Istotne zmiany w Overwatch 2. F2P oraz karnet bojowy

Overwatch 2 title

Od zapowiedzi Overwatch 2 minęło już kilka lat, na przestrzeni których gra otrzymywała mnóstwo zmian. Zarówno gameplayowych, jak i dotyczących formy jej dystrybucji. Pierwotnie tytuł miał być w systemie Buy to Play (B2P), gdzie wymagany był zakup licencji gry. W ciągu ostatnich miesięcy studio Blizzard poinformowało swoją społeczność o innym podejściu do tego aspektu. OV2 przeszło z B2P na Free2Playy (F2P), pozwalając w ten sposób nieco ocieplić wizerunek samej produkcji. Nie dość, że zmiana ta spotkała się z ciepłym przyjęciem, to również zmniejszył się “hejt” w stylu „Overwatch 1.5″.

Free2Play, a Overwatch 2

Modyfikacji doczekał się również system związany z monetyzacją. W Overwatch 1 w formie mikrotransakcji mamy Lootboxy oraz skórki do postaci. Te w dzisiejszych czasach potrafią być prawnie zakazane w niektórych państwach. Dlatego też twórcy wybrali moim zdaniem najlepsze rozwiązanie dla gier F2P. Wszystko oparto o przepustkę sezonową/ karnet bojowy. Tam od samego początku wiemy, za co płacimy, a to, co zdobędziemy, zależy jedynie od nas samych. Bo ograniczeni jesteśmy jedynie walutą, jaką jest nasz czas oraz chęć zabawy.

Jak się zapewne domyślacie, tego typu zmiany nie każdemu mogą się spodobać. Ponieważ nowe postacie mogą być dostępne dopiero za „paywallem” w postaci wspomnianego karnetu bojowego. Co zresztą sugerowałaby usunięta informacja przedstawiająca opis pakietu Watchpoint Pack w sklepie Battle.net. Zestaw ten zawierał płatną wersję przepustki pozwalającej na natychmiastowy dostęp do Kiriko – najnowszej bohaterki gry. Wpis ten, jasno sugerował, że postać ta byłaby niedostępna we wczesnych etapach darmowej przepustki bojowej, a natychmiastowy dostęp byłby jedynie w płatnej wersji.

Ov 2 usunięta informacja

Całą sprawę za pośrednictwem Twittera skomentował szef działu komercyjnego Overwatch, Jon Spector. Dodając, że wszystkich nowych bohaterów będzie można odblokować również w ramach darmowego dostępu do przepustki bojowej. Nie podając przy tym niestety żadnego punktu odniesienia, na jakim progu będą oni dostępni.

Addressing some incomplete info posted early about our Overwatch 2 Battle Pass – we’ll be sharing all details ahead of launch, but want to confirm that new Overwatch 2 heroes will be available on the free track of the Battle Pass.

— Jon Spector (@Spex_J) September 8, 2022

Słowem podsumowania

Szczerze mówiąc, o wiele bardziej podoba mi się kierunek, w jakim idzie seria, a niżeli to, jaki miała ona dotychczas. Nie oszukujmy się, ale Overwatch globalnie sukcesu nie odniósł. Oczywiście gra była przez jakiś czas bardzo popularna, ale z perspektywy czasu nie utrzymała się na rynku. Wpływ na taki stan rzeczy miała naprawdę masa czynników. Od radykalnych zmian w rozgrywce, na problemach w samej firmie kończąc. Jako gra e-sportowa również nie odniosła wielkiego sukcesu poza obszarem amerykańskim oraz azjatyckim. Myślę, że przejście gry na model Free2Play może jedynie wyjść na dobre tej serii. Bo nie oszukujmy się, ale Overwatch do tanich gier nie należał. Co również mogło wpłynąć negatywnie na dalsze utrzymanie odpowiedniej bazy graczy. Jedyna obawa, jaką obecnie mam z tyłu głowy, to fakt, że studio może dać nową postać zbyt głęboko w karnecie bojowym. Co w tytule kompetytywnym może mieć negatywny odbiór wśród społeczności graczy.

Avatar photo
Pasjonat gier komputerowych od najmłodszych lat, pamiętający czasy ZX-Spectrum i C64. Wieloletni fan gier spod stajni Blizzarda. Najbardziej lubi oglądać rozgrywki esportowe Starcrafta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top