Genesis Krypton 555 / Carbon 500 Maxi – recenzja. Kapitalny duet!

Genesis myszka Krypton 555 i podkładkaCarbon 500

Z produktami marki Genesis jakoś nigdy nie było mi po drodze. Zawsze zdarzało się jakoś tak, że trafiały do mnie produkty innych marek. Jedyny produkt, jaki kupiłem dotychczas, to klawiatura Thor 300 z myślą, że to sprzęt na zapas. Dlatego też gdy nadarzyła się okazja, aby przetestować myszkę wraz z podkładką, zgłosiłem się na ochotnika. Zwłaszcza, że jest to jedno z takich peryferiów, które w swojej karierze gracza wymieniałem najczęściej. Spowodowane było to tym, że jako gracz RTS/FPS liczba kliknięć była nieporównywalnie większa, niż u przeciętnego użytkownika, co zresztą skutkowało najczęściej dwuklikami po około roku użytkowania. Oczywiście, myszki Genesis Krypton 555 tak długo nie testowałem, ale myślę, że coś już w tej materii zaobserwowałem.

Spis Treści

Zawartość pudełka Genesis Krypton 555 i podkładki Carbon 500 Maxi

Genesis Krypton 555

W pudełku Krypton 555 znajduje się: myszka, instrukcja oraz dodatkowe ślizgacze. To ostatnie nie jest standardem w tym pułapie cenowym, więc to miła niespodzianka. Jeśli chodzi zaś o instrukcję, to jest ona w formie broszury, co nie jest w dzisiejszych czasach niczym zaskakującym, zwłaszcza w kontekście gryzonia, który jakoś specjalnie skomplikowany nie jest.

Genesis Carbon 500 Maxi

Tutaj natomiast jak zapewne się domyślacie, w pudełku znajdowała się jedynie podkładka w wymiarach 900x450mm.

Specyfikacja Genesis Krypton 555 i podkładki Carbon 500 Maxi

Genesis Krypton 555

Ogólna specyfikacja Genesis Krypton 555 przedstawia się w następujący sposób:

  • sensor optyczny: PAW3333;
  • zakres dpi: od 200 do 8000 (przeskok co 100);
  • maksymalna szybkość: ~7.62 m/s (wg specyfikacji sensora);
  • polling rate: 125, 250, 500 oraz 1000 Hz;
  • 7 przycisków + scroll;
  • teflonowe ślizgacze;
  • pod dwoma głównymi przyciskami – przełączniki Kailh GM 4.0;
  • opóźnienie kliku ~2ms;
  • LOD ~1.4 mm;
  • wymiary: 126 x 66.5 x 42 mm, szerokość przycisków to ~27.5 mm;
  • waga bez kabla ~77 g.

Genesis Carbon 500 Maxi

Jeśli natomiast chodzi o specyfikacje Genesis Carbon 500, to prezentuje się ona tak:

  • rozmiar;
    • M: 300x250x2.5
    • L: 400x330x2.5
    • XL: 500x400x3
    • Maxi: 900x450x3
  • kolor: czarny;
  • rodzaj: tkanina;
  • powierzchnia: średnio szybka.
Genesis Krypton 555 i Mini Tyrael
Genesis Krypton 555 i Mini Tyrael dla porównania

Oprogramowanie Genesis

Czasy w których wystarczyło podpiąć myszkę do komputera i zacząć po prostu działać już dawno mamy za sobą, a przynajmniej wtedy, gdy chcemy osiągnąć pełnię mocy naszego sprzętu. Dlatego też warto tutaj wspomnieć o oprogramowaniu Genesis i funkcjach jakie oferuje nam dla naszego gryzonia, chociażby takich jak tworzenie i przypisywanie profili, czy też zmiana podświetlenia. Software do myszki Krypton 555 znajdziecie tutaj

Przyciski

Zakładam, że raczej niewielu z was chciałoby się bawić w zmianę lewego z prawym przyciskiem. Nie mniej jednak za sprawą oprogramowania Genesis jest to możliwe. Każdy przycisk w myszce jest w pełni moderowany, przez co np. jeśli gramy w takie Call of Duty, możemy sobie zmienić przycisk pod kciukiem odpowiadający domyślnie za “wstecz/naprzód” chociażby na zrobione przez nas macro.

