PlayStation Plus – spore zmiany w usłudze Sony [Aktualizacja]

Playstation Plus list gier

Od pewnego czasu wszędzie słyszymy, że bardziej opłaca się kupić XBOXa niż konsolę konkurencji. Pomimo tego, że jestem dużym fanem Sony, zgadzam się z tym stwierdzeniem. Powód jest jeden — Game Pass. Nie ma co ukrywać, że ilość gier i usług, które dostajemy w pakiecie Microsoftu, jest ogromna. I to wszystko za naprawdę niewielką opłatą w stosunku do tego, co GP zawiera. Jeżeli nie jesteście na bieżąco z tym tematem, zapraszam do zapoznania się z tekstem Szymona, który przybliży Wam ofertę giganta z Redmont.

Czas na zmiany w PlayStation Plus

Myślę, że właściciele marki PlayStation nie martwią się za bardzo samym Game Passem. Zmiany, które wprowadzają, mają na celu dać większą możliwość wyboru obecnym subskrybentom usługi. Przynajmniej sami taki twierdzą. Nie da się jednak ukryć, że podejmując takie kroki, Sony ma również nadzieję przyciągnąć nowych użytkowników. Osobiście uważam, że już od pewnego czasu PlayStation Plus trąciło antykiem.

Nawet Nintendo przeszło na model bardziej zbliżony do GP, w którym oferują sporo gier za cenę subskrypcji. Wiem, że są to w większości gry retro, ale jest ich ponad sto, gdzie w PS+ dostajemy ich raptem trzy. Jeżeli chcielibyście sprawdzić jakie tytuły wielkie N ma w swojej bibliotece, zapraszamy do zaprzyjaźnionego serwisu nindyki.pl. Pan Nindyk naprawdę zna się na rzeczy i jestem pewien, że chętnie odpowie na jakiekolwiek pytania związane z Nintendo Switch Online.

Trzy poziomy PS+

Trochę się rozpisałem w poprzednich akapitach więc teraz przejdę do konkretów. Nowa odsłona PlayStation Plus będzie posiadała trzy opcje do wyboru. W związku z tym, że chwilowo nie wiemy jeszcze jakie będą oficjalne polskie ceny każdej z nich, podam wartość w Euro.

PlayStation Plus Essential – 8.99 € miesięcznie / 24.99 € kwartalnie / 59.99 € rocznie

Podstawowy poziom subskrypcji ma zapewnić te same korzyści, które otrzymują obecni członkowie, czyli:

 • dwie gry do pobrania w miesiącu*
 • ekskluzywne rabaty
 • zapisy gier przechowywane w chmurze
 • możliwość gry online

*Wiem, że gier często jest więcej w zależności od miesiąca. Wystarczy spojrzeć na oferty z ostatniego roku. Czasem jest to dodatkowy tytuł na PS5 albo grupka mniejszych produkcji na PSVR. Powyższe punkty są przetłumaczone z oficjalnego postu i nie zawierają żadnych dodatkowych informacji. Na ten moment nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak sytuacja będzie wyglądała po wprowadzeniu zmian.

PlayStation Plus Extra – 13.99 € miesięcznie / 39.99 € kwartalnie / 99.99 € rocznie

Poziom Extra zapewni wszystkie powyższe benefity oraz umożliwi dostęp do katalogu czterystu gier. Wśród nich mają się znaleźć hity stworzone przez PlayStation Studios oraz wiele tytułów od partnerów zewnętrznych. Oczywiście będziemy mogli je pobrać na dysk swojej konsoli.

PlayStation Plus Premium – 16.99 € miesięcznie / 49.99 € kwartalnie / 119.99 € rocznie

Subskrypcja Premium ma zawierać wszystko to co wersje Essential oraz Extra. Dodatkowo odblokujemy kolejne 340 tytułów, w których skład wejdą:

 • gry na PS3 dostępne tylko w opcji streamingu w chmurze
 • katalog klasycznych gier z PS1, PS2 i PSP z możliwością pobrania lub streamingu w chmurze
 • w krajach, w których obecnie dostępna jest usługa PlayStation Now będzie można również streamować tytuły z PS4 ze wspomnianych wcześniej katalogów
 • wybrane nowe tytuły będą posiadać opcję czasowo ograniczonych triali

Playstation Plus w Polsce

Dla entuzjastów grania w chmurze mam niestety złą wiadomość. Na ten moment nie znamy żadnych konkretów na temat pojawienia się PlayStation Now w Polsce. Oznacza to, że nasza nowa wersja PS+ najprawdopodobniej będzie wyglądała trochę inaczej. Na szczęście, pomimo braku przesyłania strumieniowego nadal powinniśmy dostać możliwość pobierania klasycznych tytułów z PS1, PS2 oraz PSP. Z tego, co zrozumiałem, cena najwyraźniej też będzie inna. Zmianie ulegnie też nazwa — zamiast Premium pojawi się Deluxe. Według oficjalnych informacji usługa powinna do nas trafić do końca czerwca 2022 roku.

Kilka pozycji już znamy

Pomimo braku listy wszystkich gier dostępnych w każdej opcji dostaliśmy wykaz kilku tytułów, które pojawią się na premierę ulepszonego PS+:

 • Death Stranding
 • God of War
 • Marvel’s Spider-Man
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 • Mortal Kombat 11
 • Returnal

Wartość powyższych produkcji to mniej więcej jakieś 400 złotych za nowe zafoliowane wersję pudełkowe. Biorąc to pod uwagę, roczna cena subskrypcji nie wygląda tak źle.

Moje trzy grosze o PlayStation Plus

Uważam, że Sony podeszło do tematu unowocześnienia swojej oferty w odpowiedni sposób. Nie obiecuje gruszek na wierzbie, tylko daje to, co może. Takie przynajmniej jest moje wrażenie. Czy będzie w stanie konkurować z Game Passem? Raczej nie, ale według mnie nie jest to głównym celem tego wdrożenia. Ja do całej sprawy jestem nastawiony optymistycznie, ale z lekkim dystansem. Na tą chwilę i tak musimy czekać na oficjalne informacje od polskiego działu PlayStation. Tylko wtedy będziemy mogli podjąć świadomą decyzję o tym, czy jest to usługa dla nas.

Aktualizacja (23.04.2022):

Prezydent oraz CEO Sony Interactive Entertainment Jim Rayan udostępnił garść dodatkowych informacji związanych z nową wersją PlayStation Plus. Widać, że Sony bardzo zależy na oddaniu usługi w ręce oczekujących graczy najwcześniej jak to możliwe. Poniżej przedstawiamy harmonogram pojawiania się usługi na poszczególnych rynkach:

 • Rynki azjatyckie – 23 maja 2022 (oprócz Japonii)
 • Japonia – 1 czerwca 2022
 • Rynek amerykański – 13 czerwca 2022
 • Europa – 22 czerwca 2022

Oczywiście powyższe daty mogą ulec zmianie. Dodatkowo opcja stremowania gier zostanie rozszerzana o kilka krajów, wliczając w to Polskę. Oznacza to, że i u nas będzie możliwość zakupienia wersji Premium.

Aktualizacja (26.04.2022):

Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy, że Polska również otrzyma opcję Premium. Rodzimy oddział Sony nie próżnował i już znamy ceny poszczególnych szczebli PlayStation Plus:

 • Essential – 37,00 zł miesięcznie / 100,00 zł kwartalnie / 240,00 zł rocznie
 • Extra – 58,00 zł miesięcznie / 165,00 zł kwartalnie / 400,00 zł rocznie
 • Premium – 70,00 zł miesięcznie / 200,00 zł kwartalnie / 480,00 zł rocznie

Czy cena za najwyższy poziom jest wygórowana? Według mnie nie. Tak jak pisałem wcześniej, cena tytułów, które mają się pojawić w usłudze to około 400 złotych. Za roczny Game Pass Ultimate trzeba zapłacić ponad 650 zł. Wiem, że na GP często pojawiają się różnego rodzaju promocje, ale taka jest kwota podstawowa. Uważam, że wycena nowego Plusa jest adekwatna do tego, co dostaniemy, a jak to będzie naprawdę, dowiemy się w czerwcu.

Oryginalny post z którego zostały wzięte wszystkie powyższe informacje możecie przeczytać tutaj -> PlayStation Blog

Gdzie kupić PlayStation Plus?


Avatar photo
Gram w gry odkąd pamiętam. Jako mały brzdąc właziłem na stołek, żeby pograć na automatach w salonie dziadka. Teraz rozsiadam się wygodnie w zaciszu własnego domu i z padem w rękach oddaję się swojemu ulubionemu hobby. Zawsze chciałem dzielić się swoimi wrażeniami ze wspaniałego świata wirtualnej rozrywki. Pamiętajcie, że czas spędzony na czytaniu nigdy nie jest czasem zmarnowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top