Ostatnio pojawiła się informacja, że sklep PlayStation Store może zostać wyłączony. Patrząc po reakcjach, wiele osób zastanawia się jaki dysk do PlayStation 3 wybrać? Jakiś czas temu pisałem, że SSD nie jest złym rozwiązaniem, ale jeżeli macie dużo gier w formie cyfrowej, to klasyczny HDD może być lepszym wyborem. Cena niższa, a do tego za dużo nie stracicie. Pytanie teraz, jaki sprzęt wybrać? Jego pojemność i parametry?. Zaraz postaram się wyjaśnić, na co powinniście zwrócić uwagę, a czego się wystrzegać.
Spis Treści
Jaki dysk do PS3?
Mogłoby się wydawać, że sam wybór HDD to jakieś trudne zadanie, ale w rzeczywistości tak nie jest. Konsola Sony obsługuje dyski SATA 2.5′. Wewnątrz sprzętu znajduje się port SATA I o zawrotnej prędkości 150 MB/s, ale sam standard jest wstecznie kompatybilny, więc nawet kupując pamięć magazynującą z SATA III, możecie być pewni, że takowa zadziała. Będzie wolniejsza, ale spełni wszystkie wymogi pod PS3. Jeżeli zastanawiacie się między 5400rpm vs 7200rpm, to uspokajam, że różnice między nimi są dość marginalne. Ten drugi może, ale nie musi wypaść troszeczkę lepiej, ale nie na tyle, aby miało to jakieś większe znaczenie. Poniższe modele to jedynie propozycje, bo równie dobrze większość dysków o podobnych parametrach się nada.
Seagate BarraCuda 1 TB 2.5″ SATA III (ST1000LM048)
Pojemność: 1TB
Pamięć podręczna: 128MB
Prędkość obrotowa: 5400 obr./min
Interfejs: SATA III
Cena: od 190zł
Gdzie kupić: Oferty*
Western Digital WD Blue 1000 GB SATA III 2,5″ (WD10SPZX)
Pojemność: 1TB
Pamięć podręczna: 128MB
Prędkość obrotowa: 5400 obr./min
Interfejs: SATA III
Cena: od 250zł
Gdzie kupić: Allegro*
Western Digital Black 1000 GB SATA III 2,5″ (WD10SPSX)
Pojemność: 1TB
Pamięć podręczna: 64MB
Prędkość obrotowa: 7200 obr./min
Interfejs: SATA III
Cena: od 330zł
Gdzie kupić: Allegro*
Przed wymianą warto wykonać backup
Zapewne wiele osób, które posiada PlayStation 3 ma na nim jakieś dane: gry, zapisy, motywy i tym podobne. Jeżeli nie chcemy wszystkiego stracić, to przed zmianą dysku należy stworzyć kopię zapasową tych plików. Konsola pozwala na tego typu czynność i jest to proces dość prosty, ale czasochłonny. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę, ile zajmują „nasze rzeczy”, bo od tego zależy, jak dużego nośnika będziemy potrzebować. Jednym wystarczy pendrive, ale inni nie obejdą się bez pamięci zewnętrznej. Przygotowałem dla Was materiał, jak można dokonać takiej kopii. Podkreślę natomiast, że ja mam zaledwie kilka gier na PS3 i trochę zapisów z nich, nic więcej.
Przygotowanie pamięci pod kopię zapasową
- Pamięć zewnętrzna: Karta SD, Pendrive lub Dysk na USB.
- Przed podłączeniem do konsoli należy sformatować nośnik pod FAT32, inaczej nie wykonamy kopii zapasowej.
- Formatowanie można wykonać za pomocą programu MiniTool Partition Wizard lub z poziomu Windowsa.
- Podłączamy pamięć do konsoli i wykonujemy następujące kroki:
Kiedy mamy już wybrany dysk oraz utworzoną kopię zapasową, to możemy przystąpić do zmiany HDD.
Wymiana dysku w PlayStation 3
Jeżeli zastanawiacie się, czy wymiana dysku w dowolnym modelu PS3 jest trudna, to odpowiedź brzmi, nie. Tutaj Sony od samego początku zadbało o to, aby cała procedura nie była inwazyjna i skomplikowana. Najczęściej wystarczy wyjąć zaślepkę, odkręcić śrubkę, wyjąć dysk, odczepić go od szyny i włożyć nowy HDD. Tylko tyle, ale rozumiem, że niektórzy mogą się trochę obawiać całego procesu, dlatego poniżej znajdziecie materiały instruktażowe, jak wszystko wykonać krok po kroku. Nie ma znaczenia czy chodzi o klasyczny dysk, czy SSD. W obu przypadkach działamy tak samo.
PlayStation 3 FAT/Classic
PlayStation 3 Slim
PlayStation 3 Super Slim
Przywrócenie systemu
Kiedy zamontujecie nowy dysk i włączycie konsolę, to mogą nastąpić dwa scenariusze.
- Będzie wymagane wgranie systemu konsoli.
- Sprzęt poprosi o format nowego dysku i wszystko będzie gotowe do przywrócenia kopii zapasowej.
Jeżeli PS3 rozpocznie proces inicjalizacji, to wymagane będzie dostarczenie pliku z systemem. Takowy można pobrać z oficjalnej strony. Następnie na pamięci zewnętrznej (Karta, Dysk lub Pendrive) tworzymy folder PS3, w nim folder UPDATE i do niego kopiujemy PS3UPDAT.PUP. Oczywiście, wszystko musi być sformatowane pod FAT32, aby konsola wykryła sprzęt. Następnie podłączamy wszystko do PlayStation 3 i wykonujemy czynności, które pojawią się na ekranie.
Drugi scenariusz jest prostszy, gdyż zgadzamy się sformatowanie dysku i wszystko w sumie jest już gotowe. Pozostaje przywrócenie kopii zapasowej, której tutorial macie poniżej:
Zwykły HDD czy może SSD do konsoli?
Kiedy PS3 było aktywną konsolą na rynku, dołączenie szybkiego dysku było mało opłacalnym rozwiązaniem. Oczywiście, konkretne elementy ładowały się szybciej, ale stosunek ceny do jakości nie był korzystny. W tamtych czasach trzeba było wydać naprawdę duże pieniądze, jeżeli ktoś planował taką wymianę. Dziś jednak koszta są zupełnie inne i jeżeli ktoś chce, bez trudu wyposaży swój sprzęt w SSD. Pytanie tylko, czy to tak naprawdę ma sens? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czego oczekuje odbiorca. Dokładne informacje znajdziecie w moim tekście, natomiast poniżej macie wyniki, jakie udało się uzyskać po wymianie dysku w konsoli.
Tak prezentują się wyniki, kiedy w PS3 był stary HDD Seagate Momentus 5400.2 60GB:
Tutaj natomiast macie tabelę wynikami, gdy w środku był już Patriot Burst 480 GB 2.5′ SATA III:
Widać gołym okiem, że SSD sprawdza się lepiej, ale rezultaty pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej zdecydować się na zwykły HDD o większej pojemności. Oczywiście, jeżeli dla kogoś cena nie jest żadnym problemem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć na pokładzie coś szybszego. Nie jest to jednak coś, co sprawi, że PS3 naprawdę znacząco przyspieszy. Wąskiego gardła w postaci złącza SATA I (150 MB/s) tutaj nie przeskoczymy.
Przyszłość trzeciego PlayStation
Ciężko przewidzieć, co stanie się z PS3. Możemy być pewni, że sklep z cyfrowymi grami w końcu zostanie zamknięty. Samo Sony nabrało wody w usta i nie potwierdza plotek. Nie można jednak żyć marzeniami i lepiej przygotować się na najgorsze. Istnieje szansa, że producent zostawi furtkę do pobierania zakupionych produkcji, ale na ten moment nikt tego nie potwierdził. Można więc pobrać wszystko to, co obecnie leży gdzieś na oficjalnych serwerach.
Takie rozwiązanie ma szansę wydłużyć żywotność naszej wirtualnej biblioteki o ileś lat. O wiele łatwiej jest z pudełkami, ale zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie tytuły dało się kupić za normalne pieniądze, bądź w ogóle nie pojawiły się w formie fizycznej. Tak czy inaczej, powinniście już wszystko wiedzieć o tworzeniu kopii zapasowej, jaki dysk wybrać i jak go wymienić. Pozostaje jedynie życzyć udanych zmian i wielu godzin wspaniałej zabawy z Waszymi grami!
Jeżeli podobał Wam się materiał, to koniecznie dajcie znać na X (dawny Twitter), naszym Discordzie lub Fediverse. Jesteśmy też dostępni w Google News!
15 kwietnia 2021
[…] Jaki dysk do PS3? Pojemność, możliwości, kompletny tutorial […]