Diablo 1 – wersja HD, fanowski dubbing i tłumaczenie

Diablo 1 - Grafika gry

Diablo 1 to tytuł, który darzę ogromnym sentymentem. To nie legendarna dwójka, a właśnie jedynka trafiła w moje ręce, jako pierwsza. Nie była to jednak miłość od pierwszego wejrzenia. Wersja dla PSOne wydała mi się z początku dziwna, brzydka i trochę odpychająca. Dopiero po latach, już na PC, byłem w stanie w pełni docenić ten tytuł. W tym roku skończy 24 lata i choć dla niektórych może wydawać się niegrywalna, to dla mnie nadal pozostaje szalenie przyjemna. Rozumiem jednak, że komuś może przeszkadzać oprawa, brak spolszczenia, a nawet i dubbingu. A jeżeli Wam powiem, że wszystkie te rzeczy można naprawić modami?

Screen z gry Diablo 1 z modem HD.

Diablo 1 HD Mod – Poznajcie Belzebuba

Wpadłem na tę modyfikację całkowicie przypadkiem. Teraz wiem, że w danym czasie ludzie o niej pisali, ale mnie informacja niestety ominęła. Jakie było moje zdziwienie, gdy bez trudu włączyłem stare Diablo na 34-calowym monitorze w rozdzielczości 3440×1440 i wszystko wyglądało dobrze. Do tego gra wyświetla się w płynnych 60 FPS-ach, a zmian jest o wiele więcej. Przystosowany HUD, rozbudowane poziomy, poruszający się po mieście NPC-e. To tylko kilka elementów, które wprowadza HD MOD. Takowy możemy połączyć z najnowszą wersją gry, która dostępna jest na GOG.COM, ale również z oryginałem na CD-ROM. W ten sposób ten klasyk zacznie Wam działać na najnowszych systemach. Warto tutaj wspomnieć, że modyfikacja dotyczy jedynie podstawki bez dodatku.

Pliki do pobrania Diablo 1 HD Mod znajdziecie tutaj.

Dubbing, spolszczenie? Żaden problem!

Znudziła Wam się oryginalna wersja? Chcielibyście zagrać w Diablo, które zawiera polskie tłumaczenie? Nic nie stoi na przeszkodzie. Opcji jest kilka. Okazuje się, że stworzono kilka fanowskich projektów. Twórcy wspomnianego HD Moda oferują również polonizację, ale jedynie dialogów. Wszystko inne, w tym cały HUD i nazwy przedmiotów zostały nietknięte. Taka modyfikacja współgra z powyższym tworem, dzięki czemu dostaniecie masę usprawnień, a do tego rozmowy w naszym języku.

Jeżeli jednak macie chrapkę na coś więcej, to możecie również się zdecydować na dubbing. Tak, do Diablo 1 nagrano wszystkie wypowiadane kwestie. Najlepsze jest to, że istnieją dwa takie projekty i oba są świetne. Niestety, mnie nie udało się połączyć ich z HD Modem, ale kto wie, może Wy będziecie mieli więcej szczęścia? Poniżej znajdziecie miejsca, skąd pobierzecie stosowne pliki.

Dubbing + Spolszczenie – Autorstwa: Noktis Workshop – Pobierz

Dubbing + Spolszczenie – Autorstwa: WiA P4rk3r – Pobierz

Spolszczenie dialogów – Pobierz

Diablo 1 wiecznie żywe

Dla jednych martwy i przestarzały cRPG, dla innych wspaniały klasyk, do którego warto wracać. Sam należę do tej drugiej grupy. Domyślam się, że nie jestem jedyny, dlatego też chciałem podzielić się z Wami tymi znaleziskami. Całkowicie przypadkiem wybrałem Diablo jako tytuł na stream. Poszperałem trochę w sieci i w sumie cieszę się z rezultatów. Teraz mam jeszcze więcej powodów, aby wrócić do Tristram i ponownie pokonać diabelskie pomioty. Mam nadzieję, że Wy również!

Avatar photo
Cześć! Mam na imię Artur i uwielbiam gry wideo niezależnie od platformy. Mimo 30 lat na karku cały czas sprawiają mi radość i liczę, że to się nie zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top