych graczy.
Riverlands – Vanilla
Użytkownik Khanador proponuje na swoim Riverlands sporo terenów uprawnych i płaską przestrzeń pod budowę rozległego miasta. Znajdziemy wszystkie zasoby, połączenia komunikacyjne oraz wiele źródeł wody. Częściowa obecność niewielkich wzniesień urozmaica nieco ukształtowanie terenu i ze względu na ich wysokość nie powinna być szczególnie uciążliwa.
Newbie Harbor – Vanilla
Nazwa mówi sama za siebie. Jest to zaprojektowana z myślą o nowych graczach mapa, stworzona przez użytkownika MrMiyagi. Standardowo już dla naszej listy znajdziemy każdy z potrzebnych surowców naturalnych, rozbudowaną gospodarkę wodną, a także połączenia transportowe. Newbie Harbor posiada też ciekawe węzły komunikacyjne, które umożliwią wjazd do miasta. Jak sam autor wspomina w opisie, gra na mapie nie będzie szczególnym wyzwaniem, więc to z pewnością dobry wybór dla nowicjuszy.
Northern Falls – Vanilla
Użytkownik Bugfix także przygotował dobrą dla nowych graczy propozycję, choć ta może stanowić minimalnie większe wyzwanie niż poprzedniczki. Mapa wyróżnia się sporą ilością wody, a także położeniem przy brzegu morza i biegnącą wzdłuż niego autostradą. Może wymagać nieco bardziej przemyślanej budowy infrastruktury. Teren nie jest całkiem płaski, jednak nadal nie powinien sprawiać szczególnych problemów początkującym. Jak każda z wcześniej przedstawionych map, zawiera wszystkie zasoby i połączenia zewnętrzne.
Water Ways – Vanilla
Może to trochę kontrowersyjny wybór, ale na koniec zostawiłam jedną z map, na której z początku spędziłam chyba najwięcej godzin. Water Ways autorstwa Jaya nie należy do najpopularniejszych, jednak gdy zaczynałam, była dla mnie dobrze zbalansowana, nie wymagała budowniczego doświadczenia i przy okazji nie przytłaczała krajobrazem. Chociaż jest bardzo prosta wizualnie (a wręcz “kanciasta” i nieco pusta), pozwala zbudować dużą metropolię i zawiera niezbędne dodatki. Dostępne są wszystkie zasoby, obecność kanałów wodnych pozwala na łatwe podłączenie kanalizacji, a zewnętrzne połączenia komunikacyjne umożliwiają transport ludzi i towarów. Myślę, że będzie dobrym wyborem dla fanów minimalizmu i dla osób stawiających pierwsze kroki w grze.
Cities: Skylines – mapy i modyfikacje
Choć to zaledwie garstka z ogromnej ilości dostępnych map w warsztacie Steam, mam nadzieję, że lista nieco ułatwi Wam początkowy wybór. Oczywiście w związku z tym, że każdy z nas ma inny zmysł estetyczny i plan na zaprojektowanie przestrzeni, zachęcam do samodzielnego poszukiwania idealnej mapy. Wszystkie z powyższych map sprawdziłam w swojej wersji gry (1.16.1-f2) w dniu 30.04.2023 i na ten moment każda z nich działała poprawnie. Korekcja kolorów (LUT) użyta na widocznych screenach to Dark Green, którą znajdziecie pod tym linkiem.
Jak zwykle, przypominam – aktualizacje i posiadane modyfikacje czasem sprawiają, że pewne elementy, które pobieramy z warsztatu Steam, przestają funkcjonować prawidłowo. Oznacza to także, że coś co u mnie działa dobrze, niekoniecznie sprawdzi się u innego użytkownika w jego konfiguracji. Choć mody i inne dodatki wprowadzają do gry wiele wartościowych treści, należy liczyć się z ryzykiem utraty nawet całych save’ów w przypadku aktualizacji. Zawsze, w miarę możliwości, zweryfikujmy również źródło, z którego pobieramy dodatki do gry.
Przy okazji, zapraszamy na naszą listę najciekawszych DLC do Cities: Skylines, a także listę najpotrzebniejszych modów.