Laura Bailey – Głosy w grach #6. Kontrowersyjna rola w The Last of Us II

Głosy w grach – Laura Bailey

Współczesne gry komputerowe to nie tylko wirtualna rozrywka, ale również świetna okazja dla aktorów i aktorek głosowych, aby zaprezentować swoje umiejętności. Osoby odpowiedzialne za dubbing w grach komputerowych często odgrywają kluczową rolę w budowaniu narracji i atmosfery gry. Dzięki ich pracy postacie stają się bardziej żywe i autentyczne, co pozwala nam zanurzyć się w świecie gry i wczuć w emocje bohaterów. Głosy w grach muszą oddawać ich charaktery i emocje, a także stanowić uzupełnienie dla grafiki i animacji.

W serii “Głosy w grach” przyjrzymy się sylwetkom tych niezwykle ciekawych osobistości, zarówno z naszego rodzimego podwórka, jak i zza granicy. Dzisiaj poznajmy bliżej Laurę Bailey.

Głosy w grach – kim jest Laura Bailey?

Laura Bailey to urodzona 28 maja 1981 roku w Biloxi, Missisipi amerykańska aktorka głosowa. Rozpoczęła swoją karierę w branży dubbingowej jeszcze w latach 90-tych. Od tamtej pory zyskała status jednej z najbardziej cenionych aktorek i rozpoznawalnych głosów w przemyśle. Choć zawsze interesowała się sztuką, początkowo planowała zostać biologiem. Laura nie tylko jest utalentowaną aktorką głosową, ale także osobą zaangażowaną społecznie. Wspiera różne organizacje charytatywne i działa na rzecz równouprawnienia, co dla wielu miłośników jej talentu stanowi inspirację. Dodatkowo, jest aktywną uczestniczką sesji Dungeon & Dragons na kanale Critical Role, który co tydzień transmituje na żywo grę wraz z innymi aktorami głosowymi.

Początki w anime

Kent Williams, aktor głosowy, dostrzegł Bailey podczas jednego z jej wystąpień na uczelni i zaprosił ją do przesłuchania w Funimation, w czasie gdy pracowali nad popularnym serialem Dragon Ball Z. W wywiadzie udzielonym Anime Herald w 2012 roku, Bailey mówiła: “Grałam w sztuce w Dallas, gdy jednym z widzów był Kent Williams, który grał Dr. Gero w Dragon Ball Z. Zapytał, czy przyszłabym na przesłuchania do Funimation, ponieważ zbliżały się premiery, odbywały się przesłuchania i tak dalej. […] Młodszy brat mojego przyjaciela uwielbiał Dragonball Z, więc poszłam na przesłuchanie i zostałam obsadzona”. Aktorka dodaje również: “Z tego powodu kontynuowałam aktorstwo głosowe, robiłam to i robiłam, aż stało się to moją życiową pasją”.

Anko Mitarashi
Źródło zdjęcia: naruto.fandom.com

Swoją karierę zaczęła zatem od anime Dragon Ball Z, podkładając głos postaci Kida Trunksa. Następnie pojawiła się w innych produkcjach, między innymi jako Tohru Honda w Fruits Basket, Lust w Fullmetal Alchemist, Shin w Shin Chan, Halibel w Bleach oraz Anko w Naruto. Choć jest dobrze znana fanom anime, miłośnicy wirtualnej rozrywki także powinni rozpoznać jej głos w kilku kultowych produkcjach.

Laura Bailey o grach

Anime Herald zapytali Laurę również o to, co sądzi o grach wideo i pracy przy nich. “Gram w gry wideo, wiesz? I jestem totalnym nerdem, jeśli o to chodzi, więc to trochę jak spełnienie marzeń, że za każdym razem, gdy nagrywam jakiś tytuł, na przykład Final Fantasy lub Street Fighter, coś w tym stylu, mogę stać się geekiem!”. Dodaje także, że jej ulubionym gatunkiem jest RPG, a gdy zaczęła nagrywać głos do World of Warcraft, spodobało jej się na tyle, że sama chciała spróbować swoich sił w grze.

BloodRayne. Laura Bailey w roli Rayne.
Źródło zdjęcia: store.playstation.com

Pierwszą grą, w jakiej wystąpiła było jednak BloodRayne. Aktorka w 2015 roku mówiła dla portalu TechTimes: “Grałam w niej Rayne. Fajnie było wcielić się w postać, która była tak zła”. Zapytana o wymarzoną rolę, która została już odegrana przez inną osobę, Bailey odpowiada: “Fem Shep, daj spokój! Jaka ona jest fajna? Ale kto mógłby zagrać ją lepiej niż Jennifer Hale?”.

Opisuje również swoje doświadczenia, które nieco zmieniły się na przestrzeni lat: “Wiele projektów, nad którymi pracuję, będzie kręconych przez rok, a czasem dwa, zanim w ogóle zostaną wydane. W takim przypadku można skorzystać z tego, że pojawiasz się na wczesnym etapie i naprawdę tworzysz postać z programistami od podstaw”. Dodaje także, że bywają takie produkcje, jak Persona 4, gdzie aktorzy nie mają wglądu do scenariusza i nagrywają sesje każdego dnia na bieżąco. “Były to po prostu słowa na monitorze przede mną, a ja czytałam linijki i miałam nadzieję i zaufanie do mojego reżysera, że będzie to działać ze wszystkim, co dzieje się wokół”.

Aktorka stale udowadnia, że potrafi wcielać się od niezwykle emocjonalnych i złożonych bohaterów, po pełne energii i humoru charaktery. Jej talent i umiejętności głosowe sprawiły, że przyczyniła się do powstania niezapomnianych postaci, które do dziś cenią gracze na całym świecie.

Zobacz poprzedni artykuł z serii Głosy w grach – Mark Hamill

Laura Bailey – pamiętne występy w grach

Praca głosowa aktorki sprawiła, że Bailey stała się bardzo rozpoznawalna w świecie gier wideo. Jednak jedną z jej najgłośniejszych ról, za którą otrzymała nagrodę BAFTA dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej oraz za najlepszy występ na The Game Awards, była Abby Anderson w The Last of Us: Part II z 2020 roku. Ta złożona i wzbudzająca kontrowersje postać doprowadziła swego czasu do niemałej burzy w sieci. Dla portalu Game Informer Laura Bailey mówiła: “Wiedziałam, że na pewno będą reakcje. Wiedziałam, że spotkam się z nienawiścią. Nie spodziewałam się jednak, w jakim stopniu”. Aktorka potwierdziła także, że była to najtrudniejsza i najbardziej intensywna rola, w jaką przyszło się jej wcielić, podkreślając również, że dała jej najwięcej satysfakcji pod względem artystycznym. “To była trudna [rola], ale to świetna historia i myślę, że Abby jest jedną z najbardziej niesamowitych postaci, jakie kiedykolwiek grałam”. Laura przyznaje, że z początku nie lubiła swojej bohaterki i nie potrafiła przekonać się do swojego występu. Ostatecznie jednak, w 2022 roku portal The Gamer podał informację, że aktorka chętnie zagrałaby ponownie tę polaryzującą postać: “Zdecydowanie bym do niej wróciła. Wiem, że było wiele dramatów i reakcji na jej postać, ale była to jedna z najbardziej wpływowych ról w moim życiu. Na 100 procent wróciłabym, by zagrać więcej Abby, gdyby nadarzyła się okazja”. Przy okazji, Laura Bailey pojawiła się w roli cameo w serialu HBO “The Last of Us” jako pielęgniarka.

Abby Anderson. Postać dubbingowała Laura Bailey
Źródło zdjęcia: thelastofus.fandom.com

Poza Abby, Laura Bailey zagrała również takie role jak: Jaina Proudmoore (World of Warcraft), Rise Kujikawa (Persona 4), Chun-Li (Street Fighter), Serah Farron (Final Fantasy XIII), Spartan Olympia Vale (Halo 5: Guardians), Nadine Ross (Uncharted 4: A Thief’s End i The Lost Legacy), Black Widow (Marvel’s Avengers) czy Kait Diaz w (Gears of War). Portfolio aktorki jest niezwykle rozbudowane, a jej umiejętności pozwalają na tworzenie wielu charakterystycznych postaci. W produkcjach anime i grach, Bailey udzieliła swojego głosu ponad 500 bohaterom, co stawia ją na równi z tak płodnymi artystami, jak Troy Baker czy Jennifer Hale.

Nadine Ross, Uncharted. Głos podkładała Laura Bailey
Źródło zdjęcia: gamerant.com

Wciąż rozwijająca się gwiazda

Laura Bailey jest bardzo zaangażowaną i profesjonalną aktorką głosową. Znana jest ze świetnej współpracy z twórcami gier i dbałości o szczegóły. Dzięki swoim zdolnościom sprawia, że każdy projekt, w którym uczestniczy, zyskuje na jakości i zapada odbiorcom w pamięć. Kariera aktorki jest przykładem na to, jak oddanie się swojej pasji może doprowadzić do osiągnięcia sukcesu i zdobycia szacunku w branży. To bez wątpienia jedna z najważniejszych i najbardziej utalentowanych aktorek głosowych naszych czasów, która wciąż się rozwija i z pewnością niejednokrotnie zachwyci widzów swoimi rolami.

Patalke
Hej! Tu Patalke - miłośniczka gier. Nie zamykam się na żaden gatunek i chętnie poszerzam swoje growe horyzonty. Interesuję się popkulturą, a kiedy mam okazję, staram się powiększać swoją kolekcję płyt z muzyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top