Playstation VR w 2021. Czego możemy się spodziewać?

Playstation VR - gry na 2021

Kiedy w 2014 roku Sony Interactive Entertainment ogłosiło prace nad zestawem gogli wirtualnej rzeczywistości, wiele osób było nastawionych negatywnie do tego pomysłu. Ogólny wydźwięk był taki, że sprzęt szybko pójdzie w zapomnienie. Premiera Playstation VR odbyła się 13 października 2016 i z początku faktycznie wyglądało na to, że okulary nie będą miały rynku zbytu. Jednak dzięki dobrej cenie i nie najgorszemu zestawieniu gier gogle znalazły prawie milion nabywców w niespełna 5 miesięcy od daty premiery.

Playstation VR jest w świetnej formie!

Na początku 2020 roku sprzęt znalazł się na głowach 5 milionów graczy. Obecnie Sony posiada w swojej bibliotece tytułów na VR takie perełki jak Beat Saber, Job Simulator czy Super Hot. Nie dziwi więc, że 23 lutego „niebiescy” ogłosili kolejną generację Playstation VR. Niestety niedane nam było poznać zbyt dużo szczegółów oprócz tego, że znacznie polepszy się jakość grafiki oraz zwiększy się pole widzenia. Wiadomo natomiast, że twórcy gier mają już dostęp do dev-kitów oraz że system nie będzie miał premiery w tym roku. Spytacie więc pewnie, po co ja to wszystko piszę? Już wyjaśniam. Trochę ponad tydzień od wcześniej wspomnianego ogłoszenia dostaliśmy kolejną porcję wirtualnych informacji. Tym razem jednak nie dotyczyły one nowego zestawu gogli a sześciu tytułów, które mają się w niedalekiej przyszłości pojawić się na PS VR.

Doom 3 VR Edition

Data Premiery: 26 marca 2021
Platforma: PSVR
Wydawca/Twórca: Bethesda

Jako jeden z niewielu ocalałych ludzi w bazie UAC znajdującej się na powierzchni Marsa, przyjdzie nam zmierzyć się z hordami demonów z Piekła rodem. Pomoże nam w tym arsenał dobrze znanych już broni i niezastąpiona piła mechaniczna. Nowa wersja gry ma nam dostarczyć 15 godzin zabawy oraz nowe tekstury, cienie i efekty dźwiękowe. Została wprowadzona też funkcja szybkich obrotów o 180 stopni. Całość wieńczy wyświetlacz na nadgarstku Doom Guy’a, który będzie pokazywał życie, zbroję oraz ilość pozostałej amunicji. Myślę, że tego tytułu nie trzeba reklamować. Zawsze chętnie postrzelam do potworów szczególnie w wirtualnych goglach. Wersja ta zawiera podstawową wersję Doom’a wraz z obydwoma dodatkami — Resurrection of Evil i The Lost Mission.

Sprawdź naszą recenzję Doom 3 VR


Song in the Smoke

Data Premiery: 2021
Platforma: PSVR, PCVR
Wydawca/Twórca: 17-Bit

Gra z gatunku “survival”. Twórcy prezentują nam krainę pełną dzikich bestii, które tylko czekają, żeby nas schrupać. Za pomocą umiejętności będziemy budować broń, zamieniać się z przynęty w łowcę czy zwiedzać przepięknie wyglądające tereny. Naszym głównym zadaniem będzie jednak przetrwać. Będziemy musieli pilnować, żeby nie zmarznąć, polować co by nie umrzeć z głodu i szukać dogodnych miejsc na schronienie, aby nie paść z wyczerpania. Oczywiście — jak to w takich produkcjach bywa — nasz świat skrywa wiele tajemnic, a w ciemności nocy czeka coś jeszcze.

Fracked

Data Premiery: Lato 2021
Platforma: PSVR
Wydawca/Twórca: nDreams

Fracked graficznie przypomina niezwykle lubianą serię Borderlands. Tytuł ma zapewnić szybkie tempo rozgrywki gdzie z biegania, wspinaczki czy jazdyna nartach będziemy płynnie przeskakiwać do strzelanianzza osłon. Twórcy obiecują, że grając we Fracked, poczujemy się jak gwiazda filmów akcji. Nasze place boju mają dostarczać nowych wrażeń dzięki dodaniu kilku pięter — koniec z rozrywką na jednym poziomie. Gra ma też korzystać z ulepszeń, na które pozwala PS5. Zwiastun pokazuje nam żywe kolory, wielkie wybuchy oraz całkiem ładne zimowe widoki. Dyrektor kreatywny projektu – Steve Watt – wspomina nawet, że tytuł gry nieprzypadkowo kojarzy się z pewnym dobrze znanym angielskim przekleństwem. Wygląda na to, że będzie „wypiardowo”.


I Expect You to Die 2

Data Premiery: 2021
Platforma: PSVR, PCVR
Wydawca/Twórca: Schell Games

Pierwsza część I Expect You To Die ukazała się pod koniec 2016 roku i zyskała sporą rzeszę fanów. Nic więc dziwnego, że twórcy poszli za ciosem i tworzą kolejną produkcję. Ze zwiastuna wynika, że fabuła będzie kontynuowała zdarzenia z pierwszej odsłony. Po raz kolejny staniemy się szpiegiem, który ma na celu obalenie organizacji Zoraxis. Deweloper nie zdradza na razie wielu szczegółów. Wiadomo, że za pomocą naszych telekinetycznych zdolności mamy odkryć diaboliczne plany złej korporacji i postarać się im zapobiec. Oczywiście podczas naszej przygody będziemy musieli wielokrotnie ryzykować swoje życie i wyjść z każdej opresji bez uszczerbku na zdrowiu.


ZENITH VR MMO

Data Premiery: TBA (Alpha – 19 Kwietnia)
Platforma: PSVR, PCVR
Wydawca/Twórca: Ramen VR

W dziedzinie VR MMO nie jestem specjalistą, dlatego zaciekawił mnie ten tytuł. Szczególnie interesujące jest tu połączenie tematów — gra online używająca rzeczywistości wirtualnej w stylistyce japońskiej animacji. Tak przynajmniej mówią o Zenith twórcy, obiecując równocześnie kolorowy otwarty świat wypełniony mnóstwem postaci. Z pomocą magii i miecza będziemy walczyli u boku czempinów, starając się uratować świat przed ponownym kataklizmem.

Nasza zręczność pozwoli nam wspinać się na każdy element terenu, o ile wystarczy nam wytrzymałości. Dzięki zaimplementowaniu technologii VR walka ma być czymś zupełnie nowym i niespotykanym do tej pory w innych produkcjach MMO. Oczywiście nie obędzie się tu bez lochów, ogromnych “world bossów” czy publicznych zdarzeń, które będzie można odwiedzać w grupie. Zenith nie ma jeszcze daty premiery, ale zamknięta alfa jest tuż za rogiem. Jeżeli jesteście zainteresowani tematem, to od 10 Marca można składać pre-oder, który umożliwi dostęp do testów. Te mają się odbyć 19 Kwietnia i będą trwały tydzień.


After the Fall

Data Premiery: Lato 2021
Platforma: PSVR, PCVR
Wydawca/Twórca: Vertigo Games

Postapokaliptyczne zamarznięte Los Angeles to według deweloperów After the Fall idealny fundament pod co-op “strzelankę” z pierwszej osoby. Zmierzymy się w niej z hordami zombie zwanymi “snowbreed”. Oprócz standardowych “mózgojadów” walczyć będziemy też przeciwko innym typom przeciwników. Wielki brutal mogący zmiażdżyć niespodziewającego się gracza potężnym ciosem to tylko jeden z przykładów.

W tytuł ten będzie można grać samemu bądź współpracując z czterema innymi osobami. Jeżeli wybierzemy pierwszą opcję z pomocą przyjdą nam kompani sterowani przez SI. Do dyspozycji będziemy mieli broń i narzędzia mocno inspirowane kulturą lat 80, gdyż właśnie w tym okresie postanowili nas umieścić twórcy. Możemy też spodziewać się losowo generowanych misji oraz cross-play’u. Więcej informacji o samej rozgrywce powinniśmy dostać już wkrótce.


Zapowiada się ciekawy rok dla Playstation VR

Jak widać, 2021 zaowocuje w kilka bardzo ciekawych tytułów na obecne gogle wirtualne ze stajni Sony. Czy skończy się tylko na fajnych zwiastunach, czy będą to gry wspominane na listach Top 10? Czas pokaże. Ja mocno trzymam kciuki za ten drugi scenariusz. Jednocześnie bardzo cieszy mnie fakt, że idea PS VR nie została odstawiona do kąta i platforma nadal prężnie się rozwija. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji zanurzyć się w rzeczywistość wirtualną, to teraz jest najlepszy czas, żeby tego spróbować. Kto wie, może i wam się spodoba, czego życzę z całego serca.

Avatar photo
Gram w gry odkąd pamiętam. Jako mały brzdąc właziłem na stołek, żeby pograć na automatach w salonie dziadka. Teraz rozsiadam się wygodnie w zaciszu własnego domu i z padem w rękach oddaję się swojemu ulubionemu hobby. Zawsze chciałem dzielić się swoimi wrażeniami ze wspaniałego świata wirtualnej rozrywki. Pamiętajcie, że czas spędzony na czytaniu nigdy nie jest czasem zmarnowanym.

2 Comments

  1. […] disc golfa na elektroniczny grunt. Nowa produkcja Polskiego Immersion Games ponownie postawi na VR, ale tym razem twórcy skupią się na sportowych doświadczeniach. Disc Ninja nie będzie zwykłym […]

  2. […] Jednak nawet najlepszy sprzęt jest niczym bez odpowiedniego wsparcia. W tej kwestii też nie można narzekać, gdyż portfolio tytułów VR na konsolę Playstation jest ogromne. Wśród ponad 600 tytułów są takie produkcje jak Astro Bot: Rescue Mission, Star Wars: Squadrons, czy niesamowite Beat Sabre. Co miesiąc pojawiają się kolejne tytuły, a kilka z nich udało mi się nawet pokrótce opisać. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top