Finał sezonu Dreamhack StarCraft 2 Masters Winter 2021 – ćwierćfinały

Dreamhack StarCraft 2 Masters

W fazie pucharowej Dreamhack Starcraft 2 Masters Winter 2021, mogliśmy obejrzeć zmagania 8 zawodników walczących o tytuł mistrza zimowej edycji turnieju, będącym zarazem ostatnim turniejem rangi MAJOR w tym roku, którego zwycięzcy mają zagwarantowany slot podczas mistrzostw Świata IEM KATOWICE 2022.

Trap (P) vs Clem (T) – Bo5 (3:2) Dreamhack Starcraft 2 Masters

2000 Atmospheres LE

Pierwszą mapą pojedynku ćwierćfinałowego była 2000 Atmospheres LE. Build ordery obu zawodników już na samym początku pokazały nam, że będzie to zacięty pojedynek. Z jednej strony pojawił się proxy Stargate, z drugiej zaś proxy Starport. Obydwaj zawodnicy postawili na agresję, która trwała od początku, aż do końca.

Rozgrywka od 8 minuty

Curious Minds LE

Drugą mapą była Curious Minds LE. Ponownie jak w przypadku 2000 Atmospheres LE, gracze zdecydowali się na wczesną agresję. Jedyna różnica była taka, że tym razem nie uświadczymy żadnego proxy, jak to miało miejsce na poprzedniej mapie. Mimo to nie zabrakło solidnych wymian armii podczas potyczek.

Rozgrywka od 20 minuty

Hardwire LE

Trzecią mapą była Hardwire LE, tutaj dla odmiany gracze otworzyli standardowymi build orderami. Chociaż rozgrywka była wciąż intensywna w pojedynki pomiędzy zawodnikami. Zwłaszcza w obrębie trzeciej bazy Trapa, którą ten bronił po mistrzowsku. Tak pozycjonowanie się Clema było często ryzykowne.

Rozgrywka od 34 minuty

Berlingrad LE

Czwartą mapą była Berlingrad LE, w której to otwarcia ze strony obu zawodników ponownie były standardowe. Mimo iż, Clem zablokował naturalną ekspansję Protossa. To ten postanowił w odpowiedzi postawić do Stargate proxy Gateway, którego zadaniem było przyspieszyć warpowanie Stalkerów. Opierał się tym razem bardziej na jednostkach naziemnych w postaci Blink Stalkerów niż Oracle i Feniksów i pokazał w ten sposób kunszt mikrowania.

Rozgrywka od 48 minuty

Glittering Ashes LE

Piątą i zarazem decydującą mapą była Glittering Ashes LE, gdzie już na starcie Clem postanowił zagrać agresywnie. Postawił proxy Baraki oraz standardowo blokował ekspansję Engineering Bayem. Natomiast Trap postanowił ponownie zagrać Stargate z Oracle oraz jednostki naziemne. Obronił w ten sposób bezproblemowo Reapera z proxy Baraków. Później mieliśmy okazję zobaczyć pełnoprawną macro grę.

Rozgrywka od 1 godziny i 5 minuty

Maru (T) vs Dark (Z) – Bo5 (3:1) Dreamhack Starcraft 2 Masters

2000 Atmospheres LE

Pierwszą mapą drugiego ćwierćfinału Dreamhack Starcraft 2 Masters była 2000 Atmospheres LE, gdzie spotkało się dwóch bardzo mocnych koreańczyków, którzy to zdecydowali się na dość standardowe build ordery, które nie stawiały na wczesną agresję. Choć tej nie brakowało. Mogliśmy zobaczyć widowiskowe batalie Roachy z Terrańskim Bio.

Rozgrywka od 1 godziny i 44 minuty

Curious Minds LE

Drugą mapą była Curious Minds LE, gdzie zaprezentowane przez zawodników build ordery stawiały raczej na pełnoprawną grę macro. Jak gracze postanowili, tak też się stało. Chociaż nie można powiedzieć, żeby to była pasywna rozgrywka. Na zasadzie „nie bijemy się do 10 minuty”. Zarówno Dark, jak i Maru starali się zadawać straty przeciwnikowi od pierwszych minut gry.

Rozgrywka od 2 godziny 1 minuty

Glittering Ashes LE

Trzecią mapą była Glittering Ashes LE, na której początkowe build ordery nie sugerowały agresji, wręcz przeciwnie. Dark zagrał szybkie trzy bazy, po stronie Maru Bio z Stim Packiem i Combat Shieldem. Celem było wywarcie presji na przeciwniku. Zerg sobie doskonale poradził, przejmując od razu inicjatywę wymieniając się spektakularnie wojskiem z Terranem.

Rozgrywka od 2 godziny i 32 minuty

Blackburn LE

Czwartą mapą, która została wybrana przez graczy byŁa Blackburn LE. Tym razem był agresywny build order ze strony Maru w postaci proxy Baraków, które zostało odkryte przez Overlorda Darka. Dzięki temu Zerg był w stanie odpowiednio zareagować i powstrzymać Terrański atak. Po nieudanym proxy wykonanym przez Maru mogliśmy ujrzeć macro grę pełną ciągłych ataków.

Rozgrywka od 2 godziny i 45 minuty

Scarlett (Z) vs Zest (P) – Bo5 (3:2) Dreamhack Starcraft 2 Masters

Pride of Altaris LE

Pierwszą mapą trzeciego ćwierćfinału Dreamhack Starcraft 2 Masters była Pride of Altaris LE, gdzie Scarlett zagrała dość nieszablonowo, zakładając pierwszą bazę na złotych minerałach. Zest natomiast zdecydował się na tak zwanego SkyTossa, którego rdzeniem były Tempesty.

Rozgrywka od 3 godziny i 31 minuty

Hardwire LE

Drugą mapą wybraną przez zawodników była Hardwire LE, gdzie Zest zdecydował się na agresywne otwarcie w postaci Dark Templarów. Natomiast po stronie Scarlett widzieliśmy standardowe szybkie 3 bazy z przejściem w Roache. Głównym agresorem tej mapy był zdecydowanie Zest wywierający presję jednocześnie atakami frontalnymi oraz  zrzucając Archony czy Zealoty w linie minerałów przeciwnika.

Rozgrywka od 3 godziny i 45 minuty

Berlingrad LE

Berlingrad LE będące trzecią mapą przedostatniego ćwierćfinalu, była bardzo agresywną mapą. Gdzie mimo dość standardowego otwarcia ze strony Protosa w postaci Adeptek z przejściem w Stargate. To zobaczyliśmy ponownie pochód Królowych przez całą mapę, które miały za zadanie tak naprawdę wygrać grę. O tym, czy taktyka Scarlett się powiodła przekonacie się, oglądając VOD.

Rozgrywka od 3 godziny 59 minuty

2000 Atmospheres LE

W czwartej mapie Zest ponownie otworzył Stargatem, z których kluczową jednostką były Void Raye stawiając również szybko kolejne ekspansje będące odpowiedzią na zagrania Scarlett, która grała zachłannie posiadając szybkie 5 baz. Skutkiem była pełnoprawna makro gra obfitująca w ciągłe potyczki pomiędzy Zergiem a Protossem.

Rozgrywka od 4 godziny i 12 minuty

Blackburn LE

Ostatnią i zarazem decydującą mapą była Blackburn LE i ponownie buildem Zesta był Stargate wraz z Void Rayami. Natomiast po stronie Scarlett szybkie trzy bazy oraz Królowe do obrony i Roachami przejmując w ten sposób inicjatywę na mapie i wyprowadzając atak jeden po drugim.

Rozgrywka od 4 godziny 29min

Rogue (Z) vs Serral (Z) – Bo5 (3:1) Dreamhack Starcraft 2 Masters

Glittering Ashes LE

Pierwszą mapą ostatniego ćwierćfinału Dreamhack Starcraft 2 Masters była Glittering Ashes LE, gdzie już od samego początku Rogue stawia na 12 Spawning poola będącego tak naprawdę all inem, ponieważ wraz z Zerglingami wysłał do ataku również drony. Czy Serralowi udało się obronić tego all-ina?

Rozgrywka od 5 godziny 10 minuty

Berlingrad LE

Drugą mapą gdzie gracze tym razem postanowili zagrać standardowe buildy, była Berlingrad LE. Należy jednak wspomnieć, że ten match-up jest jednym z agresywniejszych, co mogliśmy zaobserwować, chociażby podczas fazy grupowej. Chociaż trzeba przyznać, że pomysłowość ataków obu zawodników nie zna granic.

Rozgrywka od 5 godziny i 15 minuty

2000 Atmospheres LE

2000 Atmospheres LE to trzecia mapa, na której zawodnicy zdecydowali ponownie zagrać standardowe otwarcia, których ogólnym założeniem jest bardziej rozwój ekonomiczny niżeli militarny we wczesnym etapie gry. W momencie, gdy ekonomia była już na zadowalającym poziomie ruszyła produkcja Roachy po obu stronach. Efektem były ciągłe wymiany wojsk lądowych pomiędzy graczami, możecie to obejrzeć na VOD.

Rozgrywka od 5 godziny i 28 minuty

Curious Minds LE

Curious Minds LE to czwarta mapa, ponownie okazała się we wczesnym etapie standardową rozgrywką, gdzie gracze dążyli do szybkich trzech baz. Natomiast jeśli chodzi o technologie, to po obu stronach mamy Roach Warren. Koreańczyk przyjął zdecydowaną postawę agresora, próbując zalać swojego przeciwnika masą Roachy. Czy mu się udało?

Rozgrywka od 5 godziny i 44 minuty

Podsumowanie ćwierćfinałów.

Wszystkie mecze, jakie mieliśmy okazję oglądać, były nieprzewidywalne i emocjonujące. Szczególnie eliminacja Zesta oraz Serall, którzy prezentowali się w doskonałej formie. W końcu mogliśmy zobaczyć rozgrywkę na najwyższym poziomie, gdzie zawodnicy się nie oszczędzali w agresywnych zagraniach i potrafili postawić wszystko na jedną kartę. W półfinałach spotkają się Clem z Maru oraz Scarlett z Rogue. Podsumowanie fazy grupowej możecie przeczytać tutaj: Grupa A, Grupa B, Grupa C, Grupa D.

Avatar photo
Pasjonat gier komputerowych od najmłodszych lat, pamiętający czasy ZX-Spectrum i C64. Wieloletni fan gier spod stajni Blizzarda. Najbardziej lubi oglądać rozgrywki esportowe Starcrafta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top