Co w “Playstation Indies” piszczy? Gry, które warto mieć na oku

PlayStation Indies

Indyki — na przykład Playstation Indies, są super. Według mnie to one napędzają obecny rozwój gier. Tytani branży trzymają się standardowych rozwiązań, częstując nas niesamowitą grafiką czy filmową akcją. Studia niezależne często stosują inne podejście. Ze względu na zdecydowanie mniejszy budżet czy też liczbę pracowników nie są w stanie stworzyć zaawansowanych tytułów. Dlatego zamiast tego wymyślają coraz to nowe sposoby rozgrywki. Wszystko, po to, aby ich produkcje mogły zabłysnąć na tle tysiąca innych gier zalewających obecny rynek. Dzięki temu powstały takie perełki jak „Minecraft”, niedawno odkryte „Among Us” czy „Terraria”. Ta ostatnia sprzedała się w oszałamiającej ilości 35 milionów egzemplarzy.

Playstation Indies

Nic więc dziwnego, że giganci growego świata interesują się tym tematem. W zasadzie każdy większy wydawca ma jakąś inicjatywę, która wspomaga twórców „indyków”. Dzięki EA Original światło dzienne ujrzało dobrze oceniane „Sea of Solitude” czy przesłodkie „Unravel”. Microsoft również dołożył swoją cegiełkę, wspomagając wiele deweloperów. „Inside” czy „Cuphead: Don’t Deal with the Devil” to tylko kropelki w morzu wspaniałości, jakim jest rynek gier niezależnych. Na tym polu nie próżnuje również Sony. Co jakiś czas prezentuje nam „Playstation Indies”, gdzie dzielą się informacjami na temat produkcji nowych bądź też takich, które w niedalekiej przyszłości dostaną „port” na PS4/PS5. Podczas ostatniego takiego wydarzenia dowiedzieliśmy się o 7 takich tytułach.

Operation: Tango

Data Premiery: Wiosna 2021
Platforma: PS4/PS5, XBOX, Steam
Wydawca/Twórca: Clever Plays

Agentka specjalna Angel oraz haker Alistair muszą wspólnie rozwiązywać skomplikowane puzzle, aby uratować świat. Fabuła oklepana do bólu natomiast podejście do samej rozgrywki już nie. Każda z postaci jest sterowana przez innego gracza i tylko dzięki dobrej komunikacji uda się osiągnąć cel. Główni bohaterowie widzą te same miejsca w inny sposób. Oczami szpiega zobaczymy świat realny, a hackera cyfrowy. Tylko od naszych opisów będzie zależało czy nasz partner wyjdzie cało z opresji.

Twórcy obiecują wiele zróżnicowanych łamigłówek, które pomimo prostoty mają zachwycić pomysłowością i zaciekawić sposobem wykonania. Weźmiemy tu udział w szybkich pościgach, jak i włamaniach pod osłoną nocy. Zamysłem deweloperów jest umożliwienie przejścia gry każdemu — nieważne czy jest się początkującym graczem, czy weteranem w świecie elektronicznych zagadek. Śliczna grafika i specjalnie dobrana do zdarzeń kolorystyka ma być nieodłącznym towarzyszem podczas przygód w Operation: Tango. Demo gry jest dostępne na platformie Steam, więc jeżeli ktoś chciałby przetestować przed zakupem, to nic nie stoi na przeszkodzie.

Chicory: A Colorful Tale

Data Premiery: Wiosna 2021
Platforma: PS4/PS5, Steam
Wydawca/Twórca: Finji/Tiny Team (Greg Lobanov)

Mały piesek wszedł w posiadanie magicznego pędzla. Dzięki jego mocy musi pomalować na nowo swój czarno biały świat. Jako gracze wcielamy się w rolę sympatycznego zwierzaka i malując, rozwiązujemy kolejne poziomy. Całe „Chicory” bazuje właśnie na zabawie z kolorami. Dzięki wspomnianym wcześniej narzędziu pomożemy naszemu bohaterowi udekorować odwiedzane miejsca. Dodatkowo upiększymy lokacje znajdowanymi tu i ówdzie specjalnymi wzorami. Oprócz głównego wątku fabularnego gra ma zawierać bardzo wiele zadań pobocznych. Spotkamy ponad 100 postaci niezależnych, z którymi będziemy mogli wchodzić w interakcję.

Wiele systemów przystosowanych jest do możliwości najnowszego systemu Sony. Dzięki kontrolerowi DualSense możliwe będzie malowanie za pomocą touchpada. Ekran pomocy PlayStation 5 zawierać ma przydatne podpowiedzi, które pomogą nam w razie problemów z przejściem dalej. Twórcy starają się stworzyć tytuł dla graczy lubiących zwiedzanie, zagadki, ale i takich z artystyczną duszą. Dlatego bardziej wymagające segmenty będzie można pominąć. Przed straszniejszymi scenami ma pojawić się opcja ostrzegająca tych, co mają słabsze nerwy. Gra wygląda naprawdę ślicznie i jestem bardzo ciekaw, co nam główny bohater zmaluje.

Nour: Play With Your Food

Data Premiery: Lato 2021
Platforma: PS5, Epic, Steam
Wydawca/Twórca: Panic/Terrifying Jellyfish

Gdybyście kiedyś pytali, czy potrzebuję rytmicznej gry o jedzeniu, powiedziałbym nie. Po obejrzeniu tego zwiastuna zmieniłem jednak zdanie. Nour to tytuł w którym nie mamy żadnego konkretnego celu. Dostajemy natomiast ponad 20 poziomów, gdzie za pomocą naszego kontrolera możemy wpływać na zachowanie i wygląd prezentowanych potraw. Używają dźwięków, które generujemy naciskając przyciski lub śpiewając do wbudowanego w DualSense mikrofonu, możemy bawić się jedzeniem w sposób — jak mówi sam twórca — na który „nasza mama na pewno by nie pozwoliła”.

Where the Heart Leads

Data Premiery: 13 Lipiec 2021
Platforma: PS4/PS5
Wydawca/Twórca: Armature Studio

Bardzo surrealistyczna gra od studia które stworzyło takie tytuły jak „Recore” czy „Batman: Arkham Origins Blackgate”. Wcielimy się w niej w White’a, który podczas próby ratowania swojego psa, zmuszony jest zejść do studzienki kanalizacyjnej. Zdarzenie to powoduje, że nasz bohater zaczyna mieć wizje z różnych okresów swojego życia. Tych przeszłych, obecnych, a nawet i przyszłych. Przejmując kontrolę nad Whitem, wpływamy na to, jak potoczą się jego losy. Każdy wybór będzie niósł za sobą konsekwencje. Czy żona zamieszka z nim w nowym miejscu, czy odejdzie, zniesmaczona brakiem inicjatywy ze strony męża zależeć będzie tylko do nas. Ścieżek prowadzących do końca przygody ma być bardzo dużo i twórcy mają nadzieję, że dokonane wybory pozwolą nam odkryć nową cząstkę siebie.

Puzzling Places

Data Premiery: Zima 2021
Platforma: PS VR, Oculus VR
Wydawca/Twórca: Realities.io

Pierwsza produkcja w tym zestawieniu do której potrzebny będzie zestaw wirtualnych gogli. Podczas prac nad systemem bazującym na fotogrametrii wkradł się błąd. Spowodował on, że jeden z modeli który właśnie był generowany, bardzo się zniekształcił. Właśnie to było elementem zapalnym do stworzenia tego tytułu. „Puzzling Places” to relaksujące puzzle 3D pozwalające układać różne interesujące miejsca z całego świata. Gliwicka starówka czy zamek Tsuruga w Japonii to tylko kilka z wielu dostępnych zestawów. Połączenie spokojnej rozgrywki oraz stonowanej muzyki ma nam pomóc wyluzować się po dniu pełnym ciężkich zajęć.

Heavenly Bodies

Data Premiery: 2021
Platforma: PS4/PS5, Steam
Wydawca/Twórca: 2pt Interactive

Wydaje mi się, że bycie kosmonautą to fajna sprawa. Już w tym roku przekonamy się o tym za sprawą „Heavenly Bodies”. Jako pracownik stacji kosmicznej mamy do ukończenia 7 zadań. Każde z nich wymaga doskonałego opanowania niestandardowego sposobu sterowania, w którym za każdą naszą kończynę odpowiada inny przycisk na kontrolerze. Cały czas jesteśmy w stanie nieważkości i tylko dzięki naszym chwytnym palcom nie zginiemy w odmętach kosmosu. Złapać można się dosłownie wszystkiego. Za pomocą różnego rodzaju maszynerii zdobędziemy próbki zaginionej asteroidy albo odzyskamy komunikację między stacją a bazą główną na Ziemi. Do zabawy będzie można zaprosić drugą osobę, ponieważ cały tytuł można ukończyć we dwoje.

Disco Elysium – The Final Cut

Data Premiery: 30 marzec 2021
Platforma: PS4/PS5, Steam, Epic
Wydawca/Twórca: ZA/UM

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o tej grze, to znaczy, że ostatnie półtora roku spędziliście pod kamieniem. Wydane w 2019 roku RPG z otwartym światem zdążyło już podbić serca wielu osób. Jako detektyw z wielkim kacem i amnezją musimy rozwikłać sprawę tajemniczego morderstwa. Rozgrywka jest tu mocno ukierunkowana w stronę dialogów. Rozwijanie zdolności naszego bohatera da nam dostęp do nowych dowodów w śledztwie które prowadzimy. “The Final Cut” dodaje nowe zadania poboczne, nieodwiedzany wcześniej teren oraz szereg nowych postaci. Podstawowa wersja “Disco Elysium” wymagała od gracza ogromnych pokładów cierpliwości, ponieważ wszystkie kwestie trzeba było czytać samemu. Teraz każdy z bohaterów niezależnych posiada swój własny głos. Ci, którzy zdecydują się zagrać na Playstation 5, będą mogli cieszyć się 60 klatkami i obrazem w 4K.

Jak widać wśród siódemki zaprezentowanej powyżej każdy znajdzie coś dla siebie. Gry niezależne były i będą zachwycać nas innowacyjnością tak długo, jak długo my będziemy je wspierać. Nieważne czy ktoś jest fanem strzelania, wyścigów czy skakania z platformy na platformę. Na pewno macie tego jednego “indyka” który jest Waszą ucieczką od codziennej monotonii. Jeżeli nie to mam nadzieję, że jeden z wymienionych tu tytułów przypadnie Wam do gustu i zostanie z Wami na dłużej.

Avatar photo
Gram w gry odkąd pamiętam. Jako mały brzdąc właziłem na stołek, żeby pograć na automatach w salonie dziadka. Teraz rozsiadam się wygodnie w zaciszu własnego domu i z padem w rękach oddaję się swojemu ulubionemu hobby. Zawsze chciałem dzielić się swoimi wrażeniami ze wspaniałego świata wirtualnej rozrywki. Pamiętajcie, że czas spędzony na czytaniu nigdy nie jest czasem zmarnowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top