Dzięki temu nasza broń, zamiast strzelać full auto czy pojedynczym strzałem, będzie walić burstem. Było to zresztą popularną opcja niegdyś w myszkach A4Tech X7. Albo na przykład zamienić miejscami wspomniane wcześniej funkcje “wstecz/naprzód” bo chociażby inna myszka nas to takowego ustawienia przyzwyczaiła.Jak wiadomo, nabytą pamięć mięśniową ciężko zmienić.

software genesis - przyciski
Tak oto prezentuje się oprogramowanie Genesis Krypton 555 – przyciski

Zaawansowane

Natomiast jeśli chodzi o funkcje zaawansowane, to tutaj możemy sobie spersonalizować wszystkie parametry myszki pod siebie. Zaczynając od szybkości raportowania w zakresie 125Hz-1000Hz na czasie reakcji przycisku kończąc. Dzięki czemu każdy użytkownik znajdzie tutaj coś dla siebie, w zależności od tego, do czego w danym momencie jej potrzebuje.

software genesis krypton 555
Tak oto prezentuje się oprogramowanie Genesis Krypton 555 – zaawansowane

Podświetlenie

Jeśli mamy tutaj fanów RGB, to myślę że i tutaj coś dla siebie znajdą. Osobiście, z racji na to, że u mnie pc działa 24/7, najczęściej zaglądam do opcji, aby wszystkie świecidełka wyłączyć. Tutaj ucieszył mnie fakt możliwości ustawienia myszki, aby RGB reagowało jedynie na przycisk. Dzięki czemu, gdy jest nieużywana, to RGB jest zredukowane do minimum. Natomiast jeśli jesteście ciekawi, co oferuje myszka pod tym kątem, to tak prezentują się następujące opcje:

  • Off;
  • Standardowy;
  • Oddychający;
  • Neon;
  • Prismo;
  • Reakcja na przycisk;
  • Pływający;
  • Przesuwający;
  • Yo-Yo;
  • Migotanie;
  • Mrugający.

Oczywiście, każdy z tych presetów można jeszcze dostosować zarówno w kontekście intensywności jak i samych kolorów.

software genesis krypton 555
Tak oto prezentuje się oprogramowanie Genesis Krypton 555 – podświetlenie

Makro

Dla tych, którzy nie wiedzą czym są makra, to spieszę z wyjaśnieniem. Otóż w skrócie, jest to funkcja pozwalająca przypisać kilka lub też kilkanaście funkcji na jedną akcję, w różnych odstępach czasowych. I tutaj właśnie wchodzi wspomniany przeze mnie wcześniej przykład Call of Duty, gdzie np wiecie, że dana broń ma możliwość strzelania jedynie 1 pociskiem lub auto. A chcecie strzelić 3 lub też 5 pociskami w krótkim równomiernym odstępie czasowym. To nagrywacie wówczas tyle kliknięć ile potrzebujecie i ustawiacie odpowiednie opóźnienie pomiędzy nimi. Dzięki czemu wasza broń zyskuje “nowe funkcje”.

Oczywiście macro nie neguje odrzutu i tutaj korekcje musicie robić sami. Pytanie brzmi, czy makra są dozwolone w grach i tutaj muszę Was uświadomić, że każdy twórca gry patrzy na to zupełnie inaczej. Dlatego też warto zapoznać się z umową użytkownika, jeśli planujecie bawić się w makra, aby nie dostać niepotrzebnego bana.

software genesis 4 krypton 555
Tak oto prezentuje się oprogramowanie Genesis Krypton 555 – makra

Testy Genesis Krypton 555 i podkładki Carbon 500

Przechodzimy powoli do crème de la crème, czyli testów myszki oraz podkładki od Genesis. Zacznijmy zatem od Krypton 555 i tego, do kogo kierowany jest ten produkt. Podstawą przy doborze gryzonia zawsze jest to z jakiego rodzaju chwytu korzystamy lub też który z nich jest dla nas wygodniejszy: Palm Grip, Claw Grip, Finger Grip. Pokrótce postaram się Wam objaśnić, czym dane chwyty się od siebie różnią. Dzięki czemu będziecie mogli wówczas sami zdecydować, czy Krypton 555 jest dla Was.

