Nie będę ukrywał, że Endorfy Navis F240 ARGB to pierwsze „wodne chłodzenie”, które znalazło się w moim prywatnym komputerze. Dotychczas zawsze wybierałem standardowe powietrzne. Czy Navis F240 sprawiło, że już nigdy nie zrezygnuję z AIO? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w dalszej części recenzji.
AIO to skrót terminu „All-in-One”, który w kontekście technologii komputerowych odnosi się do chłodzenia typu „All-in-One”. AIO to rodzaj chłodzenia, które składa się z jednostki pompującej, bloku wodnego, rurki i radiatora. Jest to kompletny system chłodzenia, zaprojektowany tak, aby zapewnić lepsze chłodzenie niż tradycyjne chłodzenia powietrzem.
Specyfikacja Navis F240 ARGB
Zacznijmy zatem od suchych danych, czyli specyfikacji chłodzenia:
- rodzaj chłodzenia: wodne
- kompatybilność z podstawkami: 2066, 2011-3, 2011, 1700, 1200, 1156, 1155, 1151, 1150, AM5, AM4
- rozmiar radiatora: 275 x 120 x 54mm
- liczba wentylatorów: 2 x 120mm
- kontrola obrotów: PWM
- prędkość obrotów: 250 – 1800 obr./min
- rodzaj łożyska: Fluid Dynamic Bearing
- rozmiar wentylatora: 120 x 120 x 25mm
- złącze: 4-pin PWM
- napięcie zasilające – 12V
- prąd zasilający: 0,3A
- podświetlenie: ARGB
- żywotność MTBF: 100 000 h
- wysokość chłodnicy: 120 mm
- szerokość chłodnicy: 275 mm
- głębokość chłodnicy: 54 mm
- gwarancja: 36 m-cy
- cena: ~459 zł
Wygoda montażu Navis F240 ARGB
Podczas składania zestawów komputerowych dla znajomych zdarzało mi się używać chłodzenia cieczą, jeśli takie było ich życzenie. Jednak czasami montaż tego typu komponentu sprawiał pewne trudności, szczególnie jeśli chodziło o umieszczenie go w obudowie. W przypadku Navis F240 ARGB od Endorfy nie napotkałem żadnych problemów podczas instalacji w obudowie ARX500, której recenzję znajdziecie tutaj.
Można powiedzieć, że wszystko idealnie do siebie pasowało. Szczególnie podobał mi się sposób, w jaki zgrabnie ukryto przewody ARGB, co sprawia, że zarządzanie kablami jest jeszcze bardziej przyjemne. Te owijają brzeg wentylatora, a wystaje z niego tylko wtyczka, którą przedłużamy do kontrolki odpowiadającej za RGB. Sam kabel przeciągamy przez odpowiedni otwór w podstawie płyty głównej, tak aby nie przeszkadzał.
Testy temperatur
Jako że jest to recenzja, nie mogłem pobrać wyników testów porównawczych z innymi chłodzeniami, ponieważ Endorfy Navis F240 ARGB było moim pierwszym chłodzeniem, które otrzymałem do sprawdzenia. Niemniej jednak mam nadzieję, że przedstawione suche dane będą dla Was wystarczające. Jeśli chodzi o procedurę testową, przeprowadziłem pomiary temperatury procesora oraz obrotów chłodzenia (RPM) za pomocą programu HWINFO, zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas obciążenia. Poniżej przedstawiam platformę testową, którą użyłem:
- CPU – AMD Ryzen 5 5600X OC 4,4GHz
- Chłodzenie CPU – Endorfy Navis F240 ARGB
- MOBO – ASUS ROG STRIX B550 F Gaming II WIFI II
- RAM – GOODRAM IRDM X 32GB (4x8GB) 3200MHz Black
- GPU – Gigabyte Vision RTX 3060 TI
Wyniki temp. komputera w spoczynku
Podczas 10-minutowego pomiaru HWINFO temperatura procesora wynosiła:
- min: 36 stopnie celsjusza
- avg: 39 stopnie celsjusza
- max: 45 stopnie celsjusza
Natomiast jeśli chodzi o RPM wentylatorów na chłodnicy Navisa F240, to wyglądało to tak:
- min: 814 RPM
- avg: 876 RPM
- max: 1019 RPM
Ustawienia użyte podczas testów były na presecie standardowym. Jeśli chodzi o odczucia związane z kulturą pracy, to tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń. Wentylatory są praktycznie niesłyszalne.
Wyniki temp. komputera pod obciążeniem
Wyniki podczas obciążenia również w przedziale 10-minutowego pomiaru HWINFO, gdzie temperatura procesora wynosiła:
- min: 46 stopnie celsjusza
- avg: 55 stopnie celsjusza
- max: 56 stopnie celsjusza
Natomiast jeśli chodzi o RPM wentylatorów na chłodnicy Navisa F240, to tutaj wygląda następująco:
- min: 913 RPM
- avg: 1513 RPM
- max: 1898 RPM
Ustawienia użyte podczas testów były ustawione na standardowym preset. Jeśli chodzi o odczucia związane z kulturą pracy, tutaj również nie mam żadnych zastrzeżeń, chociaż można było słyszeć pracę wentylatorów zamontowanych na chłodnicy. Jednakże nie było to na tyle głośne, aby przeszkadzało w codziennym użytkowaniu. Niestety, nie posiadam dokładnych pomiarów, ponieważ nie miałem odpowiednich warunków do przeprowadzenia szczegółowych testów.
Podsumwoanie
Czy warto zainteresować się AIO od Endorfy Navis F240 ARGB? Moim zdaniem jest to sprzęt, który jest warty swojej ceny. Oferuje wysoką jakość wykonania, jednocześnie nie obciążając naszego portfela zbytnio. Dla miłośników efektownego oświetlenia RGB również znajdzie się coś interesującego, ponieważ podświetlenie jest bardzo przyjemne dla oka. Należy jednak pamiętać, że jest to także moja ocena jako osoby, która wcześniej nie miała do czynienia z tym typem funkcjonalności.
Jeżeli podobał Wam się materiał, to koniecznie dajcie znać na X (dawny Twitter), naszym Discordzie lub Fediverse. Jesteśmy też dostępni w Google News!
Kup Navis F240 ARGB