Dreamhack StarCraft 2 Masters Winter 2021: Finały sezonu – dzień 2

Dreamhack StarCraft 2 Masters

Drugi dzień rozgrywek finału sezonu Dreamhack StarCraft 2 Masters Winter 2021 za nami. Rozgrywana była Grupa B, w której to Clem, Cyan, Neeb oraz Zest walczyli o awans do fazy Play-Off. Podsumowanie „Grupy A” znajdziecie tutaj, a warto wspomnieć, że nie zabrakło emocji w pojedynkach pomiędzy Cure, Trap a Scarlett.

Clem (T) vs Cyan (P)

Pierwszą mapą, jaka została wyłoniona przez graczy w głosowaniu była 2000 Atmospheres LE. Gracze tutaj początkowo zdecydowali się na standardowe otwarcia w tym konkretnym match-upie, jakim jest TvP. Ogromnych zaskoczeń w postaci proxy budynków nie uświadczyliśmy. Przez pierwsze minuty gry chciałoby się powiedzieć, że rozgrywka obu zawodników była dość pasywna. Poza drobnymi zaczepkami kilkoma marines czy stalkerami. Przerodziło się to w pełnoprawną macro grę, gdzie każdy z zawodników posiadał po kilka baz. Częściowo się to udało, ale armia Terrana była na tyle silna, że Cyan nie był już w stanie wrócić do rozgrywki, zwłaszcza że chwilę później stracił za darmo Dark Templary przegrywając tym samym pierwszą mapę 1:0

Drugą mapą pierwszego spotkania, byłą Glittering Ashes LE, na której zawodnicy zagrali bezpieczne otwarcia. Ponownie jednak Cyan zdecydował się na zagranie blink stalkerów, tylko po to, by wywołać jakąś presję. Założył przy tym trzecią bazę, gdzie Clem bardzo długo był na dwóch kosztem większego limitu armii. Mimo to Terran nie zdecydował się na zaatakowanie trzeciej bazy Protossa w otwartej walce. Widząc, że ten posiada już High Templary gotowe użyć AoE, zmuszony był do poczekania na pełny limit. Dzięki temu zdołał rozciągnąć walkę na każdą z baz znajdujących się na froncie i w ten sposób zwyciężyć kolejną mapę, wygrywając tym samym pierwszy mecz.

Proszę oglądać od 2 minuty

Neeb (P) vs Zest (P)

Pierwszą mapą spotkania tych dwóch gladiatorów byłą 2000 Atmospheres LE.  Obaj zawodnicy zdecydowali się na otwarcie Oracle. Z tą różnicą, że Neeb zagrał na początku stalkery, a Zest Adeptki. Niestety, po obu stronach nie było fajerwerków, jeśli chodzi o straty w ekonomii. Doprowadziło to do przejścia w rozgrywkę makro. Tutaj lepszym okazał się Neeb, który jednym czystym atakiem na czwartą bazę oraz tak zwany natural, zdołał wygrać pierwszą mapę.

Drugą mapą jest Blackburn LE, gdzie obaj zawodnicy ponownie zagrali Stargate. Sugerowałoby to Fenix Battle, ale skończyło się tak naprawdę na lekkiej wymianie ognia. Dopiero przy posiadaniu około 16 Fenixow, Neeb zdecydował się na zaatakowanie ekonomii swojego przeciwnika, tym samym efektywnie je poświęcając. Zmusił tym Zesta by ten go zaatakował. Było to bardzo dobrym zagraniem, ponieważ to właśnie Neeb posiadał cenniejsze ulepszenia jednostek względem swojego przeciwnika. Jak można było się domyślić, to właśnie te ulepszenia sprawiły, że Neeb pokonał Zesta w decydującej walce, wygrywając 2:0. 

Clem (T) vs Neeb (P)

Pierwszą mapą pojedynku o awans z pierwszego miejsca w „Grupie B” Dreamhack Starcraft 2 Masters Winter, była 2000 Atmospheres LE. Zawodnicy nie zdecydowali się tu na wczesną agresję. Zaprezentowali tym samym standardowe, a zarazem bezpieczne otwarcia. Ze strony Neeba była zagrana Oracle, Clem natomiast zdecydował się na otwarcie z koszarów i kilku Marines, którzy zdołali odpędzić jednostkę Neeba ze swojej linii minerałów. Przez całą pierwszą mapę Terran miał przewagę nad swoim przeciwnikiem, nie tylko za sprawą wielkości armii, ale również kontroli mapy. Pozwoliło mu to zagłodzić oponenta na trzech bazach, samemu posiadając pełne saturacje na czterech, a później pięciu. Warto wspomnieć o doskonałych desantach z Min, które skutecznie zmniejszały rozwój ekonomii u Neeba. Zmusiło go to tym samym do ostatecznego ataku, stawiając wszystko na jedną kartę, która zakończyła się porażką, dając Clemowi prowadzenie w mapach 1:0.

Drugą mapą wynikającą z głosowania przed meczem, była Blackburn LE. Tutaj ponownie bez zaskoczeń, zagrane na początku były standardy. Najwidoczniej gracze czują się na tyle dobrze w macro grach, że nie widzą potrzeby, aby all-in’ować czy cheese’ować. W początkowych harrasach, Clem stracił ledwie 2 scv, a Neeb stracił aż 5 probek. Ponownie jak w poprzedniej mapie Terran postawił na mobilność oraz desant min, które sprawnie uszczupliły możliwości ekonomiczne Protossa. Zmusiło go to do ataku, który pozwolił Neebowi wrócić do gry. Warto wspomnieć również o tym, że zawodnik Protosski na tej mapie starał się zmniejszyć ekonomię Terrana, wysyłając zealoty na trzecią bazę. W dłuższej perspektywie mogło to przynieść mu zwycięstwo, ale niestety błędy w pozycjonowaniu oraz straty kluczowych jednostek spowodowały, że ten musiał się poddać. Tym samym przegrał mecz wynikiem 2:0.

Proszę oglądać od 1 godziny i 53 minuty

Cyan (P) vs Zest (P)

Curious Minds LE pierwszą mapą dolnej części tabeli, w której to toczyć się będzie walka o awans do Play-off z drugiego miejsca. Ogólnie rzecz biorąc, obaj zawodnicy zagrali standardowe otwarcia, z tą drobną różnicą, że Cyan zagrał wcześniej naturalną ekspansję. Dało mu to niewielką przewagę ekonomiczną względem Zesta. Ten z kolei postanowił zagrać szybciej trzecią bazę oraz mass blink stalkery, zyskując w ten sposób ogromną przewagę podczas ataku na dopiero powstałą trzecią bazę Cyana. Tym samym wygrał pierwszą mapę 1:0.

Drugą mapą, którą mogliśmy zobaczyć była 2000 Atmospheres LE. Już na samym początku Zest postanowił przejąć inicjatywę, a to blokując naturalną ekspansję swoim pylonem, a to wysyłając kilka Stalkerów do głównej bazy przeciwnika. W ten sposób kupił sobie czas na przejście w Dark Templary, wygrywając drugą mapę. 

Proszę oglądać od 3 godziny

Neeb (P) vs Zest (P)

Mecz o wszystko, a zarazem rewanż pomiędzy zawodnikami rozpoczyna się od mapy Berlingrad LE, której to jeszcze dziś nie mieliśmy okazji oglądać. Początkowy build order obu graczy, był standardowy, bez żadnych zaskoczeń. Jedyną różnicą były wyprodukowane jednostki, gdzie Neeb zagrał 2 stalkery, a Zest sentry stelker. Jeśli chodzi o drzewko technologiczne, to obaj zdecydowali się na blink stalkery w początkowej fazie gry. Przez większość pojedynku, gracze byli bardzo pasywni, a sama walka była pozycyjna, na zasadzie, kto popełni więcej błędów. Tak też się stało, gdzie Neeb stracił sporą część swojej armii na Disruptorach przeciwnika. Stracił w ten sposób przewagę, która wypracowywał przez całą grę doprowadzając do tak zwanego Base Trade, czyli wygrywa ten, kto szybciej zniszczy bazę przeciwnika. Może nawet Neeb by wówczas wygrał, gdyby nie decyzja o wycofaniu się do bazy. Gwoździem do trumny Neeba okazała się strata większości armii w decydującej bitwie, przegrał w ten sposób 1:0.

Drugą mapa w ostatnim meczu „Grupy B” Dreamhack Starcraft 2 Masters Winter była 2000 Atmospheres LE. Tutaj już było trochę zmian w stylu rozgrywki wśród zawodników bo to właśnie Zest był tym agresorem na mapie, gdzie wpierw wymienił się stalkerami z Neebem, a później wleciał Oracle w jego ekonomię, zabijając kilka probek. Zyskał w ten sposób przewagę ekonomiczną nad rywalem. Tutaj zdecydowanie inicjatywa była po stronie Zesta, kontrolującego nie tylko mapę, ale również wymieniającego się wojskiem. Ostatecznie doprowadziło to do zwycięstwa Koreańczyka, tym samym awansując do Play-off z drugiego miejsca.

Proszę oglądać od 3 godziny i 43 minuty

Podsumowanie rozgrywek Grupy B Dreamhack StarCraft 2 Masters Winter 2021: Finał Sezonu

Ogólnie rzecz biorąc, to dzisiejsze mecze wydawały się być na nieco wyższym poziomie, niż w Grupie A. Mimo iż same matchupy nie były jakoś zróżnicowane, bo były albo TvP, albo PvP. Brakowało jednak troszeczkę agresji ze strony zawodników w grach i były one nieco bardziej pasywne we wczesnych fazach rozgrywki. Miejmy nadzieję, że w Grupie C, w której zmierzą się Rogue, Dark, SpeCial i MarineLorD, będzie trochę więcej agresywnych otwarć. Jest to możliwe, ponieważ mamy tam dwóch zergów.

Avatar photo
Pasjonat gier komputerowych od najmłodszych lat, pamiętający czasy ZX-Spectrum i C64. Wieloletni fan gier spod stajni Blizzarda. Najbardziej lubi oglądać rozgrywki esportowe Starcrafta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top