Palm grip

Jest to najczęściej używana i najwygodniejsza forma chwytu, gdzie praktycznie cała dłoń spoczywa na myszce, a jedynie najmniejszy fragment śródręcza jest punktem styczności z podkładką. Natomiast jeśli chodzi o korzystanie z przycisków takich jak LPM i RPM to wciskane są one całą powierzchnią palców. Chwyt ten przydatny jest tam, gdzie liczą się wolne i precyzyjne ruchy.

Claw Grip

Jak sama nazwa wskazuje, tutaj ułożenie dłoni na myszce będzie przypominać kształt szponów. Cechą charakterystyczną tego chwytu jest to, że podczas korzystania z funkcji myszki punkty nacisku opierają się o opuszki palców. Jest to chwyt używany często przez graczy, którzy grają w FPS lub RTS. To wszystko dzięki zmniejszonemu czasowi reakcji oraz większej kontroli ruchów. Oczywiście Claw Grip można używać na każdej myszce, należy jednak pamiętać, że chwyt ten jest o wiele wygodniejszy na myszach z wyższym profilem, dzięki któremu ręka się nie męczy.

Fingertip Grip

Jeśli zaś chodzi o ten chwyt, to w gruncie rzeczy jest to on czymś pomiędzy dwoma wcześniej wspomnianymi chwytami, gdzie samego gryzonia trzyma się tak naprawdę samymi opuszkami palców. Dzięki czemu, taki chwyt pozwala nam na większą swobodę ruchu. Główną cechą Fingertip Gripa jest szybkość, aniżeli precyzyjne i delikatne ruchy.

Rodzaje chwytów myszki
Tak oto przedstawiają się wszystkie 3 główne rodzaje chwytów: Palm, Claw, Fingertip.

Genesis Krypton 555

Skoro już podstawy doboru myszki mamy za sobą, to zacznijmy od tego jak ona leży w dłoni. Osobiście preferuje dwa chwyty, w zależności od potrzeb jest to Palm i Claw, gdzie zaznaczę tylko, że nie jestem osobą z małymi dłońmi. Dlatego też w przypadku korzystania z Krypton 555 miałem pewien problem przy korzystaniu z Claw’a. Nie jest to myszka dedykowana do tego typu chwytu, przynajmniej w moim przypadku. Jeśli miałbym określić wówczas, dla jakiego typu chwytu dedykowany jest gryzoń, to określiłbym go jako Palm ewentualnie Fingertip. A jeśli zastanawiacie się dlaczego, to jest to spowodowane jej dość niskim profilem.

Natomiast jeśli chodzi o użytkowanie, to tutaj nie mam wobec myszki żadnych zarzutów. Klik jest wyczuwalny, dzięki czemu nie spotkałem się z przypadkowym wciśnięciem żadnego z 7 przycisków. Jakość gryzonia oceniłbym na zadowalającą, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę proporcje ceny i jakości rzeczonej myszki. Wszystko jest bardzo dobrze spasowane. Jedynie co przykuło moją uwagę, to 24 stopniowy scroll, w którym pomimo stawiania wyraźnego oporu ciężko było mi wyczuć jego skok. W mojej prywatnej Razer Trinity Naga od samego początku ten skok był wyczuwalny. Oczywiście nie jest to wadą myszki, a jedynie uwagą, która może wynikać z przyzwyczajenia.

Genesis Krypton 555 i Razer Naga Trinity
Genesis Krypton 555 vs Razer Naga Trinity

Podkładka Carbon 500 Maxi

Muszę się przyznać, że o ile w przypadku myszek czy klawiatur to ich trochę w życiu zużyłem, tak jeśli chodzi o podkładki to tych miałem relatywnie niewiele. Przez długi czas byłem użytkownikiem Razer Vespula, która to mi w zupełności dotychczas wystarczała. Gdy nadarzyła się okazja przetestować coś nowego, to nie mogłem sobie tego odmówić. Zaznaczę tutaj również fakt, że jeśli chodzi o rodzaj gier w które to gram najwięcej, to jest to: MMORPG-i, RTS-y, FPS-y i HNS. Jakby na to nie patrzeć, jest to dość rozpięty wachlarz wymagań jakie przed Carbon 500 Maxi stawiam, ponieważ każdy z gatunków cechuje się innymi potrzebami. Czy Carbon 500 spełnił moje oczekiwania? Ogólnie rzecz biorąc tak, choć nie w każdym z gatunków.

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to komfort z użytkowania i zachowania podkładki w ogólnej czystości. Jej podatność na zabrudzenia jest umiarkowana, a wszystko to za sprawą dobrej odporności na wszelkiego rodzaju ciecze. W miejscu przypadkowego zalania woda długo utrzymuje się na powierzchni, przez co można ją bardzo szybko wytrzeć. Jakość wykonania również wydaje się być solidna. Splot obszycia jest równy i zwarty, dzięki czemu jest on praktycznie niewyczuwalny podczas użytkowania.

Ogólnie rzecz biorąc nie jest to zła podkładka, a przynajmniej jeśli spojrzymy na nią przez pryzmat jej wykonania. Natomiast z racji na to, że jest to podkładka o powierzchni średnio szybkiej, to nie jest ona kierowana do graczy lubujących się w tak zwanych flick shotach. Jest to spowodowane brakiem jednolitości ślizgu, co prowadzi do zmniejszonej kontroli. Więc jeśli planujemy być królami FPS-ów, to na Carbon 500 mogłoby to być nie lada wyzwaniem.

Genesis Carbon 500, Thor 380 i Krypton 555
Genesis Carbon 500, Thor 380 i Krypton 555 a i tak starczyło by miejsca na jeszcze keypad Razer Tartarus.

Czy warto sięgać po Genesis Krypton 555 i Carbon 500 Maxi?

Nie mam tutaj dla Was jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko jak zawsze zależy od tego, czego oczekujecie od sprzętu w który chcecie się zaopatrzyć. Natomiast, jeśli Wasz chwyt na myszce opiera się o Palm lub Fingertip Grip, to Krypton 555 może być myszką dla Was, bo wówczas korzystanie z tego gryzonia jest naprawdę przyjemne, a i jego cena, wynosząca około 100 złotych, jest przystępna. Natomiast jeśli Waszym domyślnym chwytem jest Claw, to tutaj bym się jednak zastanowił, no chyba że cena jest dla Was kluczowa. Muszę przyznać, że Krypton 555 jest naprawde dobrze wyceniony.

Jeśli chodzi natomiast o podkładkę Carbon 500 Maxi to tutaj chciałbym jedynie zwrócić uwagę na jej powierzchnię, bo to jest tak naprawdę jedyny aspekt, który ma wpływ na naszą rozgrywkę podczas jej użytkowania. Jeśli patrzeć jedynie przez jakość wykonania i cenę wynoszącą około 70 złotych to tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń. Jest naprawdę dobrze.

Za dostarczenie sprzętu do recenzji dziękujemy firmie Genesis.
Udostępnienie sprzętu w żaden sposób nie wpłynęło na wydźwięk powyższej recenzji.

Kup Genesis Krypton 555

Reklama produktu w Ceneo.pl



Sprawdźcie inne nasze materiały:

Avatar photo
Pasjonat gier komputerowych od najmłodszych lat, pamiętający czasy ZX-Spectrum i C64. Wieloletni fan gier spod stajni Blizzarda. Najbardziej lubi oglądać rozgrywki esportowe Starcrafta.
Scroll to top