Kącik Retro: Mortal Kombat Trilogy – powrót do lat dzieciństwa

Mortal Kombat Trilogy

Jakiś czas temu, na podcastcie Po(gra)dane czy na moim twitterze, pisałem że chciałbym otrzymać możliwość zagrania w moją ulubioną odsłonę starej trylogii Mortal Kombat. Co więcej, nawet w dniu pojawienia się gry na platformie GOG.com zamieściłem tweeta o treści:

“ chciałbym, aby ten wpis zwiastował jakiś remasterek… np takiego Mortal Kombat Trillogy albo Ultimate Mortal Kombat 3… Bo to że MK12 powstaje to jest bardziej niż pewne.”

Był on odpowiedzią na wiadomość od Eda Boona- twórcy serii, w którym to był ukazany filmik przedstawiający fragmenty wszystkich odsłon serii, gdzie wybieraliśmy swojego wojownika.

15 sierpnia 2022 na platformie GOG pojawił się Mortal Kombat Trilogy (MKT) i moje marzenie po części się spełniło. Oczywiście nie jest on idealny, bo należy pamiętać, że to nie remaster. Tylko po prostu dostosowany port, który zadziała na obecnym sprzęcie.

Gdybym miał powiedzieć, co cenię w Mortal Kombat Trilogy najbardziej…

Wśród opinii graczy panuje przeświadczenie, że najlepszym Mortal Kombat w 2D jest Ultimate MK3. Jest to spowodowane tym, że ta konkretna odsłona serii została najlepiej zbalansowana spośród wszystkich. Oczywiście, jedynie w kontekście rozgrywki kompetetytywnej. Natomiast jeśli nie zamierzamy iść w tym kierunku, a jedynie od czasu do czasu zagrać ze znajomymi bądź komputerem, to moim zdaniem balans nie ma aż takiego znaczenia jeżeli chodzi o dostępnych wojowników.

Mortal Kombat Trilogy - wybór czempionów

Warto wspomnieć o tym, że gracze PCetowi w czasach, gdy oryginalne wersje miały swoją premierę, nie było im dane otrzymać wersji Ultimate Mortal Kombat 3, a jedynie podstawową wersję gry. Dopiero po pewnym czasie, użytkownicy komputerów mieli okazję na rozgrywkę w MKT, która dała im możliwość grania niemal wszystkimi postaciami z serii 2D.

Technikalia 

Jestem mile zaskoczony, bo gra wygląda niemal tak samo, jak ją zapamiętałem. Oczywiście zdarzają się małe problemy, gdzie tytuł zawiesza się na przykład gdy wejdziemy w tryb okienkowy, a następnie z powrotem maksymalizujemy. Mam też świadomość tego, że ten bug nie wystepuje u wszystkich. U mojego dobrego znajomego wystarczy wcisnąć ESC i wszystko wraca do normy. Niestety, mnie to nie pomogło. Produkcja uruchamia się bardzo szybko, więc ponowne włączenie gry nie jest jakąś wielką przeszkodą, która wpłynęłaby jakoś drastycznie na rozgrywkę. Uważam jedynie, że warto o tym wspomnieć.

Mortal Kombat Trilogy - screen error

tak o to prezentuje się opisany błąd MKT

Jeśli chodzi o samo doświadczenie z MKT, to nie mam tak naprawdę do czego się przyczepić. No może jedynie do tego, że gra nie wspiera dual sense od Sony, ale to jest już takie czepianie się na siłę tak naprawdę. Warto też wspomnieć o tym, że produkcja nie ma jako takiej rozgrywki sieciowej za pośrednictwem internetu. Jedyną opcją, jaka jest tutaj możliwa to emulacja sieci LAN za sprawą programów zewnętrznych jak np. Hamachi.

Czy warto zaopatrzyć się w Mortal Kombat Trilogy?

Jeśli lubicie bijatyki, a serię z logiem smoka darzycie ogromnym uczuciem, to myślę, że nie trzeba Was jakoś specjalnie zachęcać. Jeśli natomiast nigdy nie mieliście okazji zagrać w kultową grę, jaką zdecydowanie jest Mortal Kombat Trilogy, bo np. nie żyliście w czasach gdy produkcja miała premierę, to warto jest ten tytuł nadrobić. Chociażby dlatego, żeby w jakimś stopniu doświadczyć tego, co sprawiło, że ta marka jest kultowa od lat.

Avatar photo
Pasjonat gier komputerowych od najmłodszych lat, pamiętający czasy ZX-Spectrum i C64. Wieloletni fan gier spod stajni Blizzarda. Najbardziej lubi oglądać rozgrywki esportowe Starcrafta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top