Netflix zamyka oryginalną działalność po 25 latach. Koniec z DVD

Grafika przedstawia tytuły dostępne na platformie Netflix

Netflix, który zaczynał działalność jako usługa wysyłająca płyty DVD pocztą, zapowiedział likwidację tej części swojego biznesu. Według informacji podanych przez firmę, ostatnie krążki zostaną wysłane przez DVD.com w dniu 29 września 2023 roku. Wygląda na to, że kończy się pewna era.

Netflix kończy z DVD

Firma rozpoczęła swoją działalność w 1997 roku jako usługa wysyłająca płyty DVD pocztą. Klienci mogli wypożyczać filmy nie ruszając się z domu i otrzymywać je w postaci fizycznej płyty. Była to oryginalna usługa, która zainspirowała wiele innych firm do tworzenia podobnych modeli biznesowych.

Zakończenie wysyłki DVD symbolizuje z pewnością koniec pewnego etapu w historii filmu i jednocześnie pokazuje, jak szybko i dynamicznie zmienia się branża i media. 25 lat temu taka usługa była absolutnie przełomowa, jednak teraz stała się już mało opłacalna i po prostu – przestarzała. Przy okazji, jeśli kiedykolwiek zastanawiało Was, jaki był pierwszy film wysłany przez Netflix – była to kopia filmu Tima Burtona z 1988 roku, “Sok z żuka”. Ten pamiętny moment sprawił, że firma wyrosła na jednego z największych graczy na rynku wypożyczalni filmów.

W oficjalnym komunikacie na blogu Netflixa czytamy, że decyzja została podjęta z powodu kurczącego się rynku związanego z płytami DVD:

Po niesamowitych 25 latach działalności, zdecydowaliśmy się zamknąć DVD.com jeszcze w tym roku. Naszym celem zawsze było zapewnienie najlepszej obsługi dla naszych członków, ale w miarę jak biznes będzie się kurczył, będzie to coraz trudniejsze. […] Te kultowe czerwone koperty zmieniły sposób, w jaki ludzie oglądają programy i filmy w domu i utorowały drogę do przejścia na streaming. Od samego początku nasi użytkownicy uwielbiali wybór i kontrolę, jakie oferowała rozrywka bezpośrednia: szeroki wachlarz tytułów i możliwość oglądania całych serii.

Grafika przedstawia tytuły dostępne na platformie Netflix

Nie dziwi fakt, że wraz z rozwojem technologii i popularnością streamingów, firma Netflix postanowiła skoncentrować się na rozwoju swojej usługi w sieci i zrezygnować z biznesu związanego z płytami DVD. Mimo, że oryginalny model biznesowy przechodzi do przeszłości, warto pamiętać, że to właśnie ten pomysł dał początek jednej z największych firm streamingowych na świecie.

Sonata - Avatar
Hej! Tu Patalke - miłośniczka gier. Nie zamykam się na żaden gatunek i chętnie poszerzam swoje growe horyzonty. Interesuję się popkulturą, a kiedy mam okazję, staram się powiększać swoją kolekcję płyt z muzyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top