Silence: The Whispered World 2 – recenzja (PC). Baśniowa przygoda z pięknymi widokami.

Gra dostępna na:
PC
PS4
PS5
XONE
XSX
SWITCH
Silence: The Whispered World 2 - logo gry

Szkoda, że przed podjęciem decyzji o sprawdzeniu Silence: The Whispered World 2 nie miałem pojęcia, że to kontynuacja. Zmylił mnie tytuł, który zarówno na platformie Steam, jak i GoG widniał jedynie jako Silence. Wystarczyło jedno spojrzenie na screeny w obu sklepach, abym zapragnął w ten tytuł zagrać. W związku z tym, że wyjątkowo spodobały mi się zrzuty ekranu, postanowiłem sprawdzić, czy reszta także przypadnie mi to gustu. Po spędzeniu w świecie Ciszy około sześciu godzin mam mieszane uczucia, ale podzielę się nimi dopiero za kilka akapitów. Najpierw muszę Wam przybliżyć, czym tytuł stworzony przez Daedalic Entertainment jest i dlaczego wywołuje u mnie takie niezdecydowanie.

Screen z gry Silence: The Whispered World 2 przedstawia sylwetkę osoby stojącej obok czerwonego parasola w ciemnej jaskini.
Pokręcone i piękne kadry towarzyszą nam na każdym kroku.

Opowieść jak ze snu

Silence: The Whispered World 2 to kontynuacja ciepło przyjętej gry przygodowej typu point-and-click z 2009 roku. Niestety brak znajomości jedynki znacznie wpłynął na mój odbiór drugiej części. Przynajmniej na początku. Już po pierwszych kilkunastu minutach odniosłem wrażenie, że jestem wrzucony w środek historii, przez co nie potrafiłem do końca poczuć baśniowego klimatu. Wiedziony ciekawością oraz potrzebą zrozumienia co się dzieje, obejrzałam krótkie streszczenie The Whispered World. Szczerze mówiąc, niewiele to wytłumaczyło, a nawet przyniosło ze sobą więcej pytań.

Postanowiłem więc przymknąć na to oko i spróbować wkręcić się z fabułę. Takie podejście odniosło pozytywny skutek. Nie będę się wdawał w szczegóły, ponieważ warto odbyć tę wędrówkę bez żadnych spoilerów. Dlatego podsumuję wszytko jednym zdaniem. Główny bohater próbuje odnaleźć swoją siostrę w surrealistycznym świecie pełnym dziwnych stworzeń i magii. Oczywiście jest tutaj drugie dno oraz kilka głębokich przesłań, które odbiorca powinien odkryć sam.

Screen z gry Silence: The Whispered World 2 przedstawia główne postacie. Noah przykłada palec do ust a Renie śpi na jego kolanach.
Więź pomiędzy głównymi bohaterami widać na każdym kroku.

Noah i Renie

Postacie, w które przyjdzie nam się wcielić, to rodzeństwo Noah i Renie. Noah jest introwertycznym i melancholijnym chłopcem pokazującym swoje niezadowolenie oraz pesymizm na każdym kroku. Renie natomiast jest jego zupełnym przeciwieństwem. Energiczna, rezolutna i pełna optymizmu dziewczynka nie raz wywołała uśmiech na mojej strudzonej twarzy. Kontrast między tymi dwoma bohaterami bardzo mi się spodobał. Podczas całej przygody towarzyszy nam robaczek Spot. Pocieszny, mały stworek, który często potrafi zaskoczyć swoimi zdolnościami.

GOG - Zagraj w nowości i Klasyki

Piękna baśń w pigułce

Pomimo praktycznie ośmiu lat na karku Silence: The Whispered World 2 już od pierwszych minut zachwyca oprawą wizualną. Ręcznie malowane tła tętnią życiem i kolorami, a każdy kadr mógłby posłużyć jako ilustracja do baśniowej książki. Klimatyczny soundtrack idealnie dopełnia atmosferę, tworząc magiczne doświadczenie. Taka stylizowana grafika po prostu się nie starzeje. Jeżeli lubicie patrzeć na przecudowne widoki, to Cisza jest miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Screen z gry Silence: The Whispered World 2. Obrazek przedstawia majestatyczny zamek w dolinie otoczonej górami. Zamek zbudowany jest z kamienia i posiada kilka wież. Otoczony jest fosą, która zapewnia dodatkową ochronę. W tle widać wysokie góry, które dodają krajobrazowi majestatu. Na niebie świeci słońce, a w dolinie rosną drzewa. Po prawej stronie płynie rzeka, która dodaje uroku temu idyllicznemu miejscu.
Widoki naprawdę potrafią zaprzeć dech w piersiach.

Zagadki i interakcja

Według mnie ta część pakietu jest najsłabszym elementem. Eksploracja lokacji jest przyjemna, ale często nie byłem pewny co dalej zrobić. Brakuje tutaj jakiegoś systemu naprowadzającego gracza. W związku z tym większość czasu spędzałem na tępym klikaniu gdzie popadnie. Zagadki są zróżnicowane oraz wpasowują się w klimat, ale trąci od nich prostotą. Ponad sześćdziesiąt procent solucji polegało na trzymaniu spacji i losowym sprawdzaniu miejsc zainteresowania pojawiających się po jej naciśnięciu. Co gorsza, cześć z nich nie spełnia absolutnie żadnej sensownej funkcji. Trochę szkoda, bo lubię momentami wysilić swoje szare komórki.

Obrazek przedstawia trzy instrumenty muzyczne: lutnię, fletnię oraz trójkąt wiszące na ścianie.
Zagadki niestety do najtrudniejszych nie należą.

Silence: The Whispered World 2 tylko dla wybranych

Produkcja studia Daedalic Entertainment to przede wszystkim gra dla fanów pierwszej części i miłośników klimatycznych opowieści. Jeśli szukacie nastrojowej przygodówki point-and-click z przepiękną oprawą wizualną i ciekawą historią, to ta gra będzie strzałem w dziesiątkę. Osoby oczekujące wymagających łamigłówek oraz dużej swobody rozgrywki będą raczej zawiedzione, więc mogą sobie ten tytuł odpuścić. Z drugiej strony Silence: The Whispered World 2 kosztuje na portalu Good Old Games niecałe dziesięć złotych. Nie jest to dużo, a pięć godzin przyjemności jest czasami bezcenne.

Gameplay (PC)


Jeżeli podobał Wam się materiał, to koniecznie dajcie znać na X (dawny Twitter), naszym Discordzie lub Fediverse. Jesteśmy też dostępni w Google News!


GOG - Wydawca

Avatar photo
Gram w gry odkąd pamiętam. Jako mały brzdąc właziłem na stołek, żeby pograć na automatach w salonie dziadka. Teraz rozsiadam się wygodnie w zaciszu własnego domu i z padem w rękach oddaję się swojemu ulubionemu hobby. Zawsze chciałem dzielić się swoimi wrażeniami ze wspaniałego świata wirtualnej rozrywki. Pamiętajcie, że czas spędzony na czytaniu nigdy nie jest czasem zmarnowanym.
Scroll